Європейська фабрика компанії China Tobacco продає сотні мільйонів цигарок українським компаніям — фігурантам справ про тютюнову контрабанду.
Головне з розслідування
- З 2013 року China Tobacco відправила до України сотні мільйонів цигарок зі своєї фабрики в Європі, хоча жоден із її брендів там легально продавати не дозволено.
- Одним із головних клієнтів China Tobacco в Україні була компанія, яку перевіряли щодо контрабанди тютюну. Нині один із її власників — Вадим Слюсарєв, колишній високопоставлений український прикордонник із добрими зв’язками з президентом Володимиром Зеленським.
- Ще два великі закупівлі сигарет у China Tobacco — компанії, що знаходяться на окупованих Росією територіях. Вони також були під слідством через підозри в контрабанді. Водночас ці компанії закупили понад 300 мільйонів цигарок, хоча не мали ліцензій на імпорт та збут тютюну.
Чотири роки тому до українського портового міста Одеси прибула фура, в трейлері якої було 12,5 мільйона цигарок. Все виглядало як звичайне постачання тютюну з Європи в Україну — одну з країн, що найбільше курять у світі, якби не ряд нестиковок.
На пачках сигарет Regina Blue та Regina Red у вантажівці були відсутні акцизні марки. Написи про шкоду куріння не були українською мовою. А на боці пачок літери дрібним шрифтом говорили: «Тільки для продажу в магазинах дьюті-фрі».
У правоохоронців виникли підозри, що цю партію передбачалося контрабандою везти через Україну.
Хоча сигарети Regina з їхньою фірмовою золотою або срібною короною над великою літерою R на пачці далеко не такі відомі, як, наприклад, Marlboro або Lucky Strike, ця марка за останні роки потрапила до найпопулярніших у європейських контрабандистів.
Бренд Regina виробляє Китайська національна тютюнова корпорація (CNTC – China National Tobacco Corporation), відома також як China Tobacco. На її частку припадає майже половина всіх цигарок у світі. Багато років для компанії головним був внутрішній китайський ринок, але з недавніх пір Пекін став агресивно просувати свою тютюнову продукцію по всьому світу.
Фото: Олег Петрасюк / Kyiv Сигарети марки Regina , випущені Китайською національною тютюновою корпорацією
Причому в ряді випадків ці нові ринки є нелегальними, як з’ясувало спільне розслідування OCCRP та газети Kyiv Post.
За останні сім років з єдиної фабрики China Tobacco в Європі (знаходиться за кілька годин їзди на північ від Бухареста) в Україну потрапило не менше півмільярда цигарок. Однак, якщо вірити Державній фіскальній службі України та місцевій асоціації найбільших виробників тютюну, жодна марка китайських цигарок не дозволена тут на продаж.
Водночас, згідно з даними, що витекли до OCCRP з Румунії, на самій фабриці декларують, що легально постачають сигарети 14 різним компаніям в Україні. Як встановили журналісти, щодо як мінімум трьох компаній ведеться слідство у зв’язку з можливою контрабандою у великих обсягах.
На думку правоохоронців, ці компанії були частиною контрабандної мережі, яка переправляла великі обсяги цигарок з Румунії, Білорусі та ОАЕ до України, а звідти нерідко до країн Євросоюзу.
«Це азбучні прийоми глобальної контрабанди, — каже експерт із контролю за оборотом тютюну Люк Йооссенс. — Є міжнародні компанії, які постачають товар у такі місця, де ринок збуту, зважаючи на все, не корелює зі споживчим попитом».
Китай підписав Протокол Всесвітньої організації охорони здоров’я з ліквідації незаконної торгівлі тютюновими виробами. Він містить правила про те, як боротися з контрабандою та фальсифікацією тютюну.
Одне з головних положень зобов’язує тютюнові компанії до початку експортних поставок переконатися, що на ринку є легальний попит на їхні сигарети. Також вони повинні перевіряти передісторію клієнтів та переконатися у наявності у них належної реєстрації та ліцензії.
China Tobacco, схоже, не виконує ні того, ні іншого.
Китайська компанія не відповіла на запити щодо коментарів. Однак у її дочірньому підприємстві в Румунії, China Tobacco International Europe Company, заявили, що дотримуються всіх відповідних законів Румунії та ЄС і «постійно вдосконалюють механізми контролю ризиків»: зокрема, у 2019 році впровадили «систему стеження за товаром», щоб припиняти контрабанду .
При цьому там відмовилися відповідати на запитання про українських клієнтів та підозри щодо них.
🔗 Україна як контрабандний канал до Європи
Україна давно сумно відома як вотчина сигаретних контрабандистів. Досі саме з неї до ЄС потрапляє значна частина нелегального тютюну. Країна розташована вздовж східних кордонів співдружності, що разом із набагато нижчими, ніж у ЄС, цінами на тютюн робить її раєм для контрабандного промислу.
Привабливості йому додає і те, що контрабанда сигарет хоч і визнана незаконною, все ж таки не вважається в Україні кримінальним злочином. Після багаторічного тиску ЄС на Київ з метою посилити покарання за контрабанду президент України Володимир Зеленський у квітні вніс законопроект, згідно з яким за контрабанду каратимуть тюремним строком до 12 років та більшим штрафом.
У 2009 році вийшла викривальна стаття Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів про те, що роком раніше великі тютюнові компанії виробили та імпортували майже 130 мільярдів цигарок. Це на 30 відсотків більше, ніж міг перетравити місцевий ринок. Втім, ці мільярдні надлишки зрештою розчинилися на ринку, ймовірно, поповнивши контрабандні потоки в ЄС.
Розслідування справи про контрабандні сигарети в Одесі тривало з 2017-го до кінця грудня 2020 року. Його закрили, оскільки слідчі Фіскальної служби та прокуратури України не змогли встановити підозрюваних. Справу знову відкрили 29 квітня — через тиждень після того, як журналісти запросили щодо неї Генпрокуратуру додаткову інформацію.
Хоча українські правоохоронці чотири роки зналися на цій справі, вони, схоже, не зуміли виявити у ній важливих взаємозв’язків. Крім того, вони так і не налагодили робочого контакту з румунською поліцією, яка з іншого боку кордону перевіряла дані про контрабанду цигарок China Tobacco.
Для початку можна згадати, що після того, як підпільні цигарки Regina виявили в Одесі в травні 2017 року, директор компанії Duty Free Odesa, яка їх закупила, клялася, що раніше ніколи не завозила китайські сигарети.
Це було неправдою. Згідно з експортними даними з Румунії, Duty Free Odesa всього місяцем раніше, у квітні 2017-го, імпортувала в Україну 12,5 мільйона цигарок Regina. Та постачання, мабуть, ніяк не привернула уваги влади. Інша компанія, але з тим самим власником і директором — Travel Retail Ukraine — у липні 2015 року ввезла в Україну майже 15,5 мільйона китайських сигарет.
“Україна – вже давно одне з головних джерел сигаретної контрабанди в ЄС”
– Доктор Аллен Галлахер, науковий співробітник Дослідницької групи з контролю за оборотом тютюну при Університеті Бата
Але, зважаючи на все, слідчі ніяк не перевіряли цю другу компанію або не звернули уваги на те, що одній людині належать дві структури, які завозили в Україну великі партії китайських сигарет, не маючи ліцензії на їх імпорт.
Як свідчать зібрані OCCRP матеріали, таких білих плям є чимало, коли справа стосується China Tobacco. У правоохоронних органах китайські сигарети часто називають ‘ cheap whites ‘ ( англ . «дешеві білі») — термін, який зазвичай застосовується до нелегальних сигарет, зроблених у невеликих підпільних цехах для контрабанди. Тобто силовики не завжди усвідомлюють, що їх випустила найбільша у світі тютюнова компанія, яка прагне розширити своє глобальне охоплення.
«Україна вже давно одне з головних джерел сигаретної контрабанди в ЄС, — констатує доктор Аллен Галлахер, науковий співробітник Дослідницької групи з контролю за оборотом тютюну при Університеті Бата.
— Як показали дослідження, частково це викликано тим, що транснаціональні тютюнові компанії перенасичують ринок країни своєю продукцією, і потім вона витікає в ЄС. Владі може бути важко припинити цей промисел, адже контрабандисти ховають нелегальний товар найвитонченішим способом».
Фото: Zoonar GmbH / Alamy Stock Photo Велике українське портове місто Одеса
Прямі нитки нагору
Співвласниками обох компаній – і Duty Free Odesa , і Travel Retail Ukraine – виступають Ксенія Яблуковська та Вадим Слюсарєв – впливовий екс-співробітник прикордонної служби з тісними зв’язками з нинішнім президентом України. Як можна судити, Слюсарєв увійшов до капіталу обох компаній вже після того, як відбулися згадані поставки сигарет. Він здобув неоднозначну репутацію через підозри у досить сумнівній діяльності.
Фото: dpsu.gov.ua Вадим Слюсарєв, впливовий екс-співробітник прикордонної служби, пов’язаний із президентом України, виступає співвласником двох компаній, які імпортували китайські цигарки в Україну
У квітні колишній грузинський президент Михайло Саакашвілі публічно звинуватив Слюсарєва в тому, що він є «головним контрабандистом Харківської області» — північно-східним прикордонним регіоном України, відомим як один із ключових контрабандних маршрутів України.
«Чому його немає у цьому списку?» — дивувався Саакашвілі в українському телеефірі, говорячи про оголошені незадовго до цього санкції проти передбачуваних контрабандистів. (Саакашвілі у 2015 році отримав громадянство України і недовгий час був губернатором Одеської області.) Можливо, продовжив Саакашвілі, Слюсарєв має «якийсь імунітет через його політичні симпатії».
У Слюсарєва тісні зв’язки з президентом України: він почав працювати на користь Зеленського після того, як у 2015 році пішов з посади начальника управління внутрішньої безпеки Державної прикордонної служби України. До цього Слюсарєв багато років працював у різних підрозділах прикордонної служби у Харківській області.
Слідчі у справі про контрабанду цигарок у спілкуванні з журналістом підкреслили, що вони не мають свідчень особистої причетності до цього Слюсарєва, тому що щодо його компаній докази є.
В офіційному реєстрі комерційних підприємств України немає подробиць щодо зміни власників. Але, судячи з інформації з комерційної бази даних YouControl , яку часто використовують журналісти та ресерчери, Слюсарєв став власником Travel Retail Ukraine та Duty Free Odesa у середині 2017-го та 2018 року відповідно. Його партнерка з бізнесу, Яблуківська, пов’язана з Travel Retail Ukraine та Duty Free Odesa з 2015-го та 2016-го років.
Компанії Слюсарєва не відреагували на прохання про коментарі. Спроби зв’язатися з ним через партію «Слуга народу» також виявилися безуспішними.
🔗 Слюсарєв – “слуга народу?”
У 2019 році Слюсарєв став передвиборним менеджером для Зеленського — екс-телезірки, який грав роль президента на телеекрані, а потім обійняв цю посаду в реальному житті.
Коли Слюсарєв ще працював у прикордонній службі, його компанія Travel Retail Ukraine відкрила магазин дьюті-фрі. Зараз він має три магазини безмитної торгівлі: один в Одесі, інший на пункті пропуску Гоптівка на кордоні з Росією, третій — в аеропорту міста Запоріжжя. Сайти компаній Слюсарєва рекламують сигарети відомих брендів, таких як Marlboro та Parliament, але там нічого не сказано про продаж цигарок Regina та інших китайських марок.
Хоча OCCRP не знайшов підтверджень того, що Слюсарєв використав ці магазини дьюті-фрі для контрабанди, на сигаретах, конфіскованих під час рейду в Одесі в 2017 році, був напис «тільки для продажу в магазинах duty free». Це поширений прийом з метою ввезти в Україну контрабандні сигарети, як сказано в дослідженні 2020 року від компанії KANTAR , зайнятої аналітикою та консультуванням брендів.
Фото: ІТАР/ТАРС/ Alamy Stock Photo Президент України Володимир Зеленський
Детектив, який займався тією партією цигарок, сказав, що було ясно: вони точно не призначалися для продажу в магазині д’юті-фрі. Ця людина розмовляла з журналістами Kyiv Post та OCCRP на умовах анонімності, тому що їй не дозволено спілкуватися зі ЗМІ.
«Магазини дьюті-фрі не продають такі сигарети», — сказав він, пояснивши, що там покупці беруть престижніші марки.
«Чому ж тоді д’юті-фрі? Бо не обкладаються митними зборами. Як би декларується принцип “ми купуємо собі”. Але вони не продають ці цигарки.
За словами Костянтина Красовського, завідувача відділу контролю за тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України, офіційний нагляд за магазинами д’юті-фрі в країні «дуже дуже слабкий», що робить їх ідеальним каналом для контрабанди цигарок.
«По бухгалтерії ці сигарети будуть вважатися проданими — буде звітність із цього приводу, — сказав він про тіньові схеми. — Але насправді ці сигарети, бо вони набагато дешевші, вигідніше продати контрабандистам за живі гроші. А вони потім переправлять їх за кордон — до Польщі, Угорщини, Румунії тощо».
Однак цигарки можуть залишитися і в Україні для збуту на чорному ринку.
Фото: The Kyiv Post Нещодавно куплені в Україні пачки нелегальних цигарок Regina з маркуванням під назвою компанії Турки Халафа Global Tobac Co
Журналісти виявили безліч пачок сигарет Regina у тютюнових кіосках у різних частинах України та пропозиції щодо їх продажу в інтернеті. На пачках був напис “тільки для продажу в магазинах дьюті-фрі”. Судячи з усього, всі ці сигарети ввезла в Україну людина, яка раніше працювала з Duty Free Odesa , — грузинський бізнесмен, який живе в Одесі, на ім’я Турки Халаф.
Саме компанія Халафа Global Tobac Co виступила у 2017 році постачальником партії цигарок Regina, перехоплених в Одесі. Чоловік з ім’ям Максим Халаф, який використовує ту ж адресу, що і Туркі Халаф, володіє ще однією фірмою імпорту тютюну – Empire Tobacco. У 2019-2020 роках вона закупила у румунської фабрики China Tobacco 66 тонн тютюнової сировини.
На всіх нелегальних пачках сигарет, що зустрілися журналістам, був логотип Empire Tobacco, а також невелике маркування збоку зі словами «Вироблено за дорученням компанії Global Tobac Co., Ltd Hong Kong».
Халаф не відповів на прохання про коментар.
Фото: OCCRP Вид на фабрику компанії China Tobacco у Румунії з висоти пташиного польоту
Батумський маневр
Незрозуміло, що Duty Free Odesa збиралася робити з контрабандними цигарками Regina (партію, нагадаємо, конфіскували). Однак схоже, що з митниці їй заздалегідь таємно повідомили про рейд контролерів, що готується.
На той час, як співробітники Фіскальної служби України приїхали того травневого дня 2017 року на прикордонний пункт з ордером на обшук, директор компанії Юлія Тимошенко вже оперативно знайшла спосіб вивести себе з-під удару.
Згідно з судовими документами, вона надіслала електронною поштою листа, в якому формально відмовлялася від товару і переадресувала сигарети одній канадській фірмі, яка нібито мала привезти їх як імпортний вантаж до чорноморського порту Батумі.
Для оперативників почалася «переслідування привидами». У канадській компанії заявили, що нічого не знають про цей вантаж. А відсутність одержувача означало, що не було нікого, хто за законом міг би відповісти за нелегальні цигарки.
Стрелюк, який працював у цій справі.
Примітно також, що коли співробітники Фіскальної служби відкривали вантажівку, перед ними раптово з’явилися агенти Служби безпеки України (СБУ) і зажадали пояснити, що відбувається. Про це на умовах анонімності розповів один із детективів. Пізніше одеська митниця відмовилася поділитися з фіскалами важливими для розслідування документами, тож останні звернулися до суду, щоб мати можливість продовжити роботу. (Суддя погодився з їхніми вимогами та наказав передати документи.)
Проте, отримавши документи, вони виявили, що підпис Тимошенко на листі відмови підроблений.
Тимошенко «імовірно, мала контракт із директором China Tobacco — контракт із китайцями. Але підписи у контракті та відмовному листі відрізнялися», як розповів детектив у цій справі на умовах анонімності.
Фото: Kyiv Post Офіси компаній Duty Free Odesa та Travel Retail Ukraine зареєстровані за однією адресою в цьому старому житловому будинку в місті Дніпро.
Журналісти Kyiv Post вирушили до міста Дніпро (колишній Дніпропетровськ) у центральній степовій частині України. У ньому мають офіційну прописку і Duty Free Odesa , і Travel Retail Ukraine. У житловій будівлі, де за документами зареєстровано компанії, не було жодних ознак офіційної комерційної діяльності — навіть таблички з назвою. Чоловік, який відкрив журналістам двері, відмовився відповідати на їхні запитання.
Ні Юлії Тимошенко, ні іншої співвласника компаній Ксенії Яблуковської не було за цією адресою в момент візиту журналістів. Підприємці не відреагували на неодноразові спроби зв’язатися з ними для коментаря. Зі свого боку, в СБУ спростували, що заважали працівникам Фіскальної служби вести розслідування щодо того постачання тютюну.
У результаті нелегальну партію цигарок Regina знищили. Але це була лише крапля у морі, якщо говорити про весь обсяг китайських сигарет, які потрапляють до України.
Компанії з окупованих територій
З 2014 по 2020 рік сотні мільйонів цигарок Regina, D&B та Dubao виробництва європейської фабрики China Tobacco пішли на адресу двох українських компаній, які не мали ліцензій на імпорт та збут тютюну.
Обидві їхня влада перевіряла в рамках тієї ж справи про контрабанду, якою проходила і Duty Free Odesa. Як запідозрили слідчі, компанії грали роль «закупників або перевізників», які переправляли китайські цигарки до інших країн.
Важко відстежити, що відбувалося з цими цигарками після ввезення в Україну, бо їх не продавали легальними каналами. Однак, наприклад, в Італії, починаючи з 2016 року, кількість конфіскацій сигарет марок China Tobacco різко збільшилася.
З 2017 по 2019 рік у цій країні вилучили 41 тонну контрабандних Regina, D&B та Dubao, причому 17 відсотків цієї кількості прибуло з України. Про це свідчать дані, передані OCCRP італійською податковою поліцією.
Україна була розсадником тютюнової контрабанди ще до того, як 2014 року спалахнув збройний конфлікт із Росією. З того часу ситуація з контрабандою лише посилилася, особливо в окупованих регіонах, де базуються обидві підозрілі компанії — клієнти China Tobacco.
Найбільший покупець, компанія «Рів’єра Гранд», має головний офіс у Криму. Левову частку закуплених нею китайських сигарет «Рів’єра Гранд» ввезла у неспокійні місяці після російської анексії Криму — 200 мільйонів штук за 2014 рік. На частині пачок стояв штамп “тільки для продажу в магазинах дьюті-фрі”.
🔗 «Рів’єра Гранд» та «Мотор Січ»
Один із акціонерів «Рів’єра Гранд», якийсь Олег Поліщук, має пряме відношення до фірми, замішаної в одній із найспірніших в Україні ситуацій, пов’язаних із впливом Китаю.
Він співвласник “Мотор Січ Трейд”, підрозділи “Мотор Січ” – компанії з числа найбільших стратегічних оборонних підприємств в Україні. У 2015 році китайська авіаційна держкомпанія підписала з Мотор Січ меморандум про взаємодію, що передбачав передачу частини технологій від України Китаю. Це спричинило величезну негативну реакцію.
У результаті СБУ заблокувала спробу продати контрольний пакет акцій “Мотор Січ” китайській держкомпанії. У березні 2021 року український уряд узяв підприємство під свій контроль і заявив, що його буде націоналізовано. У «Мотор Січ» не відповіли на прохання прокоментувати зв’язок підприємства із Поліщуком.
Інший покупець, компанія «Донінвест-99», розташована в Донецьку — найбільшому місті на територіях Донбасу, що відкололися від України, підтримуваних Росією. Тут з березня 2014 року не припиняється збройний конфлікт між сепаратистами, яким допомагає Росія та прихильниками Києва.
У 2015 році в Україні представили закон, який зобов’язує зареєстровані в Криму та Донбасі компанії переїжджати на підконтрольну Києву територію, щоб вони могли легально працювати та сплачувати податки. Ні “Рів’єра Гранд”, ні “Донінвест-99” цього не зробили. (Журналісти не змогли зв’язатися з ними для коментаря.)
Фото: dpsu.gov.ua КПП Новотроїцьке на лінії розмежування у Донбасі, Східна Україна
На думку Центробанку України, компанії з реєстрацією в окупованій частині Донбасу становлять високий ризик у плані відмивання грошей. Водночас Крим перебуває під санкціями США та Євросоюзу, які забороняють продавати місцевим компаніям стратегічні матеріали, наприклад залізо та хімікати.
Цигарок немає у списку санкцій, тому формально постачати до Криму їх можна. Однак, на думку Микити Петрівця, юриста Української Гельсінської спілки з прав людини, «це ризиковано з кількох причин».
«По-перше, не виключено, що компанія-покупець займається продажем товарів у Росії, а це здатне призвести до санкцій, і постачальник може втратити гроші», — зазначив він.
«Також є ймовірність цілої низки проблем, і загалом тут очевидно більший ризик порівняно із торговими відносинами зі звичайною українською компанією, — додав Петровець . — Юристи, напевно, скажуть: “Дивіться, це кримська компанія, це пов’язано з ризиками”».
ДЖЕРЕЛО: OCCRP — платформа всесвітньої мережі незалежних медіацентрів і журналістів