США позначили Україну як свою територію впливу. Такий головний підсумок візиту в Україну держсекретаря США Ентоні Блінкена. Звичайно, цей сигнал адресований Путіну, але не тільки йому. Це ще й сигнал Володимиру Зеленському

Президент України Володимир Зеленський і державний секретар США Ентоні Блінкен / Офіс президента України

Можна довго обговорювати символічність того, що Блінкен після зустрічі міністрів закордонних справ G7 в Лондоні відправився до Києва. Дійсно, свій перший візит на посаді держсекретаря США для двосторонніх переговорів з керівництвом європейської держави Блінкен зробив саме в Україну. І саме тоді, коли Росія зосередила на українському кордоні і в окупованому Криму найбільше угруповання ударних військ.

Але головний сигнал Путіну полягає не в символах. Візит Блінкена до Києва продемонстрував готовність США надати Україні, в разі нового російського наступу, набагато більшу допомогу, ніж в 2014-му. Принаймні, можна не сумніватися в тому, що буде допомога озброєннями, тим більше, що вона вже надходить.

До речі, напередодні візиту Блінкена міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю CNN повідомив про намір обговорити з Блінкеном список військової підтримки з боку США. Зокрема Кулеба сказав, що Україна запросить у США системи протиповітряної оборони і антиснайперські технології. Він уточнив, що мова йде не тільки про отримання озброєння від США, але і про покупку, оскільки «партнерство повинно бути взаємовигідним».

За словами Кулеби, Київ також очікує на підтримку Вашингтона у питанні про прийом України в НАТО. «Шлях до членства в НАТО вже абсолютно на столі, — сказав він. — Ми повинні мати чітку, покрокову дорожню карту нашого приєднання до НАТО. І тут США можуть нам допомогти».

За повідомленням офісу Зеленського, на зустрічі з Блінкеном Зеленський висловив надію, що на саміті НАТО 14 червня розпочнеться обговорення перспективи отримання Україною ПДЧ — Плану дій щодо членства в Альянсі. І Зеленський попросив сприяння США в тому, щоб цей процес почався.

Але і це ще не найголовніше. Після переговорів на Банковій Зеленський і Блінкен дали коротку пресконференцію, і Зеленський у вступному слові повідомив дві сенсації. Правда, тільки натяком, без подробиць.

По-перше, за словами Зеленського, він і Блінкен обговорили формат фундаментальної стратегічної підтримки України з боку США, однак про деталі цих домовленостей говорити поки рано. Судячи з усього, мова йде про можливість надання Україні статусу MNNA — основного союзника США поза НАТО.

Читайте також:  Позор вместо пиара - школьники опозорили Олега Ляшко прямо в Верховном совете Украины

По-друге, Зеленський повідомив, що вони з Блінкеном обговорили питання безпеки в Чорному і Азовському морях. «Тут ми бачимо спільні дії, і, я вважаю, є фундаментальна ідея — поки теж не буду говорити про це публічно. Потрібно, щоб усі сторони узгодили цю ідею, і тоді ми все розповімо громадськості», — сказав він. Можна припустити, що мова йде про супровід американськими кораблями судноплавства через Керченську протоку в Маріуполь і Бердянськ і з цих портів.

Блінкен, зі свого боку, був менш балакучим про плани США. Але він підтвердив: «Ми разом з партнерами працюємо над тим, аби Україна могла захистити себе від агресії Росії».

Взагалі ж візит був явно націлений не так на протокольні бесіди, як на вирішення конкретних питань, як тактичних, так і стратегічних. І якщо США дійсно зважилися надати нам статус MNNA, то це чіткий сигнал Путіну, що Вашингтон не віддасть Україну Москві і не обміняє на якісь поступки, які Путін напевно буде пропонувати Джо Байдену на двосторонній зустрічі, очікуваній в червні.

Звичайно, залишається питанням, чим сам Зеленський розплатиться за свою зустріч з Путіним, яку Київ зараз випрошує у Москви. Схоже, візит Блінкена повинен посприяти тому, щоб Зеленський не наобіцяв Путіну зайвого.

У зв’язку з цим примітно, що Зеленський на пресконференції з Блінкеном кинув камінь в город Німеччини. «Ми обговорили питання не тільки окупації наших територій і незаконну анексію Криму Російською Федерацією. Ми обговорили питання Північного потоку-2. Для України дуже чутливе питання. І я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами», — сказав Зеленський.

Так що візит Блінкена — це сигнал ще і Німеччині і Франції, які іноді схильні підігравати Росії на шкоду українським інтересам.

Сам Зеленський теж отримав досить чіткий сигнал. Раз вже США розглядають Україну як свою територію впливу, то Зеленський повинен з цим рахуватися. І як мінімум, радитися з партнерами, а не ставити їх перед фактом, як він це зробив у ситуації з «Нафтогазом».

Читайте також:  В Крыму прогремела серия мощных взрывов: движение по Керченскому мосту остановлено

Напередодні візиту Блінкена до Києва на сайті Держдепу США з’явилася інформація «США і Україна: стратегічні партнери». Там сформульовані основні вимоги Вашингтона до Зеленського. «Побудова цілісних інституцій та забезпечення підзвітного врядування як в державних установах, так і в корпоративному секторі — це ключ до досягнення Україною її євроатлантичних прагнень та побудови процвітаючого, безпечного і демократичного майбутнього. США підтримують Україну, яка продовжує боротися з корупцією і просувається в питаннях верховенства права та судової реформи», — йдеться в документі. Це означає (якщо розшифрувати дипломатичні формулювання), що якщо Банкова має намір господарювати в «Нафтогазі», то перспектива членства в НАТО для нас закрита. І поки Банкова буде гальмом у справі судової реформи та боротьби з корупцією, ніякої фінансової допомоги нам не буде.

На спільній пресконференції із Зеленським Блінкен підкреслив, що перед Україною стоять два виклики: ззовні від Росії і всередині від корупції, олігархів та інших осіб, які ставлять свої інтереси вище інтересів українського народу. Ці два елементи взаємопов’язані, тому що Росія також використовує корупцію і людей, які допомагають їй просувати свої інтереси проти інтересів українського народу. «У цьому контексті ми говорили про важливість продовження роботи в напрямку корпоративного управління. Це питання надзвичайно важливе. Зокрема це стосується “Нафтогазу”, але не тільки його. Це стосується основних інститутів», — сказав Блінкен. А ось Зеленський на запитання про «Нафтогаз» вважав за краще взагалі промовчати.

Втім, сенс сигналу Зеленському полягав не тільки у вимогах. Блінкен наочно продемонстрував бажання Вашингтона контактувати в Києві не тільки з владою, але і з опозицією. Вранці він провів робочий сніданок, на який запросив спікера Верховної Ради і лідерів парламентських фракцій. Глава фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія розповів після зустрічі, що він звернувся до Блінкена з проханням вивчити можливість укладення двостороннього договору про стратегічне військове співробітництво між США і Україною. А лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко повідомив, що передав Блінкену пакет пропозицій щодо розвитку співробітництва між США і Україною.

Ця ранкова зустріч за участю глав парламентських фракцій не була заздалегідь запланована. І те, що Блінкен вирішив провести її, можна розцінювати як своєрідну відповідь Зеленському на переворот в «Нафтогазі». Мовляв, якщо Банкова буде ігнорувати побажання стратегічного партнера, то Вашингтон буде нарощувати контакти з іншими політсилами.

Читайте також:  Королівство Саудівська Аравія зацікавлено у реалізації двох українських транспортних проектів

Для Зеленського це болісно, оскільки він вже будує плани підвищувати свій рейтинг на темі розвитку співпраці зі США. Він уже оголосив, що 2021 рік стане знаковим у відносинах між двома країнами. «У рік 30-річчя нашої незалежності, в рамках якого відбудеться важлива Кримська платформа, я запросив президента і віце-президента США з візитом в Україну, — розповів він. — Вірю, що ця зустріч відбудеться».

І це ще один важіль, за допомогою якого Вашингтон зможе добиватися від Зеленського потрібних результатів.