305 мільйонів кубометрів газу або майже 2 мільярди гривень НАК “Нафтогаз України” має передати невідомій фірмі “Профі Газ”

Відповідне рішення про мирову угоду ухвалив Господарський суд Києва. Голова НАКу Андрій Коболєв уже підписав розпорядження про те, щоб виділити цю астрономічну кількість палива для подальшої передачі людям, котрих раніше в державній компанії називали шахраями. Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич переконаний: таке судове рішення свідчить про неефективну роботу керівництва державної компанії на межі з великою корупцією: “Є нюанси в роботі юристів державних компаній, зокрема “Нафтогазу” і “Укртрансгазу”.  Або може мова йти і про корупцію в цих компаніях, оскільки мені важко уявити, що такі величезні суми грошей державні компанії “не догледіли”, або прийняли рішення не в інтересах акціонерів, а в інтересах приватних суб’єктів, з якими вони мали взаємодіяти”.

Між тим, фірма “Профі газ”, котра тепер має заволодіти третиною мільярда кубів блакитного  палива, змінила своїх бенефіціарів та керівника. І перемістилася з “хрущjвки” на Відрадному до історичного центру Києва. Згідно з даними держреєстру, директором “Профі газу” від  учора є такий собі Євгеній Джангірян. Однак, як і попереднє керівництво, говорити про оборудку чоловік з журналістами “Еспресо” не побажав.

За схемою, паливо фіктивній фірмі має віддати ПАТ “Укртрансгаз” – дочка “Нафтогазу”. Але оскільки компанія не володіє обсягами в 300 мільйонів кубометрів, то в оборудці і вирішили використати державний газ “Нафтогазу України”. Ми надіслали запит голові НАКу Андрію Коболєву з проханням прокоментувати сумнівну угоду. Однак, відповіді досі не отримали.

“Звичайно, якщо й далі будуть так хазяйнувати в “Нафтогазі”, а пан Коболєв почуває себе досить впевнено в займаному кріслі, то будуть і наступні збитки. Мені здається, що правоохоронні органи мали б звернути увагу на подібні схеми”, – вважає Дмитро Марунич.

Як шахраї замітають сліди і чому держава готова віддати мільярди фіктивній фірмі – дивіться цієї суботи о 20:00 в програмі розслідувань “ШУСТРОВА LIVE” на телеканалі “Еспресо”.

Нагадаємо 13-го листопада господарський суд Києва затвердив мирову угоду, за якою 305 млн кубів палива “Укртрансгазу” підуть до фірм, які державна компанія ще донедавна називала шахрайськими

Ця історія про те, як під носом у голови правління НАК “Нафтогаз України” Андрія Коболєва державу обікрали на 305 млн куб газу. Чи міг про це знати очільник найбільшої національної компанії країни? І яка його участь у схемі, що завдає державі збитків на 2 млрд гривень?

Читайте також:  Світовий банк схвалив надання Україні $500 мільйонів кредиту на закупівлю газу – Мінфін

Все розпочалося 20 років тому і стосується господарських відносин ЗАТ “Укренергозбут” та ПАТ “Укртрансгаз”, що входить до холдингу НАК “Нафтогаз України”. Наприкінці 1999-го ЗАТ “Укренергозбут” передало “Укртрансгазу” 418 млн кубів палива для поставки своїм клієнтам. Але виконати зобов’язання у повному обсязі  “Укртрансгаз” не змогла, відтак 305 млн куб газу залишились у газотранспортній системі.

У 2000-у році, за рішенням Арбітражного суду Києва, “Укртрансгаз” таки мала передати паливо споживачам, втім, вирішила цього не робити і звернулась до суду. Як виявилось, безуспішно – у 2007-у з’явилося виконавче провадження на користь “Укренергозбуту”. Однак, спроби повернути свій газ у компанії з тріском провалились – на балансі “Укртрансгазу” цього палива нібито не було.

Найцікавіше розпочалося за 10 років, коли компанію, що вимагала право на свої 305 млн кубів газу, буквально рейдернули. У липні 2018-го “Укренергозбут” нібито віддала право вимоги газу такому собі ТОВ “Фінансова компанія “Фін-Інвест”. А те – звернулося до Господарського суду за дозволом змінити спосіб виконання ухвали Арбітражного суду. Тепер, замість поставки палива на користь третіх осіб, з “Укртрансгазу” передбачалося стягнути гроші – 2 млрд 300 млн гривень.

Не погоджуючись з цим рішенням, на початку 2020-го “Укртрансгаз” звертається з заявою до ДБР та НАБУ, в якій просить не допустити стягнення, а компанію “Фін-Інвест” називає такою, що може мати ознаки шахрайства. Але згодом позиція “Укртрансгазу” дивним чином змінюється.

12-го березня 2020 року “Фін-Інвест” домоглася списання з рахунків “Укртрансгазу” 226-и млн грн на свою користь. Відтоді рейдери ведуть боротьбу за отримання решти так званого “боргу”.

До схеми залучили таке собі ТОВ “Профі Газ”, що раніше ніколи не фігурувало у справі. І саме на користь цієї фірми, як передбачає мирова угода, має перейти паливо в обсязі 305 млн куб. Тоді як “Фін-Інвест” має повернути “Укртрансгазу” списані раніше кошти.

Усе б нічого – звичайні господарські відносини. Та, як вдалося нам з’ясувати, фірма-вигодонабувач у цій історії є цілковито фіктивною. По-перше, раніше “Профі Газ” ніколи і ніде не фігурувала у взаєминах сторін. Статутний капітал компанії становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був такий собі Олександр Терлецький, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.

Читайте також:  Нафтогаз может "похоронить" Газпром

У червні 2020-го року ТОВ “Профі Газ” було переписане на таку собі 35-річну киянку Анну Бурову. Саме вона зірвала джекпот і тепер стає власником майже третини мільярда кубометрів газу, ринкова вартість котрих оцінюється в майже 2 мільярди гривень.

Дивно, бо сама Анна Бурова мало що знає про свій нечуваний “підйом”. У телефонній розмові з нашим журналістом пані Анна на питання “чи ви є власником “Профі Газу?” відповіла “Навіть не знаю”. А коли ми розпитали про паливо на 2 млрд грн, жінка сказала, що говорити на цю тему не буде і поклала слухавку.
Мешкає Анна Бурова в панельному будинку на столичній Русанівці. На її далеко не розкішний спосіб життя вказує і профіль в соціальній мережі. Тоді як фірма Бурової “Профі Газ” виявилась зареєстрованою в багатоквартирному житловому будинку на Солом’янці – по вулиці Шепелева, 6. Справжнього офісу наші журналісти, певна річ, не знайшли. Однак, побачили вивіску, що тут міститься віртуальний офіс низки компаній. В цілому ж, по сусідству з “Профі газом” у цій хрущівці, за даними youcontrol, зареєстровано аж 614 юридичних осіб.

То ж, усе свідчить про те, що і Бурова, і її компанія, є фіктивними учасниками схеми, котру насправді реалізують зовсім інші люди. І саме їм, а не споживачам “Укренергозбуту”, згідно рішення Господарського суду Києва про Мирову угоду, тепер має піти державне паливо в розмірі 305 млн куб.

Цікаво, що “Укртрансгаз” такими обсягами газу не володіє. Саме тому у схемі вирішили використати державний газ, який належить “Нафтогазу України”. Для цього голова правління НАКу Андрій Коболєв прийняв рішення №418 від 02.11.2020, згідно з яким державне паливо вартістю майже 2 млрд грн, передається “Укртрансгазу” як позика для подільшої передачі у власність фіктивної “Профі Газ” з легалізацією цієї оборудки через суд.

Про легалізацію фіктивної фірми як нового власника 305-и млн куб газу – ми вирішили спитати у самого голови правління НАК “Нафтогаз України” Андрія Коболєва, котрий навпаки – мав контролювати цю справу і запобігти “великому крадівництву”, однак на дзвінки журналістів пан голова вперто не відповідає. Тоді як його прес-служба бідкається у соцмережах про те, що за 9 місяців 2020-го року збиток НАК “Нафтогаз України” становить 17 млрд грн.

Читайте також:  Добыча газа в Украине демонстрирует стабильный рост

Тепер, згідно з джекпотом, який зірвала Анна Бурова та її фіктивна фірма, цей збиток складає, щонайменше, 19 млрд, два з яких просто вкрали в держави під носом у Коболєва і навіть за його участі.

espreso.tv