Близько полудня 22 вересня генпрокурор Ірина Венедиктова підтвердила факт: вранці під Києвом на дорозі між селами Лісники та Ходосівка був обстріляний автомобіль Сергія Шефіра — першого помічника президента Володимира Зеленського. З автоматичної зброї калібру 7,62 мм було здійснено близько 10 пострілів. В результаті поранений водій, він госпіталізований. На місце події виїхало керівництво Нацполіціі і прокуратури. «Прошу не спекулювати на цій темі і не займатися вигадками. Правоохоронці роблять все можливе з метою встановлення осіб зловмисників та їх затримання», — підкреслила Венедиктова.

Чим похвалився Подоляк

Заклик «не займатися вигадками», як можна зрозуміти, адресований в першу чергу Офісу президента. Радник керівника ОП Андрія Єрмака Михайло Подоляк, який вважається головним політтехнологом Банкової, ще до появи будь-яких офіційних повідомлень правоохоронців встиг ощасливити медіа своїми коментарями, в яких розповів, хто і для чого організував цей замах.

Говорячи сам від себе особисто, а від імені всієї команди Зеленського, Подоляк розцінив замах на Шефіра як «спробу демонстративного вбивства ключового члена команди». Примітно, що Подоляк не приховує своєї ексклюзивної обізнаності про задуми злочинців. Він знає, що метою цього злочину є залякати Зеленського.

«Відразу скажу, що ми, безумовно, пов’язуємо це напад з агресивною і навіть войовничої кампанією протидії активній політиці глави держави. Політиці, спрямованої на істотне зниження традиційного впливу тіньових олігархів на суспільні процеси, а також на знищення політико-фінансових угруповань, що відверто працюють на наших зовнішніх опонентів», — заявив Подоляк. Він підкреслив, що «відповіддю на злочинні дії будуть ще більш жорсткі антиолігархічні і антикримінальні рішення влади».

Незабаром Подоляк провів брифінг, де похвалився ексклюзивної обізнаністю ще й про те, як було здійснено цей замах, з найдрібнішими технічними деталями. Він навіть знає відповідну термінологію. «Попередньо вам скажу, що це було лежання, — розповів він про заздалегідь підготовленому місці, з якого стріляв снайпер. — Тобто людина, яка стріляла, лежачи це робив».

Читайте також:  По Шефиру скоро 9 дней, а «киллера» все нет (Инсценировка? И при чем тут Одесский припортовый...)

Подоляк докладно описав труднощі, з якими зіткнувся снайпер. «Лежання було тільки з того боку дороги, яка ближче до водія авто. А з протилежного боку, де сидів Шефір, «стріляти було просто неможливо. Лежання було тільки з одного боку», — пояснив Подоляк. Проте, якщо вірити Подоляку, снайпер зробив максимум можливого. «Була спроба потрапити і в водія, і в пасажира», — підкреслив радник Єрмака.

Навіщо це Зеленському

Оперативно прямо з Нью-Йорка відреагував Зеленський. На своїй фейсбук-сторінці він помістив відеозвернення, в якому заявив: «Вважається, що це був замах на вбивство. Відразу після виступу на Генасамблеї ООН я вирушаю до столиці. Хто за цим стоїть, скажу відверто — не знаю. Поки що. Що це за сили можуть бути, внутрішні чи зовнішні. Але для себе не вважаю їх силою. Тому що передавати мені привіт пострілами з лісу в автомобіль мого друга — це слабкість. А ось відповідь буде сильною». Про прохання Венедиктової «не спекулювати на цій темі і не займатися вигадками» йому, напевно, не повідомили.

У зв’язку з цим наведемо офіційну заяву голови Національної поліції генерала Ігоря Клименко. «Три основні версії, які розглядає Національна поліція: у зв’язку з державною діяльністю, з метою тиску на вище керівництво держави, з метою дестабілізації політичної ситуації, зокрема за участю спецслужб іноземних держав». Отже, у Нацполіціі офіційно три версії, однак ОП і потім сам Зеленський наполягають тільки на одній з цих трьох версій: «з метою тиску на вище керівництво держави». Як це сформулював Зеленський, «передавати мені привіт пострілами з лісу в автомобіль мого друга».

І тут, звичайно, виникає питання, навіщо це Зеленському — відволікати увагу від двох інших версій. Перш за все, чому він відразу відкидає версію, озвучену главою Нацполіціі, про те, що на Шефіра напали в зв’язку з його державною діяльністю.

Читайте також:  Контурна пластика губ з ін’єкціями гіалуронової кислоти

Сам Шефір, до речі, теж відразу відкидає цю версію. «Я не можу пов’язати це з тим, над чим я працюю. Бо останні дні я працюю над зйомками студії “Квартал 95”. Ніяких справ, які б викликали агресію, я не вів», — заявив він на брифінгу в МВС.

Ось тільки досить погуглити «Шефір Енергоатом», щоб знайти цікаві розповіді про те, що перший помічник Зеленського особисто курирував призначення керівників однієї з найбільших держкомпаній. Також цікава інформація спливає при пошуку «Шефір Одеський припортовий».

Наведемо ще думку журналіста Юрія Бутусова : «Шефір — довірена особа президента Зеленського. Саме він веде всі особисті фінансові справи структур “95 кварталу” і виконує особисті доручення президента. Його фактичний рівень впливу, також як і вплив Єрмака, набагато вище, ніж статус. Саме Шефір особисто контактує з усіма олігархами, має право розставляти свої кадри на багато постів, наприклад, в енергетиці, до державної фіскальної службі. Він особисто гарант виконання багатьох таємних угод і між Офісом президента і різними фінансово-політичними групами».

Напевно, в цьому і полягає відповідь на питання, чому Банкова зацікавлена відвернути увагу від версії про те, що замах пов’язаний з державною діяльністю Шефіра. Банковій вкрай невигідно, щоб увагу медіа сфокусувалася на тих справах, якими займався Шефір.

Але є ще й третя версія — про замах «з метою дестабілізації політичної ситуації». Взагалі-то ця версія має право на існування. Якщо говорити про зовнішніх замовників, то Путіну, цілком ймовірно, було б набагато важливіше саме дестабілізувати політичну ситуацію в Україні, ніж залякувати Зеленського. Але Зеленський чомусь відкидає цю версію, а наполягає, що неодмінно хтось захотів йому «передати привіт».

Мотиви Зеленського прозорі, їх чітко сформулював Подоляк. Банкова вирішила скористатися замахом на Шефіра для нової хвилі звинувачень на адресу олігархів.

Читайте також:  «95 квартал» продав «Лігу сміху» на Росію.

Можна передбачити подальші піар-ходи ОП. Поранення водія Шефіра буде перетворено в попереджувальний постріл по Зеленському. А всі противники закону Зеленського про олігархів будуть записані в співучасники цього замаху.

Це означає, серед іншого, що якщо Зеленському був потрібен привід, щоб ввести проти будь-яких неугодних політиків і бізнесменів санкції РНБО без суду і слідства, то тепер такий привід вигадувати не потрібно. Він уже є.