Порошенко НАТОПорошенко НАТО

Протягом п’яти годин в Берліні Петро Порошенко, Ангела Меркель, володимир путін і Франсуа Олланд, як висловилася після канцлер, вели «нелегка розмова».

Про його підсумки детально на прес-конференції після зустрічі розповів президент України. ЛІГА.net наводить повний текст брифінгу Петра Порошенка, включаючи відповіді на запитання журналістів.

Перше: сам факт того, що нормандська зустріч на вищому рівні відбулася … Адже ви пам’ятаєте коментарі, які звучали в серпні, про те, що нормандського формату більше не буде, що він себе вичерпав. (Однак) ніякої альтернативи нормандського формату на сьогоднішній день не існує і про це було чітко зазначено під час сьогоднішньої зустрічі.

Позиція друга: ми повинні розробити і затвердити робочу дорожню карту. Це українська пропозиція, воно було спочатку підтримане нашими німецькими та французькими партнерами, і на сьогоднішній день всі пропозиції по заснуванню дорожньої карти були затверджені Нормандським форматом. Було доручено, щоб до кінця листопада міністри закордонних справ на своїй зустрічі затвердили основу проекту дорожньої карти і ми дали основні напрямки, які ця карта повинна містити.

Головне: дорожня карта є документом по імплементації всіх Мінських угод. Мається на увазі і угоду від 5 вересня, і меморандум від 19 вересня, включаючи кордон, який є складовою частиною цього документа, і затверджений постановою Верховної Ради, а також документ від 12 лютого 2015 року. Левову частину обговорення, на що пішло у нас майже чотири години, зайняло обговорення питань безпеки, було чітко зазначено, що всі складові з питань безпеки мінських домовленостей є складовою частиною дорожньої карти і плану імплементації. Мається на увазі і виведення іноземних військ, і безперешкодний доступ Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до всієї окупованій території: і до лінії зіткнення, і до місць відведення техніки, і до неконтрольованого ділянці Українсько-російського кордону. Домовилися також про те, що ніхто не буде перешкоджати діяльності ОБСЄ і забезпечення підготовки до майбутніх місцевих виборів, (які пройдуть), коли умови безпеки дадуть нам можливість проводити ці вибори.

Ми зараз зробимо спробу для того, щоб ввести збройну, тобто поліцейську місію ОБСЄ, яка буде забезпечувати безпеку як під час виборів, так і на перехідний період. Окремо наголошую, що російська сторона також підтримала необхідність застосування збройної поліцейської місії ОБСЄ. Були окремо обговорені питання підготовки до виборів і домовилися продовжити на рівні експертів, на рівні робочих груп підготовку концепції виборчого законодавства, імплементації та так звану формулу Штайнмайера (пункти виконуються не послідовно, а паралельно – Ред.), Де є позиції, які повинні бути складовими при визнанні виборів такими, що відбулися, що вони є вільним волевиявлення громадян.

Читайте також:  Обеспечение ВСУ медленно, но верно приближается к армиям Запада, — мнение украинского воина

Наша позиція: всі іноземні збройні підрозділи повинні бути виведені з окупованих територій до проведення виборів, що є необхідною умовою для проведення виборчого процесу. І ми сподіваємося, що доступ до кордону ОБСЄ, включаючи встановлення постів також сприятиме підвищенню рівня безпеки. Відзначено всеосяжне і негайне забезпечення режиму припинення вогню, домовилися про те, що після завершення розведення військ на трьох попередніх ділянках – Золоте, Петровське та Станиця Луганська – там повинні бути встановлені постійно діючі цілодобові моніторингові пости ОБСЄ, і після цього ми почнемо переговори про наступних чотирьох місцях для розведення. Хочу підкреслити, що українська сторона наполягала, щоб серед цих чотирьох пунктів обов’язково присутнє Дебальцеве, як місце де ми повинні забезпечити демілітаризацію цього району, оскільки згідно з меморандумом від 19 вересня до 12 лютого, ця територія була під контролем українських військових і ми вважаємо, що це в значній мірі сприятиме процесу деескалації та буде досить ефективно.

З гуманітарного блоку: було підтримано українську пропозицію про безперешкодний доступ представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) до всіх незаконно утримувався. Ми думаємо, що на сьогодні це поліпшить гуманітарні умови, в яких містяться українські заручники на окупованій території. Сподіваємося, що матимемо можливість поставити це питання і з приводу затриманих на території РФ, по крайней мере, ми це окремо відзначали. Пізніше буде окрема заява про те, що наполягаємо на негайному звільнені всіх заручників в форматі всіх на всіх, і я впевнений, що це нарешті має надати черговий поштовх, так як цей процес – бездіяльність російської сторони – був зупинений на дуже тривалий час. Домовилися, що протягом місяця міністри зустрінуться ще раз і підведуть підсумки для нашої нової зустрічі.

Читайте також:  Ощадбанк подав мільярдний позов проти Росії

Відповідаючи на питання журналіста, підписувалися на зустрічі документи: У нас немає підписаного документа, четверо учасників нормандського формату домовилися, що зараз концентруємося виключно на розробці повномасштабної дорожньої карти, яка буде складатися з першого – блоку безпеки, другого – політичного і третього – гуманітарного. Все, що я розповів – це складова частина дорожньої карти, про яку ми домовилися. Ніяких документів сьогодні не підписана і підписуватися не планувалася. Відповідаючи на питання журналіста, згадувалося про звільнення Романа Сущенко: Ми згадували про всі заручниках, які незаконно утримуються на території РФ, включаючи Сущенко, Кольченко, Сенцова і багатьох інших. Але мова йшла і про тих заручниках, які містяться на окупованій території. Ми відзначали, що спочатку повинен забезпечуватися безперешкодний доступ адвокатів, консула і представників МКЧХ.

Відповідаючи на питання журналіста, коли все ж відбудуться місцеві вибори: Тоді, коли буде підготовлена дорожня карта. Я категоричний противник і сьогодні це було підкреслено, щоб не висмикувати політичне питання і пред’являти його Україні, що вона нібито це обов’язково повинна виконати.

На сьогоднішній день мінські домовленості – це цілісний документ. І коли ми говоримо про дорожню карту, то вона і передбачає послідовність і гарантії. У нас є дата виборів і умови, за якими вони повинні пройти – це питання безпеки, режим припинення вогню, виведення іноземних військ, дотримання режиму розведення, безперешкодний доступ ОБСЄ, звільнення заручників. А вже під час підготовки до виборів треба чітко зазначити режим передачі влади законно-обраних народом представників Донецької і Луганської областей та процедуру передачі повноважень. Ми витратили чимало часу на ці деталі. В тому і справа, що кожна складова дорожньої карти повинна бути чітко прив’язана, затверджена, оприлюднена і суспільство матиме право знати її подробиці. Підкреслюю, що ще півроку тому ніхто про дорожню карту навіть і чути не хотів. Це тверда наполегливість української сторони, що кожна подія має мати свою дату і своїх відповідальних. Після того як вона (дорожня карта, – ред.) Буде підготовлена на рівні експертів, запропонована на рівні міністрів і затверджена лідером.

Читайте також:  ЕКСПЕРТИ НАТО ВІДВІДАЛИ НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР ВСП ЗС УКРАЇНИ У ЛЬВОВІ

Відповідаючи на питання журналіста про часові рамки дорожньої карти: Ми домовилися, що вона повинна бути затверджена на зустрічі міністрів і це повинно відбутися в листопаді. Це оптимістичний сценарій, але ми повинні ставити жорсткі графіки, тому що кожен день Україна платить зависоку ціну за цю затримку. Ми не очікуємо, що до режиму припинення вогню – місяць. Ми відзначили, що робота з підготовки та впровадження всеосяжного і негайного режиму припинення вогню повинна відбутися протягом найближчих днів.