Чи зможуть Збройні Сили України захистити країну в разі масштабної агресії войовничого північного сусіда — одне з питань, що найбільше нині непокоять українське суспільство. У Генеральному штабі вітчизняного війська стверджують, що зможуть, адже саме для того проводяться численні тренування та навчання

Минулого тижня у Збройних Силах України завершилися стратегічні командно-штабні навчання «Рубіж-2016». До КШН під керівництвом начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії України Віктора Муженка залучалися штаби стратегічного та оперативно-стратегічного рівня, а також визначені військові частини та підрозділи всіх видів Збройних Сил України. Загалом у навчаннях взяли участь близько 10 тисяч осіб та майже 1800 одиниць техніки

«Рубіж-2016» підсумовують комплекс навчань, який розпочався ще в березні поточного року. «Небесний щит», «Південний вітер», «Літня гроза» та інші, численні збори з резервістами — всі вони були проведені, аби на всіх рівнях підготуватися не до умовної агресії умовного ворога, а, на жаль, до цілком ймовірної.


Чимало заходів цьогоріч проводилося вперше. На навчаннях бригад до строю ставали тисячі резервістів, що пройшли АТО і навчилися воювати. Бойові літаки Повітряних Сил відпрацювали посадку та зліт на двох великих автотрасах України — Київ—Одеса та Київ—Чоп. На Миколаївщині 450 десантників та близько 70 одиниць техніки 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ВДВ здійснили масове десантування з літаків Ан-26. На Херсонщині було наведено понтонно-мостову переправу завдовжки 560 метрів через річку Дніпро з перекриттям нормативного часу в півтора-два рази — за часів незалежної України такого у Збройних Силах ще не робили жодного разу. Радіотехнічний батальйон Повітряних Сил вперше застосував щойно отриману від завода-виробника нову розробку вітчизняного оборонпрому — потужну радіолокаційну станцію 79К6 «Пелікан».

— Безумовно, ми врахували той оперативний фон і ті дії, які практично відпрацьовувалися на навчаннях Збройних сил Російської Федерації «Кавказ-2016». Адже проігнорувати такі загрози ми просто не можемо, — говорить начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко. — Сьогодні Збройні Сили готові до тих викликів, які прямо чи завуальовано кидає нам Росія.

За словами начальника Генштабу, нагальної потреби у проведенні 7-ї хвилі мобілізації нині немає:

— Той некомплект, який є у військових частинах, щотижня скорочується за рахунок тих, хто підписує контракти зі Збройними Силами. За поточної ситуації в районі АТО цього цілком достатньо. Разом із тим не варто забувати, що в нас є майже стотисячний навчений резерв із бойовим досвідом, який за потреби протягом 24 годин зможе поповнити Збройні Сили.

Остання крапка у навчаннях «Рубіж-2016» була поставлена на Київщині. Тут на полігоні «Дівички» відбулись експериментальні тактичні навчання з бойовою стрільбою самохідних та гаубичних артилерійських підрозділів.

Війна на Сході держави і зокрема застосування в ній артилерії показали, що найбільш ефективним вогневе ураження буде в першу хвилину обстрілу. Це особливо стосується знищення піхоти на позиціях, техніки в колонах тощо, але головною умовою успіху має стати точність. Саме на цій «золотій» хвилині й зосередилися наші артилеристи разом із науковцями у «Дівичках».

— Мета експерименту з підвищення ефективності артилерії полягає у відстеженні ступеня ураження кожної цілі із застосуванням різних способів ведення вогню, щоб потім виконувати завдання з якомога меншою витратою боєприпасів і найбільшим вогневим ураженням. На сьогодні в нас достатньо палива і боєприпасів, проте з досвіду АТО стало зрозуміло, що старі розрахунки щодо їхнього використання не мають сенсу, — говорить командувач ракетних військ і артилерії ЗС України — заступник командувача Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-майор В’ячеслав Горбильов. — Щоб підвести під розрахунки наукову базу, вперше за роки незалежності України до навчань залучено співробітників спеціалізованого науково-дослідного центру Збройних Сил.

Читайте також:  Участник АТО, полный кавалер ордена «За мужество» в прямом эфире обвинил нардепа Надежду Савченко в гибели его сослуживцев

Аналізуючи побачене на практиці й почуте від артилеристів, можна дійти висновку, що йдеться про повноцінний розвідувально-вогневий комплекс, в якому поєднані безпілотні літальні апарати, контрбатарейні станції, апаратні та програмні засоби, цифрове картографічне забезпечення, гаджети для розрахунків, передачі команд та цілевказань, цифрові канали зв’язку та засоби ураження. Кожний з цих елементів у Збройних Силах є і вже працює. Нині вони об’єднані в потужний РВК, останні штрихи будуть зроблені військовими науковцями.

— Артилеристи працюють швидко і надійно, очікувані влучання в ціль підтверджуються, — стримано говорять офіцери-артилеристи. На практиці ж це виглядає так: три опорні пункти, які військові інженери готували протягом тижня, були вщент зруйновані лише кількома залпами!

Результати навчань «Рубіж-2016», як і експерименту в «Дівичках», ще будуть аналізуватися фахівцями Генерального штабу ЗС України. Але деякі висновки вже можна зробити.

— Мета навчань досягнута, Збройні Сили готові до відбиття ймовірної агресії. Але є ще над чим працювати і ця робота повинна бути послідовною. Після опрацювання результатів набутий досвід буде узагальнено та впроваджено у військах і навчальних закладах, — підсумував начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко. — Поряд з цим тактичні навчання різних підрозділів та військових частин будуть продовжуватися.

Роман ТУРОВЕЦЬ

 

Для моніторингу повітряної обстановки були задіяні підрозділи авіації, ЗРВ та РТВ

Мі-24ПУ1

jukc0crwp2q

У ході навчань «Рубіж-2016» на практиці перевірялася спроможність протиповітряної компоненти держави адекватно реагувати на ймовірні загрози. Основна увага при цьому була зосереджена на  питаннях удосконалення взаємодії, якості та оперативності прийняття управлінських рішень за різних умов повітряної обстановки, організації зміни позицій бойового застосування визначених засобів ЗРВ.

— До головних критеріїв, які характеризують ефективність системи протиповітряної оборони, належить мобільність підрозділів зенітних ракетних військ, — розповідає начальник зенітних ракетних військ командування Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-майор Дмитро Карпенко. — Маневр вогнем і підрозділами, швидке перестроювання бойових порядків в умовах сучасного бою забезпечують можливість знищення повітряного противника на головному напрямку, не створюючи при цьому «дір» у системі ППО загалом. Такі завдання й виконувалися в межах навчань «Рубіж-2016».

За словами начальника ЗРВ командування Повітряних Сил ЗС України, одним із елементів було відпрацювання практичних заходів з передислокації у визначені райони зенітних ракетних підрозділів С-300ПС та «Бук-М1». Здолавши відстані у кількасот кілометрів, вони прибули в пункти призначення, виконали інженерне облаштування позицій та приступили до несення бойового чергування з охорони повітряного простору.

Читайте також:  Инженерные части ВСУ впервые навели понтонную переправу рекордной длины через Днипро (ФОТО)

Варто додати, що по завершенні навчання заплановано відправити підрозділи ЗРК «Бук-М1» для виконання завдань із протиповітряної оборони в районі проведення АТО.

Контроль повітряної обстановки, радіолокаційне забезпечення польотів авіації, маневр визначених сил та засобів — основні завдання, які під час навчання відпрацювали радіотехнічні війська Повітряних Сил ЗС України. Зазвичай розбір та підсумки таких навчань ретельно вивчаються та досліджуються, однак начальник РТВ командування Повітряних Сил ЗС України генерал-майор Сергій Вишневський попередньо позитивно оцінює роботу підлеглих.

Паралельно із завданнями стратегічного командно-штабного навчання «Рубіж-2016» окремі підрозділи РТВ були задіяні в дослідних випробуваннях модернізованої системи залпового вогню 9К58 «Смерч». Йдеться про залучення бойових обслуг радіолокаційних станцій типу 79К6 та П-18. Станція 79К6 лише нещодавно надійшла в радіотехнічний підрозділ та є однією з розробок КП «НВК «Іскра». Обслуга станції здійснила марш у район призначення та успішно виконала поставлені завдання.

На «Рубежі-2016» практично авіація була представлена екіпажами бригад тактичної авіації повітряного командування «Центр». У районах бойового застосування винищувачі провели повітряну розвідку, перехопили та знищили умовного противника. Авіатори ретельно відпрацювали взаємодію усіх органів військового управління, моделюючи повітряну обстановку з урахуванням досвіду бойового застосування авіації.

За словами начальника управління підготовки та застосування авіації — заступника начальника авіації командування ПС ЗС України генерал-майора Ігоря Черепенька, відпрацьовувалося завдання авіаційних ударів у складі змішаних груп тактичного призначення в умовах протидії засобів протиповітряної оборони та РЕБ. Також здійснювалась авіаційна підтримка бойових дій підрозділів Сухопутних військ.

Андрій ЯЦИК,

Юрій ІГНАТ

 

Боєготовність перевірена морем

5471_p_05_img_0001

У практичних діях, які проводилися із розгортанням трьох компонент — морської, повітряної та сухопутної — взяли участь 10 кораблів та суден забезпечення, морська авіація, підрозділи військ берегової оборони флоту, зокрема, ракетно-артилерійські, інженерні й спеціальні підрозділи.

У морі екіпажі суден забезпечення ВМС ЗС України ретельно відпрацювали алгоритм спільних дій під час проведення залікового тактичного навчання з надання допомоги аварійному кораблю, який зазнав лиха, порятунку особового складу, що опинився на воді. На «Шостці» виникла аварійна ситуація, адже судно отримало пробоїну в корпусі. Через це на допомогу екіпажу прийшов санітарний катер «Сокаль» з аварійно-рятувальним загоном на борту. Злагодженість практичних дій та взаємодія екіпажів суден, їхніх бойових розрахунків й особового складу аварійно-рятувального загону дозволили в найкоротші терміни успішно виконати завдання по боротьбі з надходженням забортної води й пожежею у приміщеннях аварійного об’єкта. Військові моряки, взаємодіючи з морською авіацією, здійснили пошук та рятування особового складу, що знаходився у воді, провели заходи з протиповітряної оборони на переході морем. Особовим складом суден забезпечення було виконано бойові вправи зі стрілецької зброї, профілактичне гранатометання, проведено навчання з протипідводнодиверсійної оборони корабля та передачу вантажів на ходу.

Одним із важливих епізодів, який у межах «Рубежа-2016» відпрацювали у ВМС ЗС України, стало проведення інженерними підрозділами тактико-спеціального заняття на визначених ділянках морського узбережжя.

Військовослужбовцям Центру оперативного (бойового) забезпечення ВМС було поставлено завдання щодо проведення інженерної розвідки для визначення десантнодоступних ділянок морського узбережжя. Попри доволі вітряну погоду та складність виконання поставлених завдань, особовим складом рухомого загону загороджень вдало відпрацьовано практичні дії зі встановленням протидесантних мін й мінно-десантних загороджень на десантнодоступних ділянках морського узбережжя.

Читайте також:  У Дрогобичі занепадає історична будівля житниці, аналогів якій в Україні немає (ВІДЕО) -

— Усі заплановані заходи здійснювалися задля унеможливлення імовірної висадки десантних засобів морського десанту противника, — зазначив заступник командира Центру оперативного (бойового) забезпечення ВМС ЗС України підполковник Сергій Косовський. — Визначені сценарієм тактико-спеціального заняття завдання виконувалися в максимально наближених до бойових умовах, завдяки чому офіцери управлінської ланки змогли вдосконалити свої професійні навички у керуванні підлеглим особовим складом, а військовослужбовці строкової служби покращили свій вишкіл та закріпили практичні навички.

Окрім того, військовослужбовці частин та підрозділів ВМС Очаківського гарнізону відпрацювали тактичне навчання щодо оборони та охорони пунктів базування.

Віталій ПАНЧИШИН

 

РЛС «Пелікан» пройшла перевірку «боєм»

580b79ec626f2 580b79f54104a

На навчаннях «Рубіж-2016» радіотехнічний батальйон бригади радіотехнічних військ повітряного командування «Південь» вперше застосував новітню розробку вітчизняного оборонпрому — рухому трикоординатну радіолокаційну станцію кругового огляду з фазованою антенною решіткою 79К6 «Пелікан».

Вітчизняну техніку тестували в умовах максимальних навантажень. Спочатку екіпаж РЛС здійснив марш на 120 кілометрів до визначеної позиції. На полігоні провели заняття з відновлення техніки в разі її виходу з ладу: автомобільної — на марші, а електротехнічної — після застосування зброї. Після цього відпрацювали розгортання та згортання станції за визначений термін та перевірили її можливості з бойового застосування.

— Станція потужна і дуже зручна в роботі, — прокоментував результати «перевірки боєм» начальник РЛС старший лейтенант Олексій Гурмач.

Одразу після навчань станція «Пелікан» заступила на бойове чергування із захисту повітряного простору над півднем України.

na.mil.gov.ua