Державне підприємство «Державне київське конструкторське бюро «Луч» (далі – ДККБ «Луч»), зі складу ДК «Укроборонпром», пропонує потенційним споживачам широкий спектр власних розробок, серед яких на окрему увагу заслуговують сучасні переносні засоби ураження. Так, підприємством створені протитанковий ракетний комплекс «Скіф», легкий переносний ракетний комплекс «Корсар» та переносний реактивний гранатомет.

Переносний протитанковий ракетний комплекс «Скіф» призначений для ураження живої сили, рухомих і нерухомих сучасних броньованих цілей, що мають комбіновану, рознесену чи монолітну броню, у тому числі з динамічним захистом, а також малорозмірних цілей типу довготривалих вогневих точок, танк в окопі, легкоброньованих об’єктів та вертольотів.

З метою ураження броньованих цілей на відстанях від 100 м до 5 км в транспортно-пускових контейнерах ПТРК «Скіф» використовуються уніфіковані протитанкові ракети калібрів 130 мм та 152 мм з тандемними кумулятивними (РК-2С, РК-2М-К) та осколково-фугасними (РК-2ОФ, РК-2М-ОФ) бойовими частинами. Перед застосуванням ракета знаходиться в контейнері, з якого і відбувається запуск. Комплекс може успішно застосовуватися проти найсучасніших способів захисту бронетехніки у вигляді комбінованої, активної, рознесеної або динамічної броні. Бронепробиття ракети становить 800 мм за динамічним захистом.

В ПТРК «Скіф» використовується напівавтоматична лазерна система наведення, за допомогою якої оператор через оптичний приціл стежить тільки за ціллю, а спостереження за ракетою (ПТКР) і вироблення команд управління здійснюється автоматично наземною апаратурою. Виявлення цілі і наведення на неї забезпечується через оптичні та інфрачервоні приціли, що дозволяють вести вогонь, у тому числі, і в складних погодних умовах.

Переносні засоби ураження від ДККБ «Луч»

 

Дистанційно керована пускова установка ПТРК «Скіф» встановлюється на триногу. Маса комплексу з нічним прицілом становить 26 кг. Пускова установка оснащена приладом наведення з двома об’єктивами. Широкосмуговий восьмикратний об’єктив забезпечує оператору огляд поля бою на моніторі пульта дистанційного керування. Другий, шістнадцятикратний об’єктив забезпечує вибір цілі та її супровід до ураження ракетою. Після вибору і захоплення цілі її супровід йде в автоматичному режимі, вже не вимагаючи втручання оператора. Вивід ракети після старту на лінію візування і утримання відбуваються автоматично, за допомогою потужного лазерного променя, який підсвічує ціль на останній секунді перед ураженням.

Читайте також:  «Пленки Цыпкалова»: сколько платит главарям террористов Кремль

Однією з переваг ПТРК «Скіф» є те, що оператор може перебувати на відстані до 50 м від пускової установки.

«Скіф» називають українською версією американського комплексу Javelin, однак вітчизняний зразок є приблизно в чотири рази дешевшим за нього.
ПТРК «Скіф» прийнятий на озброєння ЗС України і вже постачається у війська. У середині 2015 р. ДККБ «Луч» отримало Держоборонзамовлення на кілька сотень ракет Р-2, що використовуються в тому числі у ПТРК «Скіф», для ЗСУ та Національної гвардії. Одна з останніх поставок була в першому півріччі 2016 р. до підрозділів Високомобільних десантних військ ЗСУ.

У 2014 р. ДККБ «Луч» успішно завершило тестову програму створення ще одного засобу ураження – легкого переносного ракетного комплексу «Корсар». Під час створення даного ПТРК розробники прагнули врахувати всі вимоги, пропоновані до подібного зразка озброєння з боку військових: простоту і високу надійність, невисоку вартість, оперативність і ефектність бойового застосування, а також зручність перенесення малу вагу.

«Корсар» має максимальну дальність стрільби 2500 м і здатний знищувати бронетехніку, ракетні установки, вогневі засоби та живу силу противника, розташовані у фортифікаційних спорудах і будівлях міського типу, а також малорозмірні цілі в будь-який час доби. За необхідності «Корсар» також може застосовуватися проти вертольотів (в режимі зависання) та БПЛА. ПТРК «Корсар» дозволяє вести вогонь з підготовлених і непідготовлених позицій, з положень «лежачи», «сидячи», «стоячи з окопу», з різних бойових машин, а також над водною поверхнею. Можливий вогонь і з будинків – для цього необхідно всього 2 м вільного простору за пусковою установкою.

Маса комплексу з встановленим транспортно-пусковим контейнером становить 18 кг, з яких, 13,5 кг – вага ракети. Малі габарити і маса складових частин дають можливість сформувати компактні в’юки для транспортування на будь-які відстані.

Читайте також:  Росія обстріляний транспортний літак Збройних Сил України

«Корсар» досить швидко – за 15-20 с – переводиться з похідного положення в бойове і назад. Скорострільність – 3-4 постріли за хвилину. На дальності від 50 м до 2,5 км бронепробиття тандемною бойовою частиною (БЧ) ракети Р-3 становить 550 мм за динамічним захистом. Для розширення діапазону бойового застосування, керована ракета може оснащуватися також осколково-фугасною з ударним ядром та термобаричною бойовими частинами.

Головною особливістю «Корсара», як і «Скіфа» є те, що при своїх габаритах і масі він має напівавтоматичну систему орієнтування керованої ракети в промені лазеру. Протитанкові ракети комплексу «Корсар» не вимагають підсвічування цілі, а керуються шляхом орієнтування в інформаційному полі лазерного каналу керування за допомогою приймального пристрою, який знаходиться в хвостовій частині ракети.

Однією з останніх перспективних розробок ДККБ «Луч», що стосується переносних засобів ураження, є портативний реактивний гранатомет. Вперше його було продемонстровано на міжнародній виставці «Зброя та безпека-2015».

Він призначений для ураження легкоброньорованої і неброньованої техніки (пускові установки, РЛС, літаки на стоянці, автомобілі тощо), споруд польового типу (ДОТ, ДЗОТ), а також живої сили, що знаходиться на відкритому просторі, в укриттях, будовах з каменю, цегли та бетону.

До складу гранатомету входять: пускова установка з інтелектуальним прицілом, транспортно-пусковий контейнер, некеровані гранати з термобаричною та осколково-фугасною бойовою частиною.

Оптико-електронний інтелектуальний приціл, встановлений на пусковій установці, містить набір датчиків, що забезпечують облік чинників, які впливають на точність стрільби. Процесорний пристрій гранатомету здійснює автоматичне введення балістичних поправок і коректування положення прицільної марки, що забезпечує точність при максимальній дальності стрільби 1800 м. Гранатомет має калібр 107 мм. Маса пускової установки з прицілом складає 8,2 кг, а гранати в контейнері – 14,1 кг.

Читайте також:  Відбулись успішні випробування нової модифікації протитанкового керованого ракетного комплексу "Скіф"

В умовах військової агресії РФ проти України саме вироби компанії ДККБ «Луч» мають стати ключовим стримуючим інструментом для просування російських військ вглиб території країни і далі на захід.

defence-ua.com