За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у Західній Європі та США майже третина населення регулярно відвідує психолога. В Україні цей показник значно нижчий, хоча, наприклад, майже кожен п’ятий українець має певні психологічні проблеми або навіть розлади. Через повномасштабну війну, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, ситуація тільки загострюється. За словами психолога Карини Койнаш, наше суспільство вже усвідомлює, що ця професія вкрай важлива для воюючої країни. Мільйони цивільних потребують психологічної допомоги, а десятки і сотні тисяч українських військовослужбовців потребуватимуть реабілітації після війни.

Незважаючи на все це, багато хто соромиться звертатися за допомогою, не розуміють, навіщо потрібні відповідні консультації, якщо я нормальний, не знаю різниці між психологами і психотерапевтами. У цих та інших аспектах професії нам допоможе розібратися практикуючий лікар Карина Койнаш з Києва.

Психолог – це лікар чи ні? У чому різниця з психіатром?

У сфері психічного здоров’я важливо розуміти відмінності психолога, психіатра і психотерапевта. І в цьому дуже легко заплутатися, каже Карина Койнаш. Перше, що потрібно зрозуміти, це те, що психолог – це не лікар, а фахівець, який займається психологічним здоров’ям людини, не ставить йому діагноз, не призначає ліки, але перш за все допомагає налагодити відносини з власним «Я» і оточуючими його людьми.

«Я психолог, тому до мене приходять клієнти, а не пацієнти. Маю профільну освіту — закінчив Київський міжнародний університет (https://kymu.edu.ua/ru/), допомагаю вирішувати особисті та сімейні проблеми”, — розповідає Койнаш. – Але психотерапевти і психологи вже мають медичну освіту і, по суті, вони лікарі, тобто працюють з пацієнтами.

Психотерапевт – це

фахівець з медичною освітою, який спеціалізується на лікуванні відносно простих психічних розладів, включаючи тривогу, фобії, депресії, неврози та ін. Цікаво, що в Європі психотерапевт, як правило, використовує силу слів для лікування (що насправді характерно для психологів), а також різні психотерапевтичні методи, включаючи психоаналіз, гіпноз, гештальт-терапію, і не вдається до медикаментозних препаратів. Але в Україні цей лікар Також він використовує медикаментозне лікування.

Психіатр – це теж лікар. Часто між ним і терапевтом немає поділу взагалі. Але в цілому вважається, що психіатр – це все-таки фахівець, який займається досить важкими розладами, включаючи психоз, шизофренію, маніакальний синдром і т.д.

Зі мною все нормально, невже мені потрібен психолог?

«Психологи, на відміну від лікарів, в основному працюють зі здоровими людьми, – підкреслює Карина Койнаш. – Особливу увагу вони приділяють вирішенню емоційних і комунікативних завдань. У своїй сфері діяльності ми часто стикаємося з труднощами, які в першу чергу пов’язані з міжособистісною взаємодією. Ці труднощі виникають, коли зустрічаються двоє людей або коли ми залишаємося наодинці з собою. Наприклад, я можу боятися виступати публічно. Подібним чином, взаємодіючи з людиною віч-на-віч, люди часто відчувають занепокоєння щодо того, яку думку чи судження вони можуть мати. Все це може заважати в повсякденному житті, в професії, у відносинах. Відповідно, завдання психолога зводяться до налагодження комунікацій і нормалізації емоційного стану клієнта.

Якщо ви вважаєте, що психолог вам не потрібен, то не варто йти до нього. Якщо є якісь сумніви, то пробна консультація може пролити світло і ви обов’язково приймете остаточне рішення.

Читайте також:  Оренда квартири подобово - плюси і мінуси такого рішення

Люди приходять до психології для того, щоб вирішити в першу чергу свої особисті проблеми?

За словами Карини Койнаш, багато психологів насправді приходять в професію, щоб спочатку розібратися з власними проблемами. І соромитися цього не потрібно. Коли вдається розібратися в собі, то з’являється бажання поділитися нею з іншими, допомогти і надихнути інших.

«В ідеалі психолог постійно розвивається і росте, як особисто, так і професійно», – говорить Койнаш. – Особистісний ріст досягається в індивідуальній і груповій психотерапії, де клієнтом є психолог. Професійне зростання – це підвищення кваліфікації, навчання новим методам взаємодії, відвідування майстер-класів, які проводять колеги, які досягли висот у нашій професії. В Україні багато чудових фахівців, які охоче діляться своїм досвідом. Хотілося б виділити Олега Чабана, заходи якого я намагаюся не пропускати після семінару «Як зберегти особисту життєву силу під час війни».

До речі, без особистісного росту і багатогодинного опрацювання особистих проблем психологу набагато складніше рости професійно, адже він не буде знати, як це в протилежному кріслі, тобто бути клієнтом.

Що повинен робити психолог – мотивувати або підтримувати?

Багато людей вважають, що їм потрібно звернутися до психолога, щоб він дав їм так звану «чарівну пендель», підштовхнув на шлях істини. Насправді, за словами Карини Койнаш, це не завжди те завдання, яке повинен вирішувати фахівець. Ми часто даємо собі мотивацію, переконуємо себе: потрібно менше їсти, Часто подібним чином поводяться наші близькі, родичі, колеги, начальство, вимагаючи виконання тих чи інших зобов’язань.

“Психолог повинен підтримувати клієнта”, – сказав Койнаш. – Тому у деяких людей, які приходять до мене, виникає певний дисонанс. Вони чекають напутніх слів і вказівок до дії, і отримують підтримку, якої у них не було. Інформаційний, емоційний і т.д. Завдяки цій підтримці вони стають іншими людьми, змінюють своє життя, домагаються бажаного або планують.

Які методи використовують психологи для вирішення проблем клієнтів?

Існує безліч різних прийомів і методів, які психолог може застосувати в своїй роботі. Як вже говорилося раніше, цей фахівець може допомогти клієнтам тільки словом, але щоб почути те, що потрібно, потрібно бути дуже хорошим, уважним співрозмовником.

Серед найпопулярніших методів в сучасній психології, на думку Карини Койнаш, можна виділити наступні:

  • клієнт-центрована терапія. Тут фахівець вступає в діалог з клієнтом, але не намагається бути «вчителем», а лише пропонує можливі шляхи вирішення тих чи інших проблем;
  • Психоаналіз. Відомий метод, який власне і створив Зигмунд Фрейд. З її допомогою психолог або психіатр намагається розпізнати несвідомі процеси, що відбуваються за допомогою спостереження і бесіди з людиною. Насправді клієнт може розповісти все, що захоче, хоча фахівець може трохи керувати ним;
  • Арт-терапія. Універсальний метод, який за допомогою творчості, що включає ліплення, малювання, музику, дозволяє висловити свій емоційний стан і страхи. Переживаючи таким чином свої проблеми, клієнт часто може від них позбутися;
  • сімейне консультування. Метод, який за допомогою діалогу і обговорення проблем дозволяє поліпшити відносини членів сім’ї;
  • Гештальт-терапія. Досить популярна методика в психології, яка дає можливість опрацювати ті переживання і почуття, які не дозволяють людині рухатися далі, наприклад, пережити травматичний досвід, припинити деструктивні аб’юзивні відносини і т. п.
Читайте також:  Симптомы и методики лечения катаракты

Окремо варто згадати різні проективні методи в психології та психотерапії. Наприклад, людина може щось намалювати або сконструювати на піску, використовувати картки для метафоричного вираження своїх думок і емоцій. Такий підхід значно полегшує терапевтичний процес. Як і традиційні тести Роршаха , проективні методи дозволяють виявити унікальну точку зору людини. Взагалі, індивідуальне тлумачення в психології дає багато поживи для роздумів Фахівці допомагають отримати цінну інформацію про внутрішній світ клієнта, краще зрозуміти його думки, емоції і переживання.

Чи можна стати хорошим психологом після коротких курсів?

Сьогодні в Україні існує безліч шкіл психології, які обіцяють легкий старт професії вже через кілька місяців навчання. Багато з них дійсно хороші, так як в них працюють розумні фахівці, а запропоновані освітні програми заслуговують схвальних слів, як, наприклад, Інститут консультування та психотерапії АПУ (https://www.uapsychotherapy.com/) або школа LARUS. Але, за словами Карини Койнаш, прискорений курс – це лише частина подорожі. В ідеалі необхідна спеціалізована освіта, також рекомендується особиста терапія та нагляд, тобто робота менш досвідченого фахівця з більш досвідченим для особистого та професійного зростання.

Скільки заробляють психологи в Україні?

За даними Work.ua, середня зарплата психолога в нашій країні становить 15 тисяч гривень. При цьому розмір заробітної плати безпосередньо залежить від кваліфікації та досвіду, регіону і місця роботи.

«Мені відомі випадки, коли психолог в державній школі в столиці отримує мінімальну зарплату, – каже Карина Койнаш. – При цьому в деяких IT-компаніях фахівець може отримувати більше тисячі доларів на місяць. Також досить вдалим варіантом кар’єри може стати відкриття власного кабінету психолога, тобто ведення бізнесу. Так, середня вартість погодинної консультації в Україні може становити від 500 до 4000 гривень, завдяки чому при великій кількості клієнтів можна заробляти кілька тисяч доларів на місяць.

Що круто і що поганого в тому, щоб бути психологом?

Допомагати людям і бачити позитивні зміни, які відбуваються в їхньому житті, напевно, головна перевага професії, вважає Койнаш. Також досвідчений фахівець з напрацьованою клієнтською базою має хороший дохід і досить вільний графік, коли не потрібно щодня проводити на роботі по 8-12 годин. Плюс зараз, в силу обставин, є можливість консультуватися онлайн замість офлайн-зустрічей, що ще зручніше.

Однією з головних труднощів професії є ризик вигорання. Крім того, частина проблем клієнтів може передатися на себе, в результаті допомогти людині навряд чи вдасться, а сам фахівець ризикує зануритися в депресію. Щоб цього не сталося, необхідною особистої психотерапією є спілкування з досвідченими колегами.

Чи стануть психологи одними з головних професіоналів в Україні?

Все більше експертів сходяться на думці, що роль психологів в Україні має значно зрости, а їхня актуальність і статус наблизяться до ролі колег у США та Західній Європі. Головна причина цього – повномасштабна війна, яка триває в нашій країні вже понад 500 днів, зазначає Карина Койнаш.

Читайте також:  Гучними скандалами депутат Мірошниченко позбавляє ВО "Свобода" та Тягнибока довіри останніх виборців

«За статистикою, трійця найчастіших психологічних проблем в 21 столітті – самотність, переїдання і агресія”, – каже Койнаш. «Війна загострює всі три, навіть переїдає, адже багато українців намагаються так чи інакше заїдати стрес, який призводить до надмірної ваги та ожиріння. Трагедії війни незмінно підживлюють проблему самотності, адже військові дії забирають найближчих людей українців – синів, батьків, чоловіків і братів. Тяготи війни, які переживають тисячі і десятки тисяч людей, викликають і будуть викликати різні психологічні проблеми і, перш за все, ПТСР, тобто посттравматичний стресовий розлад, і одним з його типових проявів є спалахи гніву і агресії.

Завданням українського суспільства в цілому і професійної спільноти психологів і психотерапевтів зокрема є створення всіх умов для реабілітації військових і цивільних, всебічна допомога їм.

«Особисто, – розповідає Карина Койнаш, – і у багатьох моїх колег є розуміння того, який обсяг роботи потрібно зробити найближчим часом. Ми вже займаємося допомогою людям на волонтерських засадах, запускаємо проекти психологічної допомоги та підтримки, прагнемо залучати державу до приватних ініціатив. Я вважаю, що це також один з ключових етапів відбудови України».