Економічна криза прогнозували світу і без епідемії, а завдяки локдауну він посилиться в рази. Щоб швидко з нього вибратися, урядам різних країн доведеться вживати заходів, які раніше вважалися занадто витратними, або занадто жорсткими і не заохочувалися зважаючи на їх нетолерантності.

Витратні вже застосовуються – я маю на увазі допомогу по безробіттю, яку почали масово виплачувати в розвинених країнах. Але це працює тільки на коротких дистанціях: місяць-другий пересидіти, підтримати купівельну спроможність населення дотаціями, а потім просто повернути як було. Якщо карантин затягнеться, а криза посилиться, то “повернути як було” не вийде, і продовжувати дотувати населення роками не вийде – будь-які стабфонди рано чи пізно виснажуються.

Урядам доведеться думати над тим, як створити нові робочі місця – банальне обіцянку, що звучить від кожного політика на виборах, і яке досить просто виконувати в період зростання економіки. Власне це і есь завдання уряду – забезпечувати зростання економіки законами, податками, митами або їх відсутністю. Але як забезпечити зростання робочих місць, якщо замість зростання економіки маємо її падіння по всьому світу і (можливо) тривалу стагнацію?

Варіантів ніби небагато:

1. Повернення робочих місць з аутсорсингу на батьківщину – то, що вже робить Трамп в економічній війні з Китаєм. Тепер в цю війну мимоволі змушені будуть включитися і інші розвинені країни, якщо хочуть залишитися розвиненими. Підвищення мит на ввезення продукції, зниження податків на зарплату і т.п. Оскільки частина бізнесу буде чинити опір, можливо знадобиться ідеологічна база, що робить токсичним співпрацю з Китаєм – йому пригадають фальсифікацію даних по заражень, комунізм та інше. Це призведе до холодної війни і двополярного світу, з Китаєм замість Росії. Це я фантазую, але щось схоже вже відбувається.

Читайте також:  За прикладом Литви ЗС України хочуть сформувати добровольче ополчення

До речі, ІТ-аутсорс – це теж аутсорс. Під час кризи бізнес буде витрачати менше на ІТ, соотв. попит впаде, а за ним і зарплати айтішників по всьому світу. Бізнесу і раніше буде вигідно економити, наймаючи українських програмістів, але заважати будуть уряду, зацікавлені в тому, щоб робочі місця залишалися всередині країни, отже попит на ІТ-аутсорс теж впаде. Де буде знайдений баланс – сказати складно, але готуватися до цього потрібно. І не тільки Аутсорс – готові програми теж будуть купувати рідше, просто в силу зниження купівельної спроможності по всьому світу. При виборі “купити їжі на тиждень або оплатити ліцензію на рік” вибір буде на користь їжі.