Ефремов

Експерти прогнозують, що екс-очiльник фракцiї Партiї регiонiв цього разу не уникне покарання Певною несподiванкою для багатьох стало затримання Олександра Єфремова в аеропорту “Бориспiль”. Його пiдозрюють, як повiдомив генпрокурор Юрiй Луценко, у низцi правопорушень, а саме — у заволодiннi майном пiдприємства “Луганськвугiлля”, зазiханнi на територiальну цiлiснiсть i недоторканнiсть країни, а також у сприяннi дiяльностi терористичної органiзацiї “ЛНР”. “Статтi, якi iнкримiнують Єфремову, не передбачають застави, домашнього арешту чи звiльнення пiд особисте зобов’язання як мiри запобiжного заходу.

Лише арешт”, — наголосив очiльник ГПУ. Генпрокуратура пообiцяла запропонувати Єфремову угоду зi слiдством для одержання iнформацiї про подiї весни 2014 року в Луганську. Адже вiн, як зазначив Луценко, є цiнним свiдком. Нагадаємо, Олександр Єфремов потрапив до рук правоохоронцiв ще в лютому минулого року. Тодi щодо нього було розпочато декiлька кримiнальних проваджень. Зокрема, за голосування за так званi диктаторськi закони 16 сiчня 2014. Екс-регiонал перебував пiд домашнiм арештом. Чергове судове засiдання в цiй справi має вiдбутися 10 серпня.

У березнi ж ГПУ закрила iнше кримiнальне провадження щодо Олександра Єфремова за розпалювання ворожнечi — справа стосувалася публiчних виступiв у лютому-квiтнi 2014 року. У травнi йому повернули закордонний паспорт i зняли з нього електронний браслет стеження… Чи можна сподiватися, що Єфремов таки вiдповiсть за скоєнi правопорушення? Чому серйознiшi обвинувачення висунули йому саме тепер? “Судячи з усього, Луценко хоче бути ефективнiшим, нiж попереднi три генеральнi прокурори, — каже керiвник програми практичної полiтики Iнституту полiтичної освiти Олександр Солонтай. — Коли Єфремова затримували торiк у лютому, всi розумiли, що це через питання сепаратизму й державної безпеки.

Але за цими пiдозрами не було готової справи. Тодi звучали зауваження, що корупцiйна справа, за якою його затримують, призведе лише до того, що вiн сплатить заставу й буде випущений з-пiд варти. Адже це iншi статтi Кримiнального кодексу, якi дають змогу так робити. Черговий арешт колишнього голови фракцiї Партiї регiонiв значно серйознiший. Вiдповiдно до тих статей, якi iнкримiнують Єфремову тепер, вiн може бути реально й надовго пiд вартою — допоки суд не ухвалить остаточного вироку.

Читайте також:  Олексій Семенюк-Любавич: "Самооборона Майдану, як організація, участі в цих провокативних діях не брала і не збирається"

Луценко це чудово розумiє. I хоче зберегти себе як полiтика, а не стати четвертим генпрокурором мiж третiм i п’ятим”. — Так, для Генпрокуратури важливо показати результати не тiльки щодо антикорупцiйних справ, а й щодо подiй 2014 року, — додає Андрiй Золотарьов, директор Центру полiтичного консалтингу. — Зокрема, покарати тих людей, якi своїми дiями потурали сепаратистам i фактично призвели до конфлiкту на сходi. На це був суспiльний запит, i вiн нiкуди не подiвся. Тим паче, що перша спроба притягнути Єфремова до вiдповiдальностi виявилася невдалою. Донедавна вiн спокiйно їздив собi до рiзних країн — вiд Балтiї до Захiдної Європи.

Цiкаво, що Генпрокуратура готова запропонувати Єфремову угоду зi слiдством. Отже, буде ще цiкавiше. Бо Єфремов — це людина, яка була в курсi всiх справ попередньої влади, зокрема й вельми таємних. — Як вважаєте, чи мiг Єфремов знати про новий пiдхiд слiдства до правопорушень, якi вiн скоїв? I чому намагався втекти саме до Вiдня? О. Солонтай: — Очевидно, вiн розумiв, що невiдворотнiсть покарання стає реальним фактом. У Вiднi нинi перебуває син Єфремова — його союзник по бiзнесу.

В Австрiї знайшли прихисток Азаров i значна частина iнших представникiв влади Януковича. Як колишнiй лiдер фракцiї Партiї регiонiв Олександр Єфремов мiг розраховувати, що його справу про екстрадицiю довго розглядатимуть у всiх мiжнародних судах. Хоч би якi були юридичнi звинувачення, полiтичнi мотиви в порушених проти нього справах завжди можуть знайтися. Адже Партiя регiонiв була ворогом нинiшньої влади i правоохоронної системи. Як наслiдок, можливiсть повернення до України за екстрадицiєю була б просто мiнiмальною. — Якими бачите перспективи цiєї справи? О. Солонтай: — Думаю, що полiтичнi впливи Єфремова настiльки послабились, що для президентської вертикалi вiн є безпечним, щоб притягувати його до вiдповiдальностi й не ризикувати голосами у Верховнiй Радi тих народних депутатiв, якi ранiше були з ним пов’язанi.

Читайте також:  Сергей Чеботарь + Вадим Троян = клановая коррупция в нашей новой полиции

Так, у Єфремова є багато друзiв в українськiй полiтицi, але цi два роки для нього не минули безслiдно в сенсi втрати полiтичної ваги. Отже, є висока ймовiрнiсть, що цього разу справа проти Олександра Єфремова буде результативною. А. Золотарьов: — Єфремов причетний до розпалювання сепаратистських настроїв. Є свiдчення, що його найближчi соратники безпосередньо брали участь у захопленнi влади терористами, пiдготовцi для введення росiйських вiйськ у Луганську область. Тобто пряма причетнiсть є. Однак довести це в судi буде нелегко.

Треба знайти особистий мотив та особистi вказiвки… Зауважу, що покарання за порушеними статтями передбачено доволi серйозне — до 15 рокiв позбавлення волi. — Урештi-решт, як вважаєте, чи посадять Єфремова? А. Золотарьов: — Суспiльство розчароване багатьма гучними справами, якi не доведенi до суду, зокрема й справою Онищенка. Адже бачимо: людина спокiйно собi виїхала за кордон, уникнувши покарання. Генпрокуратура змушена тепер змiстити увагу й виправляти ситуацiю. Справа Єфремова вiдразу стала топ-новиною.

Та якщо його затримання буде безрезультатним, це призведе до iстотних репутацiйних втрат як Генпрокуратури, так i Луценка й Президента Порошенка, оскiльки Луценко — його людина. Упевнений: Луценко робитиме все можливе й неможливе, щоб переконати суспiльство у своїй ефективностi.

З iншого боку, буде полiтичний тиск “Опозицiйного блоку”, який має певнi стосунки з президентською полiтичною силою. Усе залежатиме вiд того, який тренд вiзьме гору в цiй справi. Для суспiльства вiдповiдне рiшення буде знаковим. Якщо Генпрокуратура вкотре схибить, це матиме серйознi полiтичнi наслiдки для нинiшньої влади.

Наталiя ВАСЮНЕЦЬ