Стенд КБ «Південне» і «Південмашу» на виставці «Зброя та Безпека». Фото: ДКА

В недалекому майбутньому Україна отримає зброю стандартів XXI століття, яка здатна повністю захистити країну від будь-яких посягань з боку Росії.

Вчора успішно проведено випробування новітньої тактичної ракети «Вільха», що розроблені концерном «Південмаш».

Схоже на те, що ракетний комлекс вийшов дуже цікавим і досить перспективним. В першу чергу це – виключно українська розробка, яка зібрана з вітчизняних комплектуючих.
Але швидше за все, справа йде не зовсім так. Насправді, мова йде про відсутність комплектуючих з РФ, але дещо там може виявитися з клеймом виробників з США або Ізраїлю, але про це ніхто і нічого не скаже.

Можливо, це стосується однієї з систем наведення. Але якщо це і так, то комлектуючі ніяк не можна буде назвати «летальним зброєю». Летальним буде вже все виріб – ракета, а окремі її комплектуючі – НЕ летальні, як і контрбатарейні радари, наприклад.

Тут немає нічого дивного. «Південмаш» ще півстоліття тому випускав ракети, куди більш високого класу як по дальності, по так і масі бойової частини, що летить на тисячі кілометрів. Досить сказати, що знаменита і неперевершена «Сатана» – творіння «Південмашу».

Але в цьому випадку, інформація йде такої властивості, що ракета вийшла дійсно – унікальна.

Є інформація, що «Вільха» є платформою, здатною нести різні види бойових частин, які працюють по наземних, морських і навіть повітряних цілях.

Якщо це так, то можна тільки уявити можливості маневрування ракети, бо ураження швидкісної повітряної цілі – серйозне завдання.

Стенд КБ «Південне» і «Південмашу» на виставці «Зброя та Безпека». Фото: ДКА

Ракетний щит

Про існування проекту «Вільха» вперше широкій громадськості стало відомо після заяви Петра Порошенка на засіданні РНБО 27 січня.

«Президент також доручив державним замовникам разом із Державним концерном «Укроборонпром» при плануванні оборонного замовлення в 2016 році забезпечити розробку і закупівлю в інтересах Сухопутних військ ЗСУ ракетного озброєння в рамках проекту «Вільха», комплексів крилатих ракет на основі технічних рішень проекту «Нептун». Таку інформацію опублікувала прес-служба Адміністрації президента України, за підсумками наради РНБО 27 січня.

Під цим найменуванням, судячи за всіма публічними даними, ховається серія розробок дніпропетровського КБ «Південне» зі створення оперативно-тактичних далекобійних ракетних комплексів.

КБ «Південне», яке створило легендарну балістичну ракету «Сатана», займалося розробкою такої зброї ще в 2009 році. Тоді проект отримав назву «Сапсан», який мав на увазі створення універсального комплексу для знищення цілей на землі, в воді та в повітрі.

Але за час правління Януковича проект під різними приводами успішно «ховали» і урізали фінансування. Паралельно з проектом «Сапсан», розробники пропонували інший варіант, що отримав назву «Грім», створений для заміни застарілих ракетних комплексів «Точка-У».

Але і цей проект усередині ховали «під сукно». Зрештою проекти були остаточно поховані при Януковичі. Тодішній міністр оборони України Павло Лебедєв в 2013 році повністю припинив і так мізерне фінансування. Нагадаємо, що під час Революції Гідності, Лебедєв втік до Криму і тепер розшукується за планомірне знищення оборони України та інші злочини.

Окрім проектів «Сапсан» і «Грім», КБ «Південне» в ініціативному порядку, простими словами – за власні кошти, вело розробку крилатої ракети «Коршун». Ця крилата ракета за своїми можливостями відповідає відомим на весь світ американської BGM-109 Tomahawk.

Читайте також:  Центр Золотого-4 обстреляли боевики: опубликованы фото повреждений

Але з початку російської агресії про здатність України створити свій ракетний щит згадали знову. Всі розробки були кардинально переглянуті для збільшення бойових можливостей, були виділені гроші для їхньої реалізації. А всі напрацювання по обох комплексам вилилися в проекти «Вільха» та «Нептун», які отримали найвищий пріоритет.

Враховуючи можливості цих комплексів, Україна з ними отримає справжній ракетний щит, завдяки якому в разі агресії, командні центри, вузли зв’язку, військові бази, аеродроми, склади і бази забезпечення супротивника будуть знищені високоточною зброєю. Це дозволить паралізувати всю військову машину ворога, завдавши йому непоправної шкоди.

Проект «Вільха»

Під проектом «Вільха», за словами президента, фігурує ракетний комплекс. При цьому в день наради РНБО, гендиректор «Укроборонпрому» окремо обговорив державну програму зі створення багатофункціонального комплексу «Сапсан». Раніше про цей проект неодноразово говорив секретар РНБО Олександр Турчинов.

«Щодо оперативно-тактичних ракет, у тому числі «Сапсан», ця тема перебуває під жорстким контролем РНБО, і сьогодні я хочу сказати, що наші конструктори відпрацьовують оперативно-тактичну ракету, яка перевершує за своїми показниками той проект, який свого часу отримав назву «Сапсан» – заявляв Турчинов в кінці 2015 року. Акцентувавши увагу на тому, що всі комплектуючі зброї будуть українського виробництва.

Проект «Сапсан» являє собою унікальне рішення зі створення універсальної ракети. Розробники «Південмашу» спочатку вирішили виходити з концепції, за якою одна ракета буде використовуватися для ураження різних типів цілей – наземних, повітряних і морських.

Таким чином, створивши одну ракету і оснастивши її різними бойовими частинами і системами наведення, Україна отримує одночасно новий засіб протиповітряної оборони, берегової охорони і далекобійний оперативно-тактичний комплекс.

З усіх трьох компонентів, найбільш публічним є варіант для знищення наземних цілей. Він також часто фігурує, як комплекс «Грім» і був продемонстрований на виставці «Зброя та Безпека» в Києві.

Макет ракети «Грім» і твердопаливна ступені. Фото: ДКА
Макет ракети «Грім» і твердопаливна ступені. Фото: ДКА

Він являє собою мобільну пускову установку з двома ракетами типу «земля-земля». Згідно з офіційними даними, ракети цього комплексу дістають противника на дистанції до 300 кілометрів.

Але це цілком може бути формальним юридичним обмеженням, яке пов’язане з «Режимом контролю за ракетними технологіями», який забороняє продаж ракет «земля-земля» з більшою дальністю. Для потреб української армії ці ракети можуть летіти і далі, судячи з доступної інформації їхня дальність може скласти до 500 кілометрів.

 

Публічні дані комплексу «Грім». Фото: Олег Катков
Публічні дані комплексу «Грім». Фото: Олег Катков

 

Також відома і вага бойової частини ракети – до 480 кілограм. Боєголовки такої ваги використовуються в російському «Іскандері» і радянській «Точці-У». Такої ваги боєзаряду вистачає для знищення цілей на площі до 10 000 квадратних метрів, при використанні касетного заряду, або на площі 2-3 гектари звичайним осколково-фугасним зарядом.

У вигляді бойової частини можуть бути встановлений заряд об’ємного вибуху, так звана «вакуумна бомба», або бетонобійний боєприпас для знищення надзахищених об’єктів, типу підземних командних пунктів.

Важливою особливістю ракети є можливість її польоту не тільки за балістичною прогнозованою траєкторією, але й за аеробалістичною. Особливість такого польоту в тому, що ракета здійснює непередбачувані для супротивника «стрибки», йдучи від протиракет. Це гарантує прорив ППО будь-якої складності.

Примітно, що такі ж технології використовує і Росія в своїй ракеті «Іскандер», заявивши, що на сьогоднішній момент не існує засобів ППО, здатних перехопити таку ракету. А значить, широко розрекламовані самими ж Кремлем комплекси С-300 і С-400 виявляться безсилими.

Читайте також:  Ан-225: як виглядає друга “Мрія” (фото)

Ще однією важливою деталлю українського «Грома», яка значно підвищує бойові можливості комплексу, є розміщення відразу двох ракет на одній пусковій установці. Таким чином, один екіпаж може випустити відразу дві ракети по двом різним цілям одночасно. Така особливість також використовується в російському «Іскандері-М».

Способи наведення ракети українські розробники не стали розголошувати, лише уточнивши, що точність «Грома» знаходиться на світовому рівні, для чого використовується цілий комплекс високоточних засобів. У будь-якому випадку у дніпропетровських інженерів є величезний досвід створення ракет, які потрапляють точно в ціль навіть після польоту на 10000 кілометрів.

«Вільха» і «Нептун»: армія України отримає надпотужні ракети для захисту від Кремля
«Вільха» і «Нептун»: армія України отримає надпотужні ракети для захисту від Кремля

Фактично в КБ «Південному» вже є електронні системи інерційного наведення, коли ракета сама вираховує свій політ. «Рельєфне» наведення, коли комп’ютер порівнює закладену карту з місцевістю під ракетою, а також радіолокаційне, наприклад, якщо необхідно знищити об’єкт системи ППО. Також не можна виключати, особливо враховуючи співпрацю з США, використання високоточної супутникової навігації.

Таким чином, враховуючи офіційну дальність стрільби в 300 кілометрів, її вистачає для знищення будь-якої цілі на окупованій території Донбасу. А в разі необхідності, її вистачить, щоб дістати до передових аеродромів і військових баз на території РФ. Так, в 300 кілометровій зоні дії знаходиться, як мінімум, шість великих авіабаз.

в 300 кілометровій зоні дії знаходиться, як мінімум, шість великих авіабаз
В 300 кілометровій зоні дії знаходиться, як мінімум, шість великих авіабаз РФ

Радіус дії з розрахунку 300 кілометрів, пуск з району Краматорська. Крапками показані бази зосередження і забезпечення противника, авіабази на території РФ і центр підготовки російських найманців перед відправкою на Донбас

Якщо ж припустити, що дальність все ж в 500-кілометрів, то можна заодно згадати, що, наприклад, від центру села Люте у Сумській області до Кремля – 466 кілометрів.

від центру села Люте у Сумській області до Кремля - 466 кілометрів
Від центру села Люте у Сумській області до Кремля – 466 кілометрів

Проект «Нептун»

Як уже анонсував президент, під виглядом проекту «Нептун» ховається крилата ракета. Єдина подібна українська розробка – система «Коршун» від КБ «Південне». Вона також була продемонстрована на виставці «Зброя та безпека».

Ця крилата ракета наземного базування може знищувати цілі, згідно з офіційними даними, на які цілком могли позначитися «юридичні» обмеження, до 280 кілометрів.

«Коршун», крила розкладені. Фото: Олег Катков
«Коршун», крила розкладені. Фото: Олег Катков

Крилата ракета «Коршун», у порівнянні з «Громом» має набагато менші габарити і завдяки цьому може базуватися не тільки на наземних пускових установках, а й на кораблях і навіть винищувачах типу Су-27. А на колісній платформі можна розмістити відразу чотири пускових установки.

Крилата ракета «Коршун», у порівнянні з «Громом» має набагато менші габарити
Крилата ракета «Коршун», у порівнянні з «Громом» має набагато менші габарити

У зв’язку з тим, що «Коршун» – це крилата ракета, її завданням є проходження ППО противника на надмалій висоті до 50 метрів, нижче «рівня радарів», огинаючи рельєф місцевості. Це дозволяє проривати будь-яку сучасну систему протиповітряної оборони. Крім того, в КБ «Південне» спочатку говорили про використання стелс-технологій, що зробить ракету ще менш помітною.

Рекетний комплекс "Коршун"
Рекетний комплекс “Коршун”

Бойова частина української крилатої ракети також вагою в 480 кілограм, а значить і можливості знищення цілей у «Коршуна» схожі з «Громом».

Важливою деталлю бойових характеристик «Коршуна» є можливий «технологічний заділ» дальності польоту. Так, ракета Х-555, яка має практично ідентичні розміри і вагу, оснащена таким же за потужністю двигуном і несе аналогічний по вазі заряд, що летить на дальність в 2000 кілометрів.

Враховуючи досвід реалій виконання міжнародний угод, таких як Будапештський меморандум, подібний «технологічний заділ» може стати вельми незайвим.

Таким чином, можливості по дальність дії «Коршуна» в базовому варіанті практично ідентичні «Грому». А якщо все ж розглядати можливий «технологічний заділ» у 2000 кілометрів, то, для порівняння, відстань від України до «столиці Уралу» Єкатеринбурга – близько 1,8 тисячі кілометрів.

Читайте також:  Бронекатера "Аккерман" и "Бердянск" успешно прошли ходовые испытания. ВИДЕО
Розрахунок дальності пуску з району Харкова, у разі використання «технологічного доробку» в 2000 км
Розрахунок дальності пуску з району Харкова, у разі використання «технологічного доробку» в 2000 км

Готовність проектів

Оголошувати інформацію про початок виробництва «Грома» і «Коршуна» і терміни передачі їх у війська на засіданні РНБО не стали.

Але готовність проекту вже можна оцінити за поточними успіхам українських зброярів, які були ними публічно представлені. Наприклад, на ще торішній виставці «Зброя та безпека» була показана перша твердопаливна ступені «Грома».

А для «Коршуна» запорізька «Мотор Січ» підготувала двигун МС-400, який за своїми характеристиками аналогічний двигуну Р95-300, при цьому легший на 50 кг. Варто відзначити, що двигун Р95-300 використовується в крилатих ракетах Х-55 і Х-555. А також у новітній російській стелс-ракеті Х-101, яка лише нещодавно була вперше використана Росією при стрільбі по території Сирії.

Крилата ракета X-555. Фото: topwar
Крилата ракета X-555. Фото: topwar

У свою чергу, питання з розміщенням ракет на колісній платформі вирішив український КрАЗ. Він продемонстрував багатофункціональне шасі КрАЗ-7634НЕ.

Технічні можливості машини: колісна формула високої прохідності 8х8, вантажопідйомність до 27 тон, двигун фірми Ford або Deutz, потужністю в 500-600 к.с., швидкість до 100 км/год. Розміру шасі і вантажопідйомності більш ніж вистачає для розміщення двох пускових установок «Грома» або чотирьох «Коршунів».

Багатофункціональне шасі КрАЗ-7634НЕ.
Багатофункціональне шасі КрАЗ-7634НЕ

Таким чином, особливо враховуючи готовність офіційної влади привідкрити дані не тільки про існування проектів, а й про їхній найвищий пріоритет, зараз перед українськими зброярами стоїть питання остаточного доведення і налагодження виробництва нової ракетної зброї.

Нагадаємо, що оборонним бюджетом України, який за заявою Банкової, став рекордним для країни, передбачено виділення Міноборони 4,6 млрд гривень на розвиток і розробку озброєнь. Крім того, на реалізацію заходів щодо підвищення обороноздатності країни закладено 3,6 млрд гривень.