Ученые Прикарпатского национального университета имени Васыля Стефаника работают над выведением дерева с самым высоким в мире потенциалом роста.

Проект в рамках конкурса посвященного энергосбережению представил сотрудник кафедры биохимии и биотехнологии ПНУ Олег Лущак, передает Бліц-інфо.

«Це дерево називається “павловнія”, воно родом з Китаю, – розповідає вчений. – Дерево надзвичайно швидко росте – буквально за чотири роки збільшується у діаметрі до 25 см. На додачу, воно невибагливе до грунтів і може використовуватись для біологічної очистки грунтів від важких металів».

Наразі науковці ПНУ відселекціонували кілька клонів, які наступного року тестуватимуть в природі.

«В порівнянні з іншими павловнія максимально швидко росте, проте боїться морозу і не може вижити в наших умовах, – каже Олег Лущак. – В лабораторних умовах ми вивели клон, який здатен витримати значно нижчі температури».

За словами вченого, вирощування павловнії, яка досягає 30 метрів у висоту і живе близько 40 років, дозволить отримувати прибуток і покращувати навколишнє середовище. «З одного гектара можна отримувати 50-60 тонн біомаси, а листя діаметром до 50 см можна використовувати для годівлі тварин, – пояснює Олег Лущак. – До того ж павловнію, перекручені волокна якої дуже легко піддаються обробці, можна використовувати для меблевої промисловості».

Листя павловнії має дуже велику кількість білка, що не характерно для дерев взагалі, а більш притаманне для люцерни чи конюшини, зазначив вчений, додавши, що листя підходить навіть для салату.

Цьогоріч науковий парк Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника провів конкурс для талановитої молоді вже вдруге. “Ми запросили провідних підприємців області та польських колег, наприклад радника міністра енергетики Польщі, аби дати можливість студентам втілити власні проекти в життя, – зазначив ректор ПНУ Ігор Цепенда. – До того ж ми маємо намір створити спільну лабораторію енергозбереження, яка б об’єднувала Краківський університет, Люблінський університет та ПНУ”.

Читайте також:  Київський завод автоматики продовжує нарощувати військове виробництво

Примітно, що роторний вітряк вчителя трудового виховання з Богородчанської школи, який отримав найвищу відзнаку на аналогічному конкурсі у минулому році, незабаром мають намір випробувати на Піп-Івані. Проект зацікавив інвесторів, оскільки інші генератори не можуть працювати в таких складних умовах, повідомляє Еcotown.