На тлі постійної загрози військової ескалації ситуації на Донбасі керівництво України неодноразово зверталося до світової спільноти з проханням надати необхідну військову підтримку, в тому числі сприяти організації військово-технічного співробітництва між вітчизняними та іноземними компаніями.

Зрештою, на саміті НАТО у вересні 2014 року члени Альянсу вирішили надати Україні велику підтримку. Були засновані шість трастових фондів, які повинні були б поліпшити ситуацію в сфері тилового забезпечення, кібербезпеки, управління, зв’язку тощо. В результаті, зовнішня підтримка звелася до поставок нелетальної техніки і послуг. Станом на березень 2017 року блок НАТО через трастові фонди надав Україні допомоги на суму близько 35 млн євро. Були проведені навчання для більш ніж 2000 українських цивільних і військових. Про це йдеться в доповіді “Аудит зовнішньої політики України. Індекс відносин” Інституту світової політики”.

Крім цього, за словами начальника управління двостороннього співробітництва Генштабу ЗСУ полковника Геннадія Коваленка, на базі Генштабу створений багатонаціональний об’єднаний керівний комітет з питань військового співробітництва та військового оборонного реформування.

“Цей механізм створювався 2,5 року тому за участю української та американської сторони. Наразі до проекту приєдналися британці, канадці, литовці та поляки. В його рамках є спеціальна програма з підготовки наших військовослужбовців. Наприклад, за останніх 2 роки підготовлено 6 батальйонів на Яворівському полігоні. Крім того, у нас існують двосторонні проекти. Наприклад, з британцями у нас є так звана операція “Орбітал” – британські інструктори здійснюють підготовку наших військовослужбовців. Відмінність від багатонаціонального комітету в тому, що британці їздять не тільки до Яворіва на підготовку, вони готують наш особовий склад і в Рівному, і в Кропивницькому, і на Широкому Лані, і в Десні”, – розповів сайту “Сегодня” Геннадій Коваленко.

Читайте також:  Как Лукашенко имитирует поездки по регионам

Також, за його словами, існує група стратегічного рівня, до якої входять радники з США, Великої Британії, Канади, Німеччини та Литви.

“Це так званий “DRAB” (Defense reform advisory board). Наприклад, радник з США – відомий генерал Джон Абізейд (2003-2007 рр. очолював Центральне командування США, яке відповідає за планування операцій та управління американськими військами в Афганістані та на Близькому сході. – Авт.). Від Британії це Нік Паркер (колишній командувач сухопутних військ ЗС Великої Британії. – Авт.). Мета створення цієї групи стратегічного рівня – здійснення інституційних змін в ЗСУ і Міноборони. Крім того, ми тісно співпрацюємо з натовською стороною в басейнах Чорного моря і в сфері розробки системи управління збройними силами”, – додав начальник управління двостороннього співробітництва Генштабу.

Крім того, з минулого року натовські інструктори не тільки навчають українських військових, а й вчаться у них. “Ця багатонаціональна комісія спочатку була українсько-американської, а потім, як я вже говорив, приєдналися Велика Британія, Канада, Литва… Починаючи з минулого року ми не тільки вчимося, а ми ділимося досвідом. Наприклад, американською стороною і нашими партнерами була створена так звана група щодо оцінки асиметричних бойових дій. І представники цієї групи дуже часто відвідують район проведення АТО з метою ознайомлення з ситуацією, тактикою дій противника і опрацювання уроків, щоб удосконалювати і українську і національну систему підготовки”, – підсумував Геннадій Коваленко.

defence-ua.com