Багатостраждальний український Forbes, зі змінним успіхом працюючий за франшизою свого іменитішого тезки, опублікувало статтю про діяльність банку «Конкорд». У статті, яка називалася «Український банк потрапив у скандал із відмиванням грошей криптовалютниками з росії. У центрі — маркетплейс із торгівлі наркотиками». Автором статті є Сергій Шевчук, і за винятком абсурдної назви в статті все вірно: банк «Конкорд», відомий низькою фінансовою дисципліною дійсно працював (і швидше за все буде працювати) з біржею EXMO та обмінником SUEX, що мають московське коріння.

А за чотири години статті не стало! Вона була видалена, і за чутками, цілком обґрунтованими, зникнення це було аж ніяк не безкоштовним: господарі банку — Олена Сосєдка-Мішалова та Юлія Сосєдка заметали сліди непристойних операцій. “Конкорд” надає свій еквайринг – систему прийому платежів для біржі та обмінки криптовалюти. До них у органів правопорядку та різних громадських рухів багато питань щодо легалізації доходів від наркотиків та інших незаконних справ. Ну і нарешті проти SUEX американці ввели санкції, оскільки гаманці обмінника були помічені в адресатах вірусів-вимагачів.

Банк Конкорд, по суті невеликий регіональний банк із Дніпра (Дніпропетровська), але у своєму роді знаменитий. Із найсвіжішого — приймав платежі за нелегальним казино.

Хто такі Олена Мішалова-Сосєдка та Юлія Сосєдка з банку Конкорд?

Спочатку банк входив до групи компаній Concord Capital, заснованих олігархами Ігорем Коломойським та Ігорем Мазепою у 2006 році. 2012 року банк придбав нових бенефіціарів — Олену та Юлію Сосєдок. Хто це? Сказати важко, інформації щодо них мало. Щодо Олени Сосєдки Мішалової відомо, що раніше її прізвище було подвійним, за рахунок із шлюбом із В’ячеславом Мішаловим, молодцюваним політичним діячем регіонального штибу, який кудись загубився у бурхливі постмайданні роки, засвітившись на небосхилі корупції.

Ну а тепер ми процитуємо статтю Форбса, якщо він її видалив і більше не потребує.


«Український банк потрапив у скандал із відмиванням грошей криптовалютниками з Росії. У центрі – маркетплейс із торгівлі наркотиками. Що про це відомо…

Банк Конкорд міг брати участь у сумнівних операціях російських сервісів обміну криптовалюти Exmo і Suex. Остання компанія минулого тижня потрапила під санкції США за підозрою у фінансуванні хакерських угруповань.

Читайте також:  Сердюк, Веремчук, Мишалов, Соседки. Почему преступный Конкорд банк, "Пэй Плейс Украина", ФК "АП.МИ ФІНАНС" (Каскад) не лишили лицензии?

Банк із Дніпра став фігурантом публікацій російських ЗМІ (Комерсант, The Bell) поряд з російсько-чеською біржею Exmo та московським сервісом обміну криптовалюти Suex з подачі місцевого руху «Стопнаркотик». Активісти звернулися до правоохоронних органів, заявивши, що Конкорд нібито надавав послуги еквайрингу платежів на користь російського маркетплейсу з торгівлі наркотиками Hydra.

“Транзакції з платежів купівлі криптовалюти в гривнях на території України через криптобіржу Exmo і через еквайринг банку Конкорд”, – заявили Forbes у прес-службі організації. Підтверджуючих документів «Стопнаркотик» не надало. За даними російського “Комерсанта”, рух вимагає від Центробанку РФ та правоохоронців “заблокувати платежі на користь української фінустанови”.

Ще одним учасником платіжної траси “Стопнаркотик” називає російську платіжну систему QIWI. В Україні вона працювала під назвою TYME до 2018 року, допоки НБУ не відкликав у неї ліцензію. Також організація вважає, що в Україні в операціях могли бути задіяні віргінська компанія Hotpay та платіжний сервіс Easy Transfer. Останній справді співпрацює з банком Конкорд, надаючи йому, а також банку ПУМБ та фінкомпанії «Хантер» послуги оператора платіжної інфраструктури.

Як могли розподілятися ролі передбачуваних учасників операцій на користь Hydra?

Suex – сервіс з переведення криптовалюти в традиційні гроші і навпаки. З моменту заснування в 2018 році Suex перевела криптовалюту на сотні мільйонів доларів, в основному в біткоїнах, Ethereum і Tether, більша частина коштів надійшла з незаконних джерел (хакери-здирники, фінансові піраміди, торгівля наркотиками) — близько $370 млн., пише російське видання The Bell із посиланням на дані аналітичної компанії Eliptic.

21 вересня США ввели проти Suex санкції: платформу підозрюють у супроводі фінансових операцій хакерів, які спеціалізуються на шантажі з вимогою викупу постраждалих.

Exmo – одна з найбільших криптовалютних бірж у Східній Європі. На відміну від Suex, який спеціалізується на виведенні грошей із криптовалютних гаманців та назад, Exmo забезпечує обмін криптовалюти між користувачами. Сервіс справді використовується для платежів за постачання наркотиків — подібні випадки було встановлено, зокрема, українською кіберполіцією.

Suex і Exmo мають спільне коріння. Криптобіржу заснував російський підприємець Іван Петуховський, він же — один із співінвесторів Suex, разом із однофамільцем Єгором Петуховським, а також Максимом Суботіним та Ільдаром Закіровим, зазначає The Bell. Після оголошення про санкції США проти Suex Exmo заявила, що не має відношення до криптообмінника. Також біржа спростовує будь-який зв’язок із банком Конкорд, пише російське видання РБК.

Читайте також:  «Леваки» из ЕС пытаются «попилить» кремлевские деньги на борьбе с «украинским фашизмом»

Як банк міг брати участь у сумнівних операціях росіян? Можлива сполучна ланка — фінансова компанія, яка приймає безготівкові гривневі платежі з метою подальшого їх обміну на криптовалюту, каже Forbes співзасновник української криптовалютної біржі KUNA Михайло Чобанян.

“Технічно банк у такій ситуації обслуговує рахунки фінкомпанії та надає їй послуги еквайрингу”, – пояснює Чобанян.

Співрозмовник у топ-менеджменті Нацбанку зазначив, що Конкорд Банк справді наростив обсяги еквайрингових операцій. Офіційно в НБУ не відповіли на запит Forbes на момент публікації. Голова правління банку Юрій Задоя відмовився коментувати ситуацію з російськими криптосервісами. У прес-службі Конкорд на час публікації не відповіли на запит Forbes.

Олена Сосєдка-Мішалова та Юлія Сосєдка

За даними НБУ, до банківської групи «Конкорд», крім банку, входять українські фінкомпанії «Кордпей», «Мастпей», «Прокард» та «Сінком», а також компанії-нерезиденти: британська Electronic Payment Solutions LTD та мальтійська Moneycare Limited. Власниками групи виступають підприємниці з Дніпра Олена Сосєдка та Юлія Сосєдка (56,2% та 43,8% акцій відповідно)».

Раніше Олена мала подвійне прізвище – Сосєдка-Мішалова. Під нею вона була відома як депутат Дніпропетровської облради. До середини 2014 року Олена була членом фракції Партії регіонів.

Відомі також дані про її дружину В’ячеслава Мишалова, який на 9 років молодший за свою дружину. Можливо, саме завдяки заповзятливості Олени Мішалов спочатку став депутатом Дніпропетровської міської ради, а потім обійняв посаду секретаря міськради — другу за значимістю після мера міста. Однак незабаром Мішалов виявився причетним до кількох великих корупційних скандалів. Через якийсь час Олена перестала згадуватися у ЗМІ зі своїм колишнім подвійним прізвищем.

У 2016 році банк уклав контракт із незалежним процесинговим центром ProCard. З цього часу він є членом платіжних систем Visa, Mastercard та «ПРОСТІР». Карту банку встигли відкрити понад 100 тисяч людей. Керівництво “Конкорду” у 2019 році заявило про випуск Prepaid-карти Х-card на базі Visa. Карту можна було оформити без надання паспортних даних та ІПН.

Відомо також, що раніше банк входив до групи компаній Concord Capital, заснованих українськими бізнесменами Ігорем Коломойським та Ігорем Мазепою. Вихід із групи та нібито нових власників багато хто вважає виключно технічним маневром з боку олігархів: дуже вже брудні та підозрілі підприємства не варто тримати у себе на балансі.

Читайте також:  Українські артилеристи провели експеримент з розвідувально-ударним комплексом. Вогневе ураження за хвилину! (ФОТО)