Громадські діячи та волонтери Альона Шевцова та Анна Майборода відвідали склади у смт Калинівка у Вінницькій області, де вибухнув арсенал зброї. На данний час у Калинівці відбуваються ремонтні роботи та розмінування.

Ситуацію у Калинівці та на складах розповіла  Альона Шевцова на своїй сторінці у соціальній мережі “facebook”:

“Зараз буде дуже гарний приклад як події про які активно пишуть в ФБ і в реальному житті часто мають дуже багато розбіжностей.

В п`ятницю (29.09) в Калинівці було сонячно, без ажіотажу, з людьми на вулицях та працюючими магазинами( іноді вимикали світло, оскільки йшли ремонтні роботи) та місцями вибитими ударною хвилею шибками;
Вибухів не було, за виключенням тих- які були внаслідок роботи саперів;
Територію навколо арсеналу, патрулювали десантники 1 батальйону 80 бригади – допомагали людям зорієнтуватися куди можна, а куди не можна, йти чи їхати і слідкували за порядком;
На території військової частини зранку були присутні дуже багато керівного складу МОУ, ГШ, Служби Озброєння, ВСП – тримали все під контролем та координували роботу. Не по телефону, не з бункеру, а постійно з дня трагедії знаходячись безпосередньо на місці події;
Вперше в історії: арсенал вдалось затушити і врятувати 50 відсотків боєприпасів і 70 відсотків території ( військові пожежники просто боги своєї справи);
Сапери працювали як навіжені, дістаючи з землі залишки снарядів, а іноді і цілі снаряди ( відео нижче) невтомно, без перерв – просто крок за кроком, робили свою важливу справу.
Насправді- ми були просто вражені організованістю процесу, не дивлячись на тотальну зраду у всіх фейсбуках світу.
Якщо коротко- катастрофи в контексті про який писали в фейсбуці не було. Була катастрофа тільки для людей, які постраждали фізично, психологічно, матеріально – такого нікому не побажаєш. Люди які живуть на сході, іноді днями не виходять з погребів… Це війна і іноді, нажаль, її відлуння ми відчуваємо і на мирній території.

Тепер по проблематиці:
Склад на вигляд з минулого і тільки декілька місяців, як почали будувати новий командний пункт, проектувати нову систему відеоспостереження та РЕБ, закуповувати обладнання… Тобто підрив відбувся саме тоді, коли на складі почали наводити лад, що викликає теж певні питання …..
Бюрократична процедура, яка пов’язана з виділенням коштів, виготовлення ТУ і проектно-кошторисної документації , проходження купи погоджень з різними КРУ і тд і безпосереднє використання коштів – це довгий шлях інколи в нікуди…,бо часу на освоєння коштів після проходження семи кругів пекла,вже майже не лишається, фінансовий рік закінчується і кошти повертаються в бюджет. Це питання вже не раз піднімали і комбати, і комбриги і різні служби та департаменти- кошти неможливо ефективно використати через занадто зарегульовану процедуру саме в Міністерстві оборони України. Натомість в МВС: Нацгвардії, Нацполіції, ДСНС, Прикордонників- процедура закупівель і використання коштів набагато простіша. В мирний час можливо так і треба було вчинити, що б менше крали( хоча якщо відверто – це сумнівно, і навіть прозоро не завжди рятує) але зараз 4 рік війни… Повторимося- питання не раз піднімали, що б вирішити цю проблему на законодавчому рівні і надавали пропозиції- але ж легкі шляхи не для нас. Ми любимо ускладнювати процес
Лісництво просто не надавало дозвіл на вирубку лісу, що б привести територію. у відповідність згідно до вимог пожежної безпеки.
Місцева влада повиділяла земельні ділянки і люди забудували територію зовсім поряд зі складами- що є порушенням всіх норм.
Боєприпаси частково знаходилися зовні- це і стало причиною трагедії.

Тепер сухі факти, що б кожен міг зробити висновки сам: хто винен і що робити.

Існує документ -Постанова КМУ від 28 червня 1995 р. N 472 (зі змінами) ” Програма забезпечення живучості та вибухопожежної безпеки арсеналів, баз і складів озброєння, ракет і боєприпасів Збройних Сил України на 1995 – 2020 роки” ( в першому варіанті сроки були з 1995 по 2015, потім була продовжена до 2020), – коштів перед бачених на програму 1 452 500 000 грн. додамо тільки, що курс гривні на момент прийняття постанови був в районі 2 гривні за 1 долар ( на сьогодні 27).
Фінансування за цією програмою почалося фактично в 1999р і до 2004 року складало приблизно 34,2% від передбачених Постановою на ці роки..
Після того як в 2004 р. на складі зберігання боєприпасів розташованого в с. Новобогданівка Запорізької обл.,сталася надзвичайна подія, обсяг фінансування збільшився та з 2005 по 2008 рік – Програма профінансувалася майже на 100%.
А з 2009 по 2015 рік обсяг фінансування значно зменшився – приблизно до 40%.
На початку 2016 року загальний обсяг недофінансування складав 552 200 000 ( і це все можемо перерахувати по курсу 2,0 грн за у.е).

Всі хто був при владі 2005-2014 роки, багаторазово приймали рішення про припинення фінансування за програмою живучості неперспективних арсеналів та складіві, за цією програмою передбачалось закриття деяких арсеналів. Калинівка є у цьому переліку. Тому виділення коштів на Калинівку за Програмою, було мінімальним. Тільки з 2014 року відновили фінансування після визначення арсеналу як перспективного, але в мінімальному обсязі : 2014 рік- 562 000 грн, 2015- 631 000грн, 2016 рік- 2 098 000грн.

З побаченого – монтується нова система відеоспостереження та протипожежна система, закуплені комплектуючі для монтування засобів РЕБ (вишка), будується підземний Пункт управління…
через бюрократичні процедури, купу погоджень, розроблення проектів, що займає дуже багато часу, погоджень з КРУ та небажанням будівельників “зв’язуватись” з будівництвом саме для Збройних сил, через дуже складну процедуру та зарегульований процес- встигли освоїти тільки 2,3 млн, з виділених на 25,5 млн грн на 2017 рік. Це в основному кошти на проектну документацію, яку також виготовляють через тендерні процедури.

Тепер розглянемо рішення, які прийняті для вирішення проблем:
В Озброєнні ЗСУ розроблений та затверджений НГШ-Головнокомандувачем ЗСУ “Перспективний план розвитку організації зберігання боєприпасу на арсеналах , базах та складах ЗСУ”, в якому визначені основні заходи , виконання яких дозволить здійснювати зберігання боєприпасів у відповідності до вимог керівних документів. Розрахунковий обсяг фінансування – 7,8 млрд. грн.
З метою втілення положень цього Плану та на виконання доручення Кабінету Міністрів, спільно з Мінфіном та Мінекономрозвитку розпочато роботу по внесенню змін до “Програми живучості” в частині збільшення обсягів фінансування заходів, передбачених у період з 2020 по 2037 рік
Основні зусилля запропоновано зосередити, на виконанні заходів з будівництва захищених сховищ , сучасних охоронних систем та придбанні новітніх зразків пожежної техніки, тощо.

Тож, щодо гучних заяв політиків, які вимагають “голів військових”- спочатку потрібно виконати свою частину роботи і створити механізм, який дозволить приводити до ладу склади швидко і без перешкод ,без впливу і маніпуляцій всіх, кому не лінь.
У нас війна, і вставляти палки в колеса військовим, маніпулювати ними заради політичних інтересів- це неправильно. Дуже багато часу витрачається на тендери, проекти, погодження, і під час цих процедур, кожен шукає засоби впливу і вважає за необхідність ускладнити військовим життя бюррократичним жонглюванням.
Забудьте на декілька років про свої політичні і фінансові інтереси, просто працюйте на Україну. Допоможіть відновити те, що більше 20 років розкрадали і нищили, а потім шукайте винних.
Посада НГШ в наш час- електричний стілець.
І перед тим, як робити гучні звинувачення- варто оцінити коефіцієнт реальної відповідальності всіх учасників процесу, хто відповідає за сектор безпеки та оборони. Так буде справедливо.
Події в Калинівці стали індикатором – наскільки зріло наше суспільство – політики, чиновники, журналісти , громадськість – реагує на біду. Хтось кинувся допомагати постраждалим, хтось в цей час декілька діб без сну працював над ліквідацією пожежі та наслідків, а хтось без суда і слідства відразу почав сіяти ненависть і шукати винних, при цьому знаходячись за сотні кілометрів від подій. У нас це стає правилом…нажаль.
Люди, будьмо людьми. І в радості і в біді- лишаймося людьми. Бо успіх нашої країни- це не лайки в фейсбуках, не хто перший опублікує інсайд і нариє побільше зради, нам вкрай необхідно бути мудрими …і лишатись людьми.”

Читайте також:  Альона Шевцова (Дегрік), чий бізнес помітили у схемах фінансування "ДНР"/"ЛНР“, вирішила судитися з журналістами

Читайте також: