Інженери компанії Lockheed Martin розробляють унікальний екзоскелет Onyx, який завдяки технології штучного інтелекту адаптується під окремого солдата. Унікальна розробка отримала позитивні відгуки від солдатів та незабаром може стати у нагоді армії Сполучених Штатів. Як зробити солдата сильнішим та витривалішим — у матеріалі Defence Express.

 

Екзоскелет — рухома механічна система, яка кріпиться до кінцівок людини та збільшує швидкість й імпульс рухів людського тіла, здатне повторювати їх біомеханіку — тобто, робить людину швидкою, сильнішою і витривалішою, допомагає їй пересуватися у складних умовах. Розробка американських інженерів-конструкторів Fortis значно перевищує очікування військових та може стати поштовхом до створення якісно нової армії — більш мобільної, спритної, потужної.

 

 

Легка компактна конструкція пристрою складається з рухомих приводів, що кріпляться до суглобів кінцівок. Приводи з’єднані з жорсткою рамою, на яку спирається солдат під час руху. На рівні стегон конструкція фіксується до тулуба міцним ременем. Усі рухомі вузли захищені від пилу та вологи міцним пластиковим кожухом, під яким знаходиться бортовий комп’ютер. На поясі розташована літієва батарея з функцією швидкої перезарядки чи заміни.

 

Унікальним пристрій робить система штучного інтелекту (AI) — розробка оснащена багатьма датчиками, які фіксують і реєструють рухи солдата, а AI аналізує отримані дані. Коли солдат тільки збирається зробити певний рух, AI передбачає затрачувані зусилля та змушує приводи рухатися так, щоб мінімізувати навантаження та оптимізувати сили користувача. Розробники відзначають, що завдяки здатності AI до самонавчання, ефективність екзоскелету поступово зростатиме.

 

 

Lockheed Martin спільно зі ЗС США вже провели перші випробування екзоскелета, які показали, що в середньому пристрій збільшує ефективність рухів солдат від 2 до 27 (!) разів. Солдати, одягнені в екзоскелети та з повною екіпіровкою вагою у 14 кілограм, пересувалися з різною швидкістю по біговій доріжці з кутом нахилу в 15 градусів. Після тестування бійці одностайно заявили, що з екзоскелетом бігти значно легше — дослідники це підтвердили, визначивши, що в середньому солдати втомлювалися на 9 % менше.

Читайте також:  Ан-225: як виглядає друга “Мрія” (фото)

 

180613 LM Fortis 2

Протягом ще одного тестування солдати мали підніматися вгору сходами з вантажем вагою у 82 кілограми. Група бійців з екзоскелетом подолали п’ять сходових прольотів, а солдати зі звичайною екіпіровкою — лише два. Військові відзначили, що пересуватися було надзвичайно комфортно, а відчуття скованості рухів відсутнє. Розроблена система дуже зручна, функціональна і суттєво збільшує фізичні здібності людини.

 

180613 LM Fortis 3

Компанія Lockheed Martin також розробляє і “цивільну” модифікацію Fortis. Екзоскелет матиме той самий функціонал, що й військова модель, але отримає додаткові маніпулятори та рухомі кріплення для різного інструментарію.

Представники компанії-розробника не розголошують, коли саме армія США зможе масово озброїти солдатів екзоскелетом Onyx, адже Lockheed Martin ще удосконалюють свою розробку — прагнуть зробити її більш автономною та ефективною, що в перспективі надасть американським солдатам перевагу над супротивником.

 

Коментар по темі:

180322 Долгопятов

В і к т о р   Д о л г о п я т о в

Директор Департаменту інноваційних технологій компанії “Еверест”

 

“Безумовно, технологія AI надає можливості створити більш сучасні та технологічні пристрої. Переваги систем з використанням штучного інтелекту — в алгоритмах адаптації та реакції на зворотній зв’язок, побудованих на основі нейронних мереж. Однак у цьому ж і “мінус” використання екзоскелета, адже механізм налаштування під користувача залежить від тривалості навчання. Тобто, система не універсальна. Проаналізувавши реакції одного користувача, вона зможе прогнозувати його поведінку завдяки датчикам та сформованій базі знань. Однак не факт, що інший солдат, який надягне екзоскелет, зможе одразу почуватися в ньому комфортно — пристрій потребує часу для калібрування та адаптації. Проте розробка все одно залишається перспективною для цивільної, військової та космічної сфер, її неодмінно чекатиме велике майбутнє”.

 

Олексій ЛЕВКОВ,

спеціально для Defense Express