На показі бойової техніки і зброї, який організували в Маріуполі з нагоди Дня морської піхоти і приїзду президента, в числі іншого засвітився і такий нестандартний тип озброєння, як волонтерський роботизований комплекс «Мисливець».
Використання такого комплексу яскравий приклад того, коли державні органи не встигають за реальними потребами фронту, на їх місце приходять волонтери.Взагалі історія з розробкою наземних роботизованих комплексів підтримки піхоти в Україні має досить складну історію.

Вважається, що першопрохідцем у цьому напрямку стала одна із запорізьких фірм, яка в 2015 році на основі цивільного квадроцикла створила бойову роботизовану платформу «Ласка» з озброєнням у вигляді 7,62-мм кулемета ПКМ. Система була випробувана на військовому полігоні в Запорізькій області і представлена на кількох виставках «Зброя та безпека», проте до прийняття на озброєння поки справа не дійшла.

Мисливці на «сепарів». Як роботи допомагають ЗСУ знищувати окупантів

Наприкінці 2016 року на черговій виставці на стенді заводу «Ленінська кузня» (нині – «Кузня на Рибальському») був представлений і інший представник сімейства наземних роботизованих комплексів – «Піранья». Цей оригінальний апарат з гусеничним приводом озброєний крупнокаліберним 12,7-мм кулеметом. Судячи з того, що про «Піраньї» не чутно вже давно, проект був заморожений.

Вочевидь, військові зробили ставку на інший, більш перспективний з їх точки зору апарат, – «Фантом» – розробки однієї з київських фірм. Вперше машина була представлена в серпні 2016 року і представляла собою триметровий шестиколісний транспортер з максимальною швидкістю до 40 км/год. При цьому розробники позиціонували апарат виключно як засіб евакуації двох поранених з поля бою. Наявний 7,62-мм кулемет розглядався виключно як засіб самооборони.

Апарат був представлений журналістам і військовим і отримав позитивні відгуки.
Після чого відбулася радикальна зміна концепції – виробники стали позиціонувати «Фантом» виключно як бойову платформу. Уже в лютому 2017 року на виставку зброї в Абу-Дабі (ОАЕ) «Укроборонпром» привіз варіант з протитанковим ракетним комплексом «Бар’єр» національного виробництва. Хоча апарат викликав великий інтерес у арабських військових, але не більше того – реальних контрактів або просування на шляху прийняття на озброєння ЗСУ не відбулося.

Читайте також:  "Київський бронетанковий завод" виготовив експериментальний корпус БТР-3 зі сталі НАТО

Мисливці на «сепарів». Як роботи допомагають ЗСУ знищувати окупантів

25 липня на полігоні у Гончарівському публіці був представлений оновлений апарат, який отримав назву «Фантом-2», причому самі виробники стали говорити про новий клас – безпілотний міні-БТР. Наскільки це коректне позначення типу, говорити складно: все-таки бронетранспортер – це позначення конкретного класу бойових машин з цілком конкретними завданнями: доставка особового складу до лінії фронту.

А по суті, на полігоні була представлена абсолютно нова машина – вже восьмиколесний з новим озброєнням: блоком для запуску 80-мм некерованих авіаційних ракет РС-80 українського виробництва (аналог радянських типу С-8). При цьому були «вбито двох зайців» – виробники некерованих ракет змогли випробувати свою продукцію з наземної платформи, а творці «Фантома» – можливості апарату з більш важкими бойовими модулями, ніж кулеметний.

Мисливці на «сепарів». Як роботи допомагають ЗСУ знищувати окупантів

Про це свідчить і останній за часом варіант «Фантома-2», представлений на міжнародній виставці озброєння AUSA-2017 (Association of the US Army) у Вашингтоні в жовтні цього року. Його озброєння вже представлено парою 23-мм гармат, облагородженою пусковою установкою для некерованих ракет РС-80 і двома пусковими установками для ПТУР «Бар’єр».

Незважаючи на постійне посилення озброєння, основною проблемою для подальшого вдосконалення безпілотного наземного роботизованого комплексу є система управління. Якщо більшість сучасних апаратів мають радіоуправління, то наш український апарат управляється за допомогою волоконного кабелю довжиною 5 км, що, з одного боку, збільшує захищеність від засобів радіоелектронної боротьби, а з іншого – в значній мірі обмежує його бойові можливості. Тому наступним етапом, як видно, стане переведення системи управління дроном на радіоуправління по захищеному радіоканалу, а оскільки власної елементної бази в Україні немає, все може затягнутися. Тобто реально про прийняття на озброєння «Фантома-2» в найближчі два-три роки говорити не доводиться.

Читайте також:  Сдох за новороссию - получи пакетик жратвы... ФОТО

Мисливці на «сепарів». Як роботи допомагають ЗСУ знищувати окупантів

Зате на фронті зусиллями волонтерів успішно воюють відразу кілька зразків роботизованих комплексів. Крім уже згаданого «Мисливця», у морпіхів з озброєнням з 7,62-мм кулемети, на Авдіївському «ПромКомі» з грудня 2015 року досить успішно воюють два представника іншого напрямку – дистанційно-керований бойовий модуль. Розроблений зусиллями Всеукраїнського центру волонтерів комплекс «Шабля» з 7,62-мм кулеметом ПКТ призначений для установки на нерухомі об’єкти або спецтранспорт. Координація модулем здійснюється за допомогою пульта управління і монітора, що дозволяє вести бій дистанційно, боєць при цьому знаходиться в безпечному місці.

В цілому ж варто відзначити, що настільки перспективний напрямок буде розвиватися і надалі, адже можливості для цього у нашої оборонки є.