Головний військовий фінансист РФ Тетяна Шевцова розповіла, куди йдуть державні гроші

Новий рік ще не настав, але вже стало відомо про скорочення фінансування російського військового відомства. За словами заступника міністра оборони Тетяни Шевцової, військовий бюджет буде секвеструваний на 6%, що в грошовому вираженні складе приблизно 100 млрд руб. Однак зменшення обсягів асигнувань торкнеться не всі статті. Незмінно в повному обсязі фінансуватимуться найважливіші з них.

У першу чергу не піддадуться скороченню статті, пов’язані з грошовим утриманням військовослужбовців і всього спектра надбавок, з оплатою праці цивільного персоналу військового відомства. Без змін залишилася соціальна частина, в яку, крім іншого, входять допомоги, компенсації, пенсії та інші виплати відставним військовим.

Про виплати військовослужбовцям поки можна судити за результатами року, що минає. Середній щомісячний рівень доходу склав 61,8 тис. руб., що зберігся таким же, як і в 2015 році. Але були введені додаткові (щомісячні) надбавки: 20% – за особливі умови служби військовослужбовцям, які залучаються до виконання завдань у складі батальйонних або ротних тактичних груп (загальний обсяг річних витрат за цією статтею склав 2,8 млрд руб.); а також 20% доплачується тим, хто проходить службу в складі «арктичних з’єднань» (на цю статтю в поточному році пішло 0,4 млрд руб.). Діють і раніше прийняті надбавки. Так, наприклад, хороша фізична форма стимулюється в розмірі від 15 до 100% від окладу за посадою (базове грошове забезпечення військовослужбовця складається з окладу за посадою, виплат за звання і вислугу років). Командирам доплачують від 5 до 20%. За участь в миротворчих акціях оклад збільшується на 25%. За виконання завдань в горах доплачують 30% і за особливі досягнення в службі (при нагородженні медалями Міноборони РФ) передбачається надбавка від 10 до 30%.

Читайте також:  Черепахою: у Львові завершили перший етап тестового монтажу системи е-квитка -

Щоб уникнути недоцільних витрат за цією статтею, Генштаб проводить зважену політику комплектування військ, військовослужбовців набирають тільки за наявності в експлуатації відповідної їх кваліфікації техніки або при надходженні на озброєння нової. При існуючій кризовій ситуації в країні, Міноборони РФ, проводячи виважену оргштатну політику, примудряється заощаджувати. У поточному році сума економії склала 29 млрд руб., ці гроші були спрямовані на преміювання військовослужбовців.

Що стосується військових пенсіонерів, їх грошове утримання індексувалося ще в лютому на 4%. Буде одноразово виплачена і компенсація за минулий рік по 5 тис. руб. кожному. Зараз розмір середньої пенсії військовослужбовця становить 22,7 тис. руб. на місяць. У наступному році, знову ж таки з 1 лютого, пенсії будуть проіндексовані на 4% (в середньому на 850 руб.).

Ще один сегмент фінансування Міноборони не підлягає скороченню – це державна програма озброєння (ДПО), але тут є поле для маневру, оскільки якісь програми переведені на більш пізні терміни.

Бюджет військового відомства формується на основі врахування витрат на виконання постійно існуючих завдань, планового переозброєння і знову виникаючих завдань, головним чином надходять від Верховного головнокомандувача. Урізання в асигнування піддаються тільки поточні витрати на утримання Збройних сил, це так звані базові витрати. Раніше секвестр статей, пов’язаних з цим сегментом, приводив до дефіциту (від 80 до 90 млрд руб.), який доводилося поповнювати (в тому числі і за рахунок ДПО). Основними дефіцитними статтями витрат, можна сказати, традиційно були продовольче і речове постачання і ЖКГ. Є надія, що в 2017 році цього вдасться уникнути, адже військові фінансисти представили збалансований проект, в якому змогли врахувати всі попередні прорахунки, і домоглися від Мінфіну прийняття практично бездефіцитного бюджету. Президент РФ В. Путін підтримав військових, але одночасно поставив завдання, спрямоване на виконання ДПО 2018-2025 років. Він також звернув увагу військових на те, що ситуація, що склалася з ДПО 2011-2020, надалі неприпустима, коли до моменту надходження нової техніки не були готові в повному обсязі інвестиційні програми по створенню необхідної інфраструктури, не враховано витрати на її утримання, були відсутні в потрібній кількості фахівці, готові до експлуатації цієї техніки тощо.

Читайте також:  Вадим Машуров. Легализация криптовалюты в Украине

Для вирішення оперативних завдань Міноборони РФ отримало право перекидати фінанси з однієї статті витрат на іншу в обсязі 10% від бюджету в дуже короткі терміни, на що зараз йде не більше трьох тижнів. Питання вирішується на рівні взаємин Мінфіну і Міноборони, без внесення змін до відповідного закону.

Автор: Олександр Шарковський