"Адмірал Кузнєцов"

Росія витратила на сірійський похід авіаносного крейсера «Адмірал Кузнєцов» і кораблів супроводу від 7,5 до 10 млрд руб., підрахував РБК. Найдорожче обійшлися бюджету два палубних винищувача, що розбилися.
У вартість входять витрати на харчування (від 306,4 млн до 325,5 млн руб.), паливо (від 1,1 млрд до 1,5 млрд руб.), бойові вильоти (1,47 млрд руб.), вартість втрачених бойових машин (від 4,5 млрд до 6,7 млрд руб.) і «бойові» надбавки (38,3 млн руб.).
Реальна вартість походу може виявитися більшою, так як дані про використання підводного флоту і озброєння групи кораблів в ході операції не були опубліковані військовим відомством.

У похід корабельна група Північного флоту вирушила 15 жовтня. В неї увійшли «Адмирал Кузнецов», важкий атомний ракетний крейсер «Петр Великий», великі протичовнові кораблі (БПК) «Североморск» і «Вице-адмирал Кулаков», а також судна забезпечення — танкери, буксири тощо В Сєвєроморськ крейсер повернеться на початку лютого 2017 року, розповів співрозмовник РБК в Міноборони.

Палубні винищувачі і авіакатастрофи
За словами командувача російського угрупованням військ в Сирії генерал-полковника Андрєя Картаполова, «льотчики російської морської авіації за час операції в Сирії виконали 420 бойових вильотів».

Експерти, опитані РБК, не змогли оцінити вартість бойового застосування палубної авіації, оскільки не відомі тривалість і дальність польотів. Однак витрати на виліт палубного винищувача по витраті палива і боєприпасів порівнянні з використанням винищувача сухопутного базування, розповів РБК екс-командувач ВПС генерал армії Петр Дейнекін. З цією думкою згоден військовий льотчик, який попросив не називати його імені. «Складнощі є тільки для пілота», — розповів співрозмовник РБК.
Вартість 420 бойових вильотів палубної авіації становить приблизно 1,5 млрд руб., за 3,5 млн руб. на кожен виліт, розповідали раніше РБК військові експерти.
За час походу зазнали аварії два винищувача МіГ-29К і Су-33. За словами незалежного військового аналітика Антона Лаврова, вартість втраченої техніки можна оцінити виходячи з постачань озброєння в інші країни. Так, один МиГ-29К, відповідно до контракту з Індією, укладеним в 2010 році, коштує $51,7 млн, зазначає експерт Центру аналізу стратегій і технологій Костянтин Макієнко. Оцінку, близьку до індійського контракту, дав РБК військовий експерт Олексій Леонков. За його даними, вартість одного винищувача МіГ-29К в залежності від комплектації та умов контракту варіюється в межах $35-45 млн. Таким чином, заміна двох, що вийшли з ладу винищувачів могла обійтися російському бюджету в суму від $70 млн до $103,4 млн (від 4,5 млрд до 6,7 млрд руб. за курсом ЦБ у дні аварій).

Читайте також:  Успешные и неудачные украинские бронеавтомобили. Какие броневики сейчас используют силовики

Витрати на паливо і продовольство
Морський шлях склав 5,3 тис. морських миль (понад 9,8 тис. км). При середньому ході витрата палива на авіанесучому крейсері становить приблизно 1,3 т мазуту на морську милю шляху. На перехід з Кольської затоки до сирійських берегів було витрачено 6,8 тис. т палива. Стільки ж знадобилося кораблю для зворотного плавання. Вартість 13,6 тис. т мазуту могла скласти 303,3 млн руб., підрахував РБК на основі середньої ціни по десяти держаукціонам.

Закупівельні ціни торгів держкомпаній суттєво перевищують ринкові котирування на цей вид палива. За даними міжнародного цінового агентства Argus, мінімальна і максимальна ціна за тонну палива в 2016 році склала 9 тис. і 16,2 тис. руб. відповідно. При таких розцінках паливо для крейсера могло обійтися від 122,4 млн до 220,3 млн руб.

Повернення «Адмірала Кузнєцова» в Росію
Корабельна група на чолі з авіаносним крейсером «Адмирал Кузнецов» увійшла 25 січня в Північне море. Вона подолала протоку Ла-Манш, де її супроводжували британські літаки…

Судна супроводу — великі протичовнові кораблі «Североморск» і «Вице-адмирал Кулаков» витратили палива на суму від 954 млн до 1,15 млрд руб. Сумарно паливні витрати склали від 1,1 млрд до 1,5 млрд руб.

Ще однією великою статтею витрат стало продовольче забезпечення. Штатна чисельність особового складу крейсера «Адмірал Кузнєцов» — 1960 матросів і офіцерів. Однак фактична чисельність екіпажу військовим відомством не повідомлялася. Щоб прогодувати весь екіпаж, щодоби потрібно продуктів на суму від 1,6 млн до 1,7 млн руб. за пайок 800 руб. і 850 руб. відповідно, підрахував РБК. У такому разі за весь час походу «Кузнецова» — 117 днів, з 15 жовтня 2016 року по 9 лютого 2017 року, продовольства на крейсері буде витрачено приблизно від 183,5 млн до 194,9 млн руб.
Згідно з даними, наведеними на сайті військового відомства, екіпаж важкого атомного крейсера «Петр Великий» становить 727 осіб. Екіпаж великих протичовнових кораблів, за даними дослідження Павлова «БПК типу «Удалой», становить сумарно 586 осіб. Таким чином, за 117 днів походу на забезпечення екіпажу кораблів супроводу було витрачено від 122,9 млн до 130,6 млн руб.

Читайте також:  Львів'янин отримав "срібло" на Чемпіонаті України зі змішаних єдиноборств (ВІДЕО) -

Військове відомство не публікувало даних про кількість офіцерів на кораблях групи, тому якщо припустити, що на них проходять службу тільки матроси, то мінімальна сума надбавки для 3273 членів екіпажу за один місяць становить 9,8 млн руб. Практично за чотири місяці походу відомство виділило не менше 38,3 млн руб. на надбавки особовому складу.
Реальна вартість походу може виявитися більшою, так як дані про використання підводного флоту і озброєння групи кораблів в ході операції військове відомство РБК не розсекретило