У місті Ананьїв Одеської області з 19 червня 2018 р. будується перший на Одещині пам’ятник присвячений воякам Армії Української Народної Республіки – пам’ятний знак «Землякам – учасникам Першого Зимового походу Армії УНР». Ініціатива пам’ятного знаку належить громадськості –  благодійному фонду “Героїка”, який цілий рік збирав кошти для цієї ідеї серед українців усього світу. Офіційний дозвіл на будівництво був наданий “Героїці” виконавчим комітетом Ананьївської міської ради 30 березня 2017 р.

Як долучитись та допомогти втілити цей проект?

Наразі є потреба у:

  • Волонтерах для фізичної допомоги на будівництві. Якщо маєте змогу приїхати навіть на 1 день, це значно пришвидшить процес побудови пам’ятного знаку. Пишіть у особисті повідомлення на Facebook сторінку Героїки
  • Матеріальній допомозі для купівлі будматеріалів та оплати бензину. Рахунок для пожертв: 4149 4393 9261 8991 (Приватбанк, Цюпка Наталя Романівна). Кожен жертводавець увійде у історію та буде згаданий на сайті фонду.
Як виглядатиме пам’ятник?

Запропонований «Героїкою» проект пам’ятного знаку являтиме собою збільшену копію ордену Армії УНР Залізний Хрест «За Зимовий похід і бої», яким відзначали учасників Першого Зимового походу, що тривав під командуванням генерал-полковника Михайла Омеляновича-Павленка тилами білих та червоних військ в період з 06.12.1919 р. по 06.05.1920 р.  «Залізний Хрест» буде встановлено на постаменті з бутового каменю, що з чотирьох боків обрамлений гранітними дошками з іменами козаків та старшин Армії УНР (всього 52 особи) та написом-присвятою: «Землякам – учасникам Першого Зимового походу Армії УНР». На постаменті буде встановлена колона, на доричному капітелі якої буде розміщено збільшену копію ордену.

Поряд з пам’ятним знаком буде встановлено 8-метрову щоглу з державним прапором, буде передбачене вкопане освітлення та інформаційний стенд про історію Першого Зимового походу і долі ананьївців, які взяли у ньому участь. Запроектований пам’ятний знак буде унікальним явищем, адже в радіусі 150 км від Ананьєва відсутні будь-які монументи на честь Перших Визвольних змагань.

Читайте також:  Український електробус Електрон Е191 проїхав 320км зі Львова до Кам'янця-Подільського
Хронологія будівництва
  • День 1-2. 19 червня активісти благодійного фонду «Героїка» прибули до міста Ананьєва, аби побудувати перший в області пам’ятник воякам Армії Української Народної Республіки. Відбулась виїзна нарада представників фонду та міської влади, на якій було розплановано ділянку у відповідності до раніше затвердженого проекту та узгоджено низку робочих питань, пов’язаних із майбутнім благоустроєм території: створення доріжки для пішоходів, освітлення пам’ятника, озеленення тощо. Станом на 20 червня 13:00 було завершено перший етап земляних робіт і розпочата підготовка до залиття фундаменту.

  • День 3. Площу, на якій проводяться роботи, прибрано, а траву і будяки скошено. Демонтовано старі бордюри. Були продовжені роботи з бетонування та виготовлення опалубки для постаменту пам’ятника. Нашій роботі активно сприяє Ананьївська міська рада, Ананьївська районна державна адміністрація, Ананьївський історико-художній музей та окремі волонтери, серед яких і ветерани російсько-української війни.

  • День 4-6. Допомагати у будівництві приїхали хлопці з 1-ї дільниці Ананьєва та кілька волонтерів з с. Жеребкове. Результатом нашої праці стала залита бетонна основа під постамент. Було встановлено гранітну базу колони, тобто її підніжжя. Також до настання сутінків встигли змонтувати риштування, без якого не можливо здійснити роботи з лиття колони.

  • День 7-9. Було зроблено найскладнішу частину роботи – відлито колону на постаменті. Під керівництвом нашого майстра працювала невелика, але злагоджена команда волонтерів.
  • День 10-13. На площі біля майбутнього пам’ятника встановлено дев’ятиметрову щоглу з державним прапором. На колону піднято і змонтовано капітель. Вже відібрано і відсортовано чистовий бутовий камінь, призначений для постаменту пам’ятника.