До Київського бронетанкового заводу прибув пошкоджений, але такий рідний і дорогий для бійців загону спецпризначення Національної гвардії України, бронетранспортер модифікації 3Е1К.

Із часу подвійного попадання в нього снарядів ворога у лютому 2015 року, він на умовному кордоні у Широкиному продовжував споглядати всі жахи бойових наступів незаконних збройних формувань.Українські військові ховалися за БТРом від обстрілів. Колаборанти викладали відео з ним на Youtube, де із незрозумілими насмішками, хизувалися машиною, ніби впольованим драконом. Обидві сторони хотіли забрати його – і не могли. Лише пару місяців тому українські військовики все ж витягнули його і відправили до Києва на реанімування.

«Призначення бронетранспортерів – прикривати піхоту, а не воювати з танками. Він вивозив авангард, забезпечував боєприпасами інші позиції, перекривав заходи на блокпости і виходи з блокпостів. В ньому жили люди. Хороша універсальна машина, перспективна до подальших видозмін», — говорить командир екіпажу цього БТРа, сержант Олександр Макара.

Коли у буремний початковий період проведення АТО, добровольці проходили у Золочеві курс підготовки, їх попередили, що за дослідженнями військових науковців, життя БТРа в активному бою «у чистому полі» — у середньому, 3-5 хвилин. Нікого цей аргумент не переконав зрадити рішенню захищати Батьківщину.

На оборонні позиції нацгвардійці вийшли на бронетранспортерах. Маріупольський мікрорайон “Східний”, Дебальцеве, важкі останні 3 дні, оточення незаконними збройними формуваннями, наступ на Маріуполь і, врешті, Широкине, де 14 лютого противники відкрили шалений обстріл. Тут, наш бронетранспортер зруйнував знані статистичні показники бою. Машина прожила у бойовому пеклі майже п’ять днів, умудрилася воювати з потужнішим танком і рятувати життя.

Життів за допомогою бронетранспортера загін врятував немало, 40 — так точно. Одного дня, в теплому лютому 2015-го, коли звичайні шини провалювалися у вологому ґрунті, бойовики незаконних формувань почали розстрілювати будинок на відстані одного кілометра від українських військових. Командир екіпажу швидко прийняв рішення і люди були евакуйовані на БТРі.  Нацгвардійці при цьому розуміли, що їх аналогові рації прослуховуються і кожна дія – може коштувати життя. Також прикривали інші підрозділи, які були в засідці, самостійно перевіряли буси без розпізнавальних знаків, щоб не відкрити вогонь по своїм.

Читайте також:  Модернізовані ЗРК «Оса» активно приймають участь у навчаннях ЗСУ (ВІДЕО)

Врешті, у нерівному бою в Широкиному гармату заклинило, противники помітили, оточили, прямим попаданням поцілили під башту, в командирське місце, машина вийшла із ладу і продовжувати бій уже стало неможливим.

Екіпаж був поранений і встиг вискочити в останні секунди. Усі його члени досі продовжують нести службу на захисті держави.

Командир екіпажу БТРа сподівається, що і їх бойовий друг-бронетранспортер після хірургічного втручання, заміни деяких органів, броні зможе приступити до виконання подальших завдань і допоможе врятувати ще не одне життя — з відновленими силами.

Ганна Ільченко на основі розповіді сержанта Олександра Макара