Навчання за стандартами Північноатлантичного альянсу вже пройшли більше 2 тисяч українських військовослужбовців

Наше військо за останні два-три роки зазнало кардинальних змін. Зокрема змінилися підходи до бойової підготовки. За словами Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, у цій сфері нам потрібно запозичувати зарубіжний досвід, бо однією з цілей реформування українського війська є набуття сумісності з арміями країн-членів НАТО. Тому зовсім не випадково до процесу бойової підготовки нині активно залучаються і представники країн-партнерів — так звана навчально-тренувальна місія НАТО в Україні.

— На сьогодні підготовку з іноземними інструкторами вже пройшли більше двох тисяч військовослужбовців Збройних Cил, і це тільки на території України, — повідомив нещодавно начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко.

До навчання українських військовослужбовців залучається чимало країн. Та найбільш тісно Україна в цій сфері співпрацює із США, Канадою, Великобританією та Литвою. Про якість таких занять неодноразово доводилося чути від наших бійців, які відслужили не одну ротацію в районі АТО. Адже одна річ, коли вчишся вести бойові дії на власному досвіді, а зовсім інша, коли тебе до цього готують і розповідають навіть про найменші нюанси військової справи.

Попри географічну віддаленість, нашим найближчим партнером стала саме Канада. Вона стабільно входить до першої трійки країн за обсягом виділеної Україні допомоги. Крім цінного фінансового та матеріального ресурсу, військовослужбовці з цієї країни передають Україні і свій чималий досвід. Уже майже рік у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки у Старичах та Центрі розмінування в Кам’янці-Подільському прийомів сучасного бою українських військових навчають понад 200 канадських інструкторів.

— Ми підлаштовуємо заняття до потреб українських партнерів. Порівняно з тим, як наша програма була побудована раніше, вона, безперечно, розвинулася. Ми підтримуємо контакти з українськими військовими, котрі пройшли тут навчання, щоб вони розповідали нам, як допомогли їм наші уроки, і ми могли адаптувати навчання до їхніх потреб, — розповів підполковник Тім Арсенолт — керівник операції UNIFIER, командувач Об’єднаної оперативної групи «Україна» та канадської військової тренувальної місії в Україні. — Місія в Україні дещо відрізняється від решти. Коли ми, наприклад, проводили військове навчання в Афганістані, то починали з нуля, адже місцеві збройні сили формувалися заново, і до них записувалися колишні цивільні. А в Україні військові — досвідчені, багато з них побували у боях, часто їхній досвід відрізняється від нашого. Тому наша тренувальна місія — взаємовигідна. Намагаємося показати українцям, як можна робити їхню роботу інакше, пропонуємо різні варіанти, щоб підвищити майстерність. Водночас ми відкриті до отримання від них нових знань. Наші інструктори можуть навчити українців прицільної стрільби, навігації, надання першої допомоги, покращити управління на рівні сержантського та молодшого офіцерського складу, але при цьому уроки, які виносять із боїв українські військові, дуже корисні й для них. Адже Канада не має досвіду таких операцій, які зараз проводить українська армія.

Читайте також:  В Авдеевке ВСУ отразили штурм россиян, а в Горловке нанесли мощный удар по позициям РФ (ВИДЕО)

Також, як зазначають канадські фахівці, працювати в Україні дуже легко. Адже в українських військовослужбовців належний фізичний розвиток і високий моральний дух. А ще їм притаманні виразні лідерські риси та великий потенціал. Саме на основі цього і будується робота.

Значна увага приділяється саме підготовці командирів. Адже в НАТО почали висувати нові вимоги до командних кадрів: кожен офіцер та сержант повинен мати перевагу над супротивником завдяки інтелекту та інноваційним підходам, тобто здатності проявляти ініціативу та нестандартно діяти. До речі, найінтелектуальнішою вважається армія Японії, де навіть значна частина сержантського складу — люди з вищою освітою.

Ще однією країною, яка постійно надає допомогу Україні, є Великобританія. Інструктори з цієї країни навчають українських військовослужбовців техніки ведення бою в місті та в умовах пересіченої місцевості, здійснення патрулювання, охорони та оборони важливих об’єктів, протидії диверсійно-розвідувальним групам, супроводження автомобільних конвоїв. А ще вчать надавати ефективну медичну допомогу на полі бою, а також базових тактичних прийомів. Тренування також включають протидію мінам і будівництво міцних фортифікацій. На уроках британці розповідають і про свій багаторічний досвід на війні в Афганістані. Як говорять британські тренери, вони десятиліттями воювали проти легко озброєних терористів «Талібану», які влаштовували засідки і мінували дороги. Але цю загрозу не можна порівнювати з тією, яка нависла над Україною від танків і важкої артилерії Росії. Тому британці намагаються навчитися в українців не менше, ніж вчать нас.

— Перехід, скажімо, мосту, за нашим досвідом, має бути повільним, оскільки в Афганістані ми бачили, що такі місця можуть бути заміновані саморобними бомбами. Але українські солдати не мають стільки часу на Сході країни. Вони кажуть, що коли затримаються на відкритому місці більше 10 хвилин, по них може вдарити артилерія, — розповів один із британських тренерів. — Отже, українські військові самі стають вчителями для тих, хто приїхав ділитися з ними навичками.

Читайте також:  Головний популіст дня: Мосійчук, який образився на версію, що об'єктом замаху міг бути не він

Загалом найближчим часом обсяги допомоги Великої Британії передбачається збільшити в рази. Наступного року буде підготовлено 5000 військовослужбовців України за стандартами НАТО — це нова мета тренувальної місії Великої Британії в Україні. Про це нещодавно повідомив Міністр оборони Великобританії Майкл Фелон.

Як відзначають українські військові, завдяки тісній співпраці з арміями провідних країн світу ми сьогодні маємо можливість швидкими темпами нарощувати обороноздатність нашої країни. Адже навички і знання наших іноземних колег, помножені на досвід, який українські підрозділи набули в районі проведення АТО, є фундаментом для створення сучасного, боєздатного Українського війська, що з часом буде цілком сумісним з арміями країн-членів НАТО.

na.mil.gov.ua