Ведення ефективних бойових дій в сучасних умовах неможливе без широкого застосування засобів радіотехнічної розвідки та інтенсивної радіоелектронної протидії.
Російські агресори в окупованих зонах Сходу України зі самого початку війни застосовують проти української армії досить потужні системи радіотехнічної розвідки та радіоелектронної боротьби з цієї причини забезпечення ЗСУ та ряду інших формувань сучасними радіоелектронними засобами дозволить своєчасно викривати наміри противника, подавляти його електронні засоби зв’язку та управління, блокувати застосування БПЛА, приймати швидкі рішення в складних умовах ведення сучасного бою та досягати перемоги.
З огляду на це у вересні поточного року проведено дослідження можливостей сил і засобів радіоелектронної боротьби щодо виявлення радіолокаційних станцій контрбатарейної боротьби ракетних військ та артилерії Збройних Сил України, за результатами яких надано практичні рекомендації щодо підвищення живучості станцій контрбатарейної боротьби.
На Гончарівському полігоні проведено дослідження можливостей станцій перешкод БПЛА вітчизняного виробництва, окремі з яких отримали схвальні відгуки і були включені до Державного оборонного замовлення.
Після розпаду СРСР Україна отримала великий потенціал для розробки засобів РЕБ. Причому, попри те, що військова промисловість країни цілеспрямовано руйнувалася протягом багатьох років, у нас залишилися непогані розробки і технології, які за правильного вектору розвитку й інвестицій можуть дати потужні сили РЕБ, здатні протистояти будь-якому агресорові.
В Україні випускалися і продовжують випускатися такі системи РЕБ:
* Комплекс оптико-електронної протидії «Каштан-3» – призначений для захисту наземних об’єктів від високоточної зброї з лазерним наведенням – ракет, авіабомб із напівактивними лазерними головками самонаведення;
* Апаратура придушення супутникових навігаційних систем «Купол» АПСС “Купол” («Анклав-1»,«Анклав-1М», «Анклав-2») – система призначена для створення перешкод за частотою навігаційній апаратурі споживачів систем GPS / GLONASS;
* Система радіоелектронного захисту літальних апаратів «Омут» – призначена для придушення радіолокаційних систем зенітно-ракетних комплексів, винищувачів, а також активних і напівактивних головок самонаведення ракет класу «повітря – повітря»;
* Система придушення радіоліній управління «Гарант» – призначена для радіопридушення різних радіотехнічних засобів – як стаціонарних, так мобільних і переносних радіостанцій;
* Комплекс радіопридушення ліній управління авіацією «Лиман»;
* Комплекс перешкод засобам радіозв’язку (РЕБ) «Мандат-Б1Е».
Усі пам’ятають українські станції радіотехнічної розвідки «Кольчуга-М», що випускалися на донецькому заводі «Топаз», який зараз знаходиться під контролем бойовиків
Війна з російськими агресорами змусила різко збільшити кількість вироблених і модернізованих засобів РЕБ. З’явилися й нові зразки. Так, у 2014 році на виставці озброєння в місті Кельце (Польща) українська компанія «Укрспецтехніка» представила нову розробку – мобільний комплекс наземної розвідки РЕБ «Джеб».
На початку проведення АТО ситуація в цій сфері була найбільш плачевною. Тоді техніка, яка була на озброєнні підрозділів РЕБ, не відповідала вимогам часу. До того ж значна її частина була несправною. З усіх підрозділів, які були на той час, вдалося сформувати лише два батальйони та дві роти радіоелектронної боротьби зі справною технікою.
Нову техніку для підрозділів РЕБ очікували з Донецького заводу «Топаз». Та його з уже майже готовими машинами захопили проросійські бойовики. Після цього завод фактично припинив існування, а його конструкторський склад разом із директором переїхали до Запоріжжя до Науково-виробничого комплексу «Іскра». Там фахівці розпочали роботу над відновленням технологій виробництва комплексу радіоперешкод «Мандат». В«Укроборонпромі» заявили, що всі технології збережені, і в 2016 році почнеться виробництво модернізованих комплексів із поліпшеними характеристиками.
На сьогодні ситуація з технічним забезпеченням підрозділів радіоелектронної боротьби дещо покращилася. З початку АТО закуплено 39 одиниць новітньої техніки РЕБ іноземного виробництва, а до кінця 2017 року планується завершити формування військових частин РЕБ оперативних командувань, а дві роти розгорнути до батальйонів. Якщо надійде техніка, то це буде зроблено в найкоротші терміни.