В австрійських ЗМІ у п’ятницю, 9 листопада, з’явилася інформація про затримання екс-полковника збройних сил Австрії, якого підозрюють у шпигунстві на користь Росії протягом 20 років. Згодом під час прес-конференції дану інформацію підтвердив канцлер країни Себастьян Курц і міністр оборони Маріо Кунасек. Так, австрієць почав “шпигунську кар’єру” вже у 90-ті роки. Колишній офіцер, якому зараз 70 років, збирав дані про австрійську військову авіацію, артилерійські системи та міграційну кризу. Крім того, він передав детальні персональні характеристики багатьох високопоставлених офіцерів.
Зокрема, кожні два тижні він виходив на зв’язок зі своїм російським контактом на ім’я Юрій. Підозрюваний писав повідомлення у секретному коді або передавав інформацію через супутниковий зв’язок. За свою шпигунську діяльність полковник заробив 300 тисяч євро. Австрійська прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 319 Кримінального кодексу (робота на іноземну військову розвідку).
Згодом через даний інцидент МЗС Австрії викликало повіреного у справах Росії. У відповідь дипвідомство РФ викликало посла Австрії в Москві Йоганнеса Айднера.
США
У Вашингтоні у липні була затримана 29-річна росіянка Марія Бутіна, помічниця заступника глави Центробанку РФ Алєксандра Торшина, який перебуває у санкційному списку США. Її звинуватили у змові з метою роботи агентом Росії без належної реєстрації у Мін’юсті США. Зокрема, громадянці РФ може загрожувати до 15 років позбавлення волі.
У Бутіної і Торшина був ще один спільний інтерес – до легалізації зброї. Вони були членами Національної стрілецької асоціації США (NRA), яка виступає за права громадян на зберігання вогнепальної зброї. Ба більше, членство в NRA допомогло Торшину познайомитись з Дональдом Трампом, який теж є членом асоціації. Крім того, у лютому 2017 року Бутіна була у складі делегації, яка відвідала традиційний молитовний сніданок – захід за участю Трампа. Водночас формуванням складу тієї делегації займався сам Торшин. Саме під час цього заходу вона допомагала влаштувати зустріч Путіна і Трампа, однак невдало.
За даними ФБР, Бутіна налагоджувала відносини з американськими політиками з метою “встановлення приватних, або обхідних каналів комунікації”. Водночас вона здійснювала дану діяльність, користуючись студентською візою, без офіційного розкриття факту, що вона виконує обов’язки агента російського уряду. Слідство провело аналіз листування Бутіної, однак усіх деталей наразі не розкриває.
На думку слідства, відносини, які Бутіна налагоджувала з американськими чиновниками, могли використовуватися Кремлем для просування власних інтересів. Між тим, американський суд 10 вересня відмовив адвокатам Бутіної, які просили звільнити її під заставу і помістити під домашній арешт.
Латвія
У серпні в латвійському місті Мадоні визнали винним у шпигунстві на користь РФ громадянина Латвії, який збирав інформацію про збройні сили країни. Мова йде про власника сільського господарства під Алуксне Юрій Стілве. Зокрема, обвинувачений визнав провину.
Відомо, що у грудні 2017 року поліція безпеки Латвії розпочала кримінальний процес за фактом шпигунства, у рамках якого затримали жителя прикордоння. Під час слідства було встановлено, що Стілве “тривалий час збирав інформацію про Національні збройні сили Латвії”, а саме про інфраструктуру, а також інші об’єкти, що цікавлять спецслужби РФ.
Крім того, слідство встановило, що латвієць був завербований офіцером спецслужби РФ на території Росії. За збір важливої інформації чоловік засуджений до трьох років позбавлення волі умовно.
Польща
Лідера проросійської партії “Зміна” Матеуша Піскорського звинувачують у шпигунстві на користь РФ та Китаю. Завданням політика було просування цілей Москви. Водночас він мав провокувати антипольські настрої в українців й навпаки. Згідно з польським законодавством Піскорському загрожує до десяти років позбавлення волі.
Так, його затримали у травні минулого року. З 2013 року до травня 2016 року він брав участь у “діяльності російської цивільної розвідки, спрямованої проти Польщі”. Тоді він мав створити політичну партію, фінансовану РФ. Наразі розслідування проти Піскорського завершено. Термін його попереднього ув’язнення закінчується 7 травня 2018 року.
Після окупації Криму, Матеуш Піскорський оголосив, що росіяни “не хочуть конфлікту, але вимагають поваги до своєї держави, яка втілює в життя амбітний проект євразійської інтеграції”.Також він був постійним гостем телебачення РФ “Russia Today” та їздив на окуповану територію східної України. Він був спостерігачем на “виборах” у 2014 році в Криму та в “ДНР” і “ЛНР”. СБУ визнала Піскорського персоною нон-ґрата в Україні.
Молдова
У Молдові у березні екс-депутата парламенту Юрія Болбочану засудили до 14 років ув’язнення в справі про держзраду. За версією слідства, політика завербували працівники ГРУ РФ. Політик від жовтня 2016 року до березня 2017 року збирав і передавав інформацію державного значення, “поширення якої могло нанести шкоди державним інтересам Молдови”.
Водночас правоохоронці заявили, що Болбочану передавав, зокрема, інформацію про стратегію та тактику деяких важливих реформ, яку отримував від високопосадовців, а також їхні персональні дані. Крім того, за даними слідства, політик передавав інформацію про процес реалізації Угоди про асоціацію між Молдовою та ЄС.
Португалія
Водночас разом з португальцем був затриманий громадянин РФ на ім’я Сєргєй Поздняков. Правоохоронні органи Португалії назвали його працівником Служби зовнішньої розвідки РФ. Однак влада Італії відмовилася видати росіянина Португалії. Його відпустили з-під варти, і він повернувся у Росію.
Естонія
Громадянина Естонії Євгена Славіна у вересні було засуджено за обвинуваченням в антидержавній змові до року і восьми місяців тюремного ув’язнення. Так, поліція безпеки затримала чоловіка 1 липня цього року.
З’ясувалося, що Славін з квітня 2016 року підтримував зв’язок з ГРУ РФ. Він погодився брати участь в операції, метою якої було завдання шкоди внутрішній і зовнішній безпеці Естонії. Крім того, для таємної співпраці естонець надав письмову згоду. Дану інформацію він передавав телефоном, електронними листами та на зустрічах на території РФ.