Никита Ізмайлов – інвестор необанку sportbank, який є віртуальною фінустановою з великою кількістю бонусів для людей, які займаються спортом або просто підтримують свою фізичну форму у належному стані. Що таке фінтех-стартапи та які вони мають перспективи в Україні під час війни?

Никита Ізмайлов – український інвестор, банкір, засновник фінтех-фонду N1, до портфеля якого входять необанк sportbank, платіжна система Asquad, стартап з технологією Tap to phone Transenix та інші проекти. З 2012 по 2016 роки Микита Ізмайлов обіймав посаду фінансового директора PMBL (Parimatch), згодом став акціонером Parimatch.
Никита Ізмайлов підкреслює, що нові інвестиції в український фінтех вкрай важливі для України. Засновник N1 Management Company та акціонер sportbank зазначив, що сьогодні в країні є перспективні проєкти, які з огляду на ситуацію можуть бути підтримані лише українськими інвесторами. Втім, на думку акціонера БК Parimatch, українські стартапи можуть розраховувати на іноземні інвестиції навіть під час війни. За словами Никити Ізмайлова, іноземним інвесторам важко прийняти військові ризики, які є для них надмірними. Але навіть зараз вже з’являються фонди, які цікавляться українським фінтехом.
«Ризики війни для них захмарні. Але вже з’являються іноземні фонди, які потроху втягуються. Ризики в таких інвестиціях венчурним капіталам прийняти важко, проте потенційно винагорода дуже велика», – зазначив засновник фінтех-фонду N1 Management Company Никита Ізмайлов. В Україні є стартапи, ціна яких багаторазово зросте після війни. «Одна компанія, в яку я міг би інвестувати, оцінювалася в 7 млн доларів до війни, але зараз ціна впала приблизно до 1 млн. доларів», – пояснив він.
За словами акціонера Parimatch, низка українських стартапів зацікавлена у залученні саме іноземних інвестицій. Чому? Іноземні фонди часто пропонують вищі інвестиції, ніж їм дають вітчизняні. Плюс іноземні партнери можуть пізніше стати містком до наступних інвесторів.
ШЛЯХИ ФІНТЕХ-СТАРТАПІВ
Що таке Фінтех-стартап? Це компанія, яка використовує технології надання послуг, пов’язані з грошима. Це може включати що завгодно, від розробки нових способів відправки грошей до створення нових інвестиційних продуктів. Такі стартапи зазвичай набагато менші, ніж традиційні компанії на кшталт класичних банків. Вони використовують передові технології для надання своїх послуг, що робить їх більш гнучкими у реакції на раптові зміни. Більші фінустанови у цьому сенсі більш неповороткі.
Фінтех важливий, тому що змінює способи надання фінансових послуг. Зокрема, необанки – установи без фізичних відділень використовують нові сучасні технології, тому можуть запропонувати простіші, швидші та доступніші способи доступу до фінансових послуг. Особливо це важливо в країнах, де ринкова економіка ще розвивається, а традиційні інститути часто ненадійні або взагалі недоступні.
Найвідомішими прикладами фінтех-стартапів є, по-перше, інвестиційні платформи, на кшталт eToro, які дозволяють користувачам торгувати акціями та іншими активами в Інтернеті. По-друге, програми для мобільних платежів, на кшталт M-Pesa, які дозволяють користувачам надсилати гроші за допомогою своїх телефонів.
Аде фінтех-стартапи стикаються з деякими проблемами, зокрема нормативні перешкоди, відсутність доступу до капіталу та конкуренцію з боку більших компаній. Їм також необхідно знайти способи швидкого масштабування бізнесу, щоб задовольнити потреби своїх клієнтів.
На думку Никити Ізмайлова фінтех-стартапи мають велике майбутнє. Через постійний розвиток технологій фінтех матиме доступ до ще більш інноваційних інструментів та ресурсів. А вони допоможуть їм зростати. До того ж, попит на більш якісні фінансові послуги лише зростатиме разом з глобалізацією світової економіки. Фінтех-стартапи повністю готові до головних ролей у формуванні індустрії майбутнього.
Наразі покращується ситуація із фінансуванням фінтех-стартапів покращується. У минулому стартапи не завжди вдало намагалися отримати забезпечення від венчурних капіталістів та інших традиційних джерел. Втім, поява альтернативних джерел фінансування, зокрема, краудфандинг, полегшила цим фінтех-стартапам шлях до залучення капіталу. Через це й великі банки та інші фінустанови почали визнавати не аби який потенціал фінтех-стартапів та вкладати більше коштів у цей сектор.
УКРАЇНСЬКИЙ ФІНТЕХ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Sportbank з перших днів повномасштабної російської агресії фінансує закупівлю медикаментів для тероборони та населення. У додатку банку одразу з’явилася функція переказу коштів на підтримку ЗСУ. На 1 квітня було здійснено понад 1,5 тис переказів на єдиний рахунок НБУ «Підтримка армії України». Переведено понад 820 тис грн. А Никита Ізмайлов з іншими акціонерами вже пожертвували 2 млн грн на потреби ЗСУ, на половину цієї суми благодійним фондом U-Hero придбані та відправлені на фронт тепловізори.
Никита Ізмайлов підтримав ідею БФ U-Hero, який зайнявся організацією в Україні системи лазерних тирів для підготовки бійців тероборони. Інтерактивний лазерний тир є комплексом підготовки бійців ТРО з теоретичного, тактичного та вогневого напрямів для всіх видів легкого та важкого озброєння. Бійці мають можливість безпечно опанувати основи володіння зброєю, адже справжні військові полігони знаходяться під перманентною загрозою ракетних атак ворога. Навчання в тирі дає можливість державі заощадити на тренуванні, наприклад, гранатометників близько 32 млн євро – саме стільки коштують боєприпаси. Для порівняння, ціна одного тиру – 15 тис євро. Планується організувати 32 тири по всій країні, що дозволить за півроку навчити 50 тис бійців.
Никита Ізмайлов підкреслює величезну роль бійців ТРО у захисті Києва в перші місяці війни. Втім, бійцям потрібні постійні тренування, аби удосконалювати вміння поводитися з будь-якою зброєю – від пістолетів та автоматів до гранатометів і стінгерів.
Читайте також:  Никита Измайлов рассказал, как украинский fintech становится точкой роста во время войны

Читайте також: