Головну роль у системі військової автомобільної техніки всіх армій грають багатоцільові колісні машини. Крім перевезення особового складу і різноманітних вантажів, буксирування вантажних причепів, вони також служать базою для артилерійських тягачів, паливозаправників, радіолокаційних станцій, пунктів управління.

Сьогодні основу автомобільного парку армії України складає технічно застаріла автомобільна техніка марок КрАЗ, Урал, ЗіЛ, ГАЗ, КамАЗ, МАЗ, УАЗ різних модифікацій, розроблена 40-50 років тому. В армії є незаповнені ніші не лише великих вантажівок, а й легкий і середніх. Всі ці автомобілі, за винятком КрАЗів, зроблені за межами країни – в Росії та Білорусії. Військові дії на Донбасі продемонстрували та вкотре акцентували увагу на те, що в умовах, коли практично 95% успадкованого автопарку ЗС України є застарілим, потрібно приймати кардинальні дії спрямовані не лише на ремонт, а й на заміну техніки на нові зразки озброєння.

КрАЗ-5233ВЕ «Спецназ»

На сьогодні в Україні випускається низка тактичних машин-вантажівок з колісною конфігурацією 4×4, 6×6 і, при необхідності, 8×8 з вантажопідйомністю від 5 до 20 т. На їх базі, в основному і створюється оновлений парк спеціальних та спеціалізованих автомобілів.
У 2008 році на озброєння ЗС України був прийнятий автомобіль КрАЗ-6322 «Солдат» 6×6 з вантажопідйомністю в 12 т. З 2011 року на службу в українську армію почав надходити КрАЗ-5233ВЕ «Спецназ» 4×4 з вантажопідйомністю у 6 т. Під час державних випробувань перед прийняттям всюдиходів на озброєння в різних природно-кліматичних і дорожніх умовах України було перевірено, що автомобілі впевнено працює в діапазоні температур від -50 до +50°С, на висоті до 5 тис. м над рівнем моря, долає водні перешкоди глибиною до 1,5 м, сніжний покрив до 0,6 м.
Автомобіль КрАЗ-5233ВЕ призначений для оперативної доставки особового складу військових частин, підрозділів спеціального призначення і миротворчих сил ООН, перевезення вантажів, буксирування артилерійських систем калібром до 152 мм, транспортних і спеціальних причепів по всіх видах доріг і бездоріжжю. «Спецназ» обладнаний системою централізованої підкачки шин, що забезпечує високу прохідність. На вимогу замовника, автомобіль може бути виконаний як з лівостороннім, так і з правостороннім рульовим управлінням і оснащений локальним бронюванням. База КрАЗ-5233ВЕ вже використовується для різних надбудов військового та спеціального призначення в ЗС та МНС України.

kraz_6322_soldat_8

КрАЗ-6322 «Солдат» 

У березні 2008 року Міністерству оборони були передані перші 15 вантажівок КрАЗ-6322 «Солдат». У 2014 році 50 вантажівок було замовлено для прикордонної служби України, 27 вересня того ж року перші 8 із замовлених КрАЗ-6322 «Солдат» були передані прикордонній службі.
За останні два роки асортимент машин ПАТ «Авто-КраЗ» значно розширився, в тому числі, за рахунок поглиблення співпраці з еміратсько-канадською компанією STREIT Group.

Читайте також:  На Донеччині СБУ викрила мережу інформаторів терористичної організації так-званої «ДНР». ВІДЕО

17 лютого 2015 року на озброєння в підрозділи Нацгвардії були поставлені нові КрАЗ-5233НЕ Shrek-APC. Машина є 18-тонним повнопривідним бронеавтомобілем, оснащеним дизельним двигуном. Броньовик призначений для перевезення бійців спецпідрозділів. Shrek-APC має другий рівень балістичного захисту. Бронювання транспорту сконструйовано таким чином, що куля, випущена під будь-яким кутом до поверхні автомобіля, не проникне всередину, не зустрівши на своєму шляху елементів броні. Таким чином, можливість прострілу в результаті рикошету також мінімізована. Лобове скло виконане з багатошарового скла, внутрішній шар якого – з полікарбонату.

kraz-5233ne_shrek-apc

КрАЗ-5233НЕ Shrek-APC

Бронеавтомобілі надійшли в підрозділи Нацгвардії на передовій – в штурмові і бойові підрозділи, в полк спеціального призначення «Азов», батальйон ім. Кульчицького, Харківську оперативну бригаду.
Під час виставки IDEX-2015 в Абу-Дабі ПАТ «АвтоКрАЗ» та Streit Group також представили ще свої дві бронемашини Feona 6х6 і Hurricane 8х8. Машини створені за стандартом MRAP.
Бронеавтомобіль Feona («Фіона») являє собою розвиток бронемашини KrAZ-MPV Shrek One в основу якого покладено шасі вантажівки КрАЗ-6322 (6х6).

kraz-mpv_shrek_one

KrAZ-MPV Shrek One

Цей автомобіль має класичну для кременчуцьких вантажівок капотну компоновку. Автомобіль має міцний бронекорпус з V-подібним днищем – з балістичним захистом рівня Level 2 за стандартом Stanag 4569. Примітно, що Feona укомплектована сучасним турбодизелем Cummins потужністю 380 к.с., який агрегатується з автоматичною 6-ступінчастою коробкою передач Allison. Загальна довжина машини складає 7,4 метри. Крім того Feona може оснащуватися двигунам Caterpillar та ЯМЗ-238Д.
KrAZ-Hurricane є бронеавтомобілем з V-подібним днищем з колісною формулою 8х8, розроблений на основі КрАЗ-7634НЕ.
Hurricane також має двигун Cummins ISME 385, з об’ємові 10,8 л. та потужністю 380 к.с., який оснащений коробкою передач Allison. Натомість загальна довжина машини складає 9,3 метри
Бронювання відповідає рівню STANAG 4569 Level 2. HURRICANE здатний перевозити 10 десантників та 2 члени екіпажу
Пізніше в серпні 2015 року тривісний бронеавтомобіль КрАЗ Feona був представлений широкій публіці під час святкування 70-річчя Кременчуцького автозаводу.
Однак Feona та Hurricane не прийняті на озброєння української армії.

feona hurricane

КрАЗ Feona (зверху) та КрАЗ-Hurricane (знизу)

Останнім часом на внутрішній ринок військової техніки вривається корпорація «Богдан Моторс», яка пропонує вітчизняним військовим широкий спектр вантажних автомобілів, виготовлених в кооперації з білоруським «МАЗ» та корейською корпорацією Hyundai.

Читайте також:  "Укроборонпром" заявив про готовність забезпечити ВСУ безпілотниками

На початку 2016 року корпорація «Богдан» уклала угоду з Мінським автомобільним заводом (МАЗ, Білорусь) про виробництво на потужностях корпорації в Черкасах вантажівок подвійного призначення з білоруських і українських комплектуючих. В рамках договору планувалося випускати автомобілі під брендом «Богдан» (МАЗ): 5316 з колісною формулою 4х4, 6317 з колісною формулою 6х6, а також в подальшому – сідельного тягача 6425 з колісною формулою 6х6. Для виробництва вантажівок моли задіяти Кременчуцький колісний завод, виробники шин «Росава» (Біла Церква Київської обл.) та акумуляторів «Іста» (Дніпропетровськ).

maz_5316

«Богдан» (МАЗ) 5316

На передодні Дня Незалежності України Президент України Петро Порошенко урочисто передав в ЗСУ 141 одиницю військової техніки. Серед переданої техніки 73 одиниці були надані компаніями, що входять в концерт «Укроборонпром». Ще близько 70 одиниць склали вантажівки Богдан (МАЗ) та КрАЗ. Подробиць за кількістю переданих нових вантажівок поки немає, однак судячи з фото з аеродрому в Чугуєві, в армію поставили партію вантажівок Богдан(МАЗ)-5316 4х4, які раніше публічно дебютували в Литві. Всього, за наявною інформацією, в війська планується закупити 120 вантажних автомобілів Богдан (МАЗ). При цьому не має жодної інформації чи проходили ці машини державні випробування та чи прийняті на озброєння.

bogdan__5316_2

«Богдан» (МАЗ) 5316

В липні 2016 року стало відомо, що українська армія визначилася чим замінить УАЗи, ГАЗ-66 та ЗІЛ-131. Воєнна комісія рекомендувала Міністерству оборони України розглянути питання стосовно прийняття на озброєння повнопривідних вантажних автомобілів Hyundai HD65, Hyundai HD120, що випускаються корпорацією «Богдан», а також легкового автомобіля Great Wall Wingle 5. Як повідомила тоді пре-служба «Богдана», з метою перевірки характеристик повнопривідних вантажівок Hyundai, корпорація передала їх в зону АТО, де вони більше півтора року проходили випробування в діючій військовій частині. Техніка військового призначення випробовувалася в реальних бойових умовах і умовах бездоріжжя. Контрольний пробіг склав 20 тис. км для Hyundai HD65 та 60 тис. км. для Hyundai HD120. За підсумками випробувань Hyundai отримали високу оцінку військових. Саме за результатами цих випробувань, військова комісія і рекомендувала Міністерству оборони України розглянути питання про прийняття на озброєння цих повнопривідних вантажних автомобілів.

hyundai_hd65 hyundai_hd120

Hyundai HD65 та Hyundai HD120

Відомо, що на 2016 рік передбачено закупівлю 120 армійських автомобілів Богдан (МАЗ) -6317, Богдан (МАЗ)-5316 та Богдан(МАЗ)-6425. При цьому бронювання машин здійснюється за домовленістю «Богдан-Моторс» та київської компанії «Практика».

Читайте також:  Інформаційні атаки на “Укроборонпром” є частиною гібридної війни проти України

Загалом, на сьогодні спостерігається непогана тенденція спрямована на створення в Україні широкого спектру вантажівок вітчизняного виробництва з колісною формулює 4Х4, 6Х6 та 8Х8, які в цілому можуть закрити різнопланові потреби військових, які вираховуються кількома тисячами одиниць вантажних автомобілів. Однак залишається низка гострих питань пов’язаних з уніфікацією цієї техніки, зручності в сервісному та післяпродажному обслуговувані, забезпеченістю відповідною кількістю запасних частин, а також доступною вартістю.

Інший момент, це спроможності вітчизняних виробників справитися з тим об’ємом потреб, який на сьогодні є у військах, а сам процес заміни застарілих машин відбувався якомога швидко та максимально прозоро. При цьому слід розуміти, що Армії потрібні не будь-які вантажівки, а ті що відповідають їх вимогам.

defence-ua.com