ДО 80-РІЧЧЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

— Ця подія надзвичайно важлива для кожного українця, де б він не жив. Вільна соборна незалежна Україна вшановує тих, хто 80 років тому проголосив державність Карпатської України.

Ми згадуємо тих, хто мав мужність у час смертельної небезпеки заявити, що Україна була, Україна є і Україна точно буде! І в час, коли європейські політики все ще сподівалися умиротворити агресора, українці першими гордо і мужньо заявили про свої права, — наголосив Президент Петро Порошенко на мітингу-реквіємі з нагоди 80-ї річниці проголошення незалежності Карпатської України, який відбувся на території Меморіального комплексу «Красне Поле» біля Хуста (на знімку).

Фото Михайла ПАЛІНЧАКА (прес-служба Президента України.)

Під час урочистостей глава держави разом з урядовцями та керівництвом області поклали квіти до Пам’ятного Хреста, встановленого на честь загиблих карпатських січовиків.

Проголошення незалежності Карпатської України Президент назвав справжнім актом сміливості і патріотизму, а виступ бійців Карпатської Січі, які 80 років тому на Красному Полі зійшлися у важкому і нерівному бою з переважаючими силами загарбників, — героїчним подвигом.

— Герої Красного Поля — карпатські січовики — стоять в одному ряду із захисниками України під Крутами, героями Української Повстанської Армії, сучасними захисниками суверенітету і територіальної цілісності України, — наголосив глава держави. — Слава тих, хто поліг за нашу з вами свободу, житиме вічно.

Президент разом із громадою на Красному Полі вшанували світлу пам’ять захисників України хвилиною мовчання.

Варто зазначити, що міністра уряду Карпатської України і президента Гуцульської Республіки (1918—1919 р.р.) Степана Клочурака указом Президента України посмертно нагороджено орденом Свободи. Про це під час урочистого віча оголосив Петро Порошенко.

— Бійці Карпатської Січі показали всьому світові, що готові захищати свій народ до останньої краплини крові, в ім’я його свободи і навіть попри чисельну перевагу ворога. Це подвиг, який заслуговує вічної поваги і слави. І я вітаю тут родини нащадків карпатських січовиків, — зазначив Президент. — Саме тому я ухвалив рішення сьогодні віддати належну шану героям, нагородивши орденом Свободи одного з провідників Карпатської України — Степана Клочурака, людину, яка віддала своє життя за майбутнє України.

Орден Свободи від Президента отримав 84-річний племінник Степана Клочурака — Іван Лофердюк з Рахівщини.

— Учора ми з вами відзначали День українського добровольця. Цього дня п’ять років тому сотні Самооборони Майдану стали на захист України. Як і герої Карпатської Січі, сучасні добровольці з усіх областей України пішли у бій за свободу. Їм теж бракувало зброї і спорядження, але добровольцям і січовикам точно не бракувало одного — любові до України і віри в її фантастичне майбутнє. І ця любов і ця віра перемогли усупереч всьому!

Президент України подякував закарпатським військовим, які виконують свій обов’язок, даючи гідну відсіч російському агресору.

— Як Президент і Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України я пишаюся воїнами 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади та 27-го окремого прикордонного загону імені Героїв Карпатської Січі, — наголосив глава держави. — Нащадки карпатських січовиків здобули безсмертну славу у боях з агресором на сході нашої країни. Чотирьом бійцям 128-ї бригади — Сергію Шапталі, Василю Зубаничу, Олександру Капушу та Олегу Довгому — присвоєно найвищу державну нагороду — звання Героя України. Олександру та Олегу, на жаль, посмертно.

Президент також додав, що нині командує бригадою ще один Герой України — полковник Сергій Собко. Окремо глава держави відзначив бійця 128-ї бригади Вадима Свириденка, який є прикладом стійкості і нестримної жаги життя і нині допомагає ветеранам війни проходити реабілітацію, повертає їх до мирного життя.

— Дякую Закарпаттю за потужну підтримку української армії! Дякую усім добровольцям, волонтерам, воїнам — усім, хто захистив від ворога ваш прекрасний край і всю Україну, — наголосив Петро Порошенко.

— Сьогодні, коли 128-ма бригада повертається на Закарпаття у свій пункт постійної дислокації, я доручаю присутньому тут міністру оборони Степану Полтораку підняти грошове забезпечення для гірсько-штурмових бійців і прирівняти їх до бійців підрозділів Десантно-штурмових військ. На 23 відсотки підняти грошове забезпечення. Це справжня еліта українського війська. Сьогодні наші бійці 128-ї і 10-ї гірсько-штурмових бригад воюють на найвищому рівні, — сказав Президент.

Як Верховний Головнокомандувач Петро Порошенко наказав покращити інфраструктуру військових містечок та побудувати новий сучасний житловий фонд для розміщення військовослужбовців гірсько-штурмових бригад Збройних Сил України. Президент наголосив, що за п’ять років в умовах війни було закладено потужний фундамент для великого майбутнього України.

За його словами, нині є всі підстави стверджувати, що для України створено шанс стати великою державою — країною вільних, щасливих і заможних людей.

Голос України