12 новинних сайтів, 2 телеканали, три приховані піарники та 22 матеріали менш ніж за добу. Розбираємо хронологію атаки афілійованих до одіозного олігарха медіа на VoxCheck повідомляє безпосередньо об’єкт інформаційної атаки.

П’ять років після Революції Гідності не минули даремно. Частина медіа та громадських організацій активно роблять свій внесок до інформаційної війни з Росією та її ретрансляторами всередині України. Але останні не сидять склавши руки. Вони намагаються дискредитувати чесні ЗМІ та громадські організації. Для розуміння цієї інформаційної загрози розберемо показовий кейс під умовною назвою “Віктор Медведчук проти VoxCheck”.

24 липня 2019 року Віктор Медведчук — голова політради партії “Опозиційна платформа — За життя”, з’явився в ефірі 112 Україна. В рамках перевірки політиків  VoxCheck проаналізував його виступ та виділив три фактологічні твердження в його словах, які ми перевірили. Всі три твердження виявилися неправдивими (детальніше у відео VoxCheck).

Інформаційне військо Медведчука

5 серпня близько 15:00 ми опублікували це відео на voxukraine.org. І вже менш ніж за дві години в розділі “Думки” на сайті 112.ua зявився матеріал від “Опозиційна платформа – За життя” із заголовком “VoxCheck відпрацьовує соросівське замовлення, поширюючи брехню про Віктора Медведчука”. Приблизно в той самий час на сайті політичної сили з’явився аналогічний матеріал але зі зміненим заголовком “VoxCheck, вооружившись ложью и дебилизмом, неудачно атаковал Медведчука”

До кінця дня подібні матеріали вийшли ще на 10 ресурсах. Загалом ми нарахували 22 матеріали, які є реакцією на відео. Із них 6 звучали як “ложь и дебилизм”, у 5 йшлося лише про “ложь”, по 4 цитували експертів, які намагалися спростувати перевірки VoxCheck про закупівлі газу та соцопитування, та 3 матеріали повідомляли про “соросівське замовлення”. Матеріали продовжують з’являтися. За їх появою та за ресурсами, які їх розміщують, можна слідкувати в цій таблиці.

При цьому власне на сайті ОПЗЖ з’явилося лише одне повідомлення, тоді як 112 канал та його сайт “відзначилися” загалом 6 разів, NewsOne — тричі, dneprcity та Mignews по два рази. Решта ресурсів розмістили по одній публікації. Прикметно, що за добу тон “112 каналу” змінився з “ложь и дебилизм” та “соросівське замовлення” до “независимая аналитическая платформа VoxCheck распространила недостоверную информацию”. З чим пов’язана така зміна, нам невідомо.

Експерти на захисті Медведчука

6 серпня в ефірі 112.ua троє експертів коментували зокрема і  наші перевірки. Це були Валентин ЗемлянськийСергій Лозовський та Віктор Скаршевський

Всі троє є в базі прихованих піарників на порталі texty.org. У дослідженні “Текстів” ідеться про те, що всі вони пов’язані з  Віктором Медведчуком та 112 каналом, а у своїх статтях та коментарях вони регулярно піарять політика та використовують властиву йому проросійську риторику.

Ми проаналізували їхні аргументи.

На ефірі з Валентином Землянським, експертом з питань енергетики, ведучі попросили його прокоментувати нашу перевірку. Втім сформулювали це, як “VoxCheck говорить, що ми не купуємо у Російській Федерації газ, ми купуємо його у європейських партнерів”, тоді як в нашій перевірці йшлося не про це, а про існування реверсних поставок газу. Землянський заявив, що формально до “заяви” VoxCheck жодних питань немає, бо в України контракти з 15 європейськими компаніями.

Читайте також:  Суд работает на Коломойского мешая НАБУ расследовать дело против Укрнафты

Далі експерт розповідає про те, що насправді реверс існує, чим і підтверджує наш справжній висновок, а не той, що в своєму ефірі озвучили ведучі 112-го. Нагадаємо, наше спростування газового питання стосувалося саме фізичного існування “реверсу”.

Скаршевського також запитали — чому існують “різночитання” в питанні реверсу газу?

Експерт на це питання прямо не відповідає, але, як і команда ОПЗЖ, спростовує дані про надходження газу в Україну, які видно в режимі реального часу. Крім того, він сподівається, що нова українська влада відновить прямі поставки газу з Росії.

Поговорили в ефірі 112-го і про решту спростувань — соціологічні дослідження і бідність в Україні — з іншим експертом, тепер уже політичним, Сергієм Лозовським.

Але, Лозовському, наприклад, навіть не відомо, чим займається VoxCheck.

Сергій Лозовський, політичний аналітик (4:27 – 5:09)

“Это обслуживающий, сервисный (персонал — ред.) — политологи, политтехнологи, всякие рейтинговые агентства, сейчас вон какое-то новое агентство получилось — Vox как-то оно там Change или что-то так, которое дает абсолютно, о, VoxCheck. Где оно взялось, откуда оно вдруг выползло? Непонятно. Но они вдруг начали давать совершенно отличные от всех прочих рейтинговых и социологических агентств, начали давать совершенно иные показатели. Откуда они их берут, зачем и для кого? Непонятно”

По-перше, VoxCheck — це частина VoxUkraine — незалежної аналітичної платформи. І команда не “раптово виповзла”, а була заснована ще після Революції гідності у 2014 році групою висококваліфікованих економістів та юристів, які працюють в Україні і за кордоном. VoxCheck перевіряє слова політиків, чиновників та публічних осіб на достовірність та працює над економічними дослідженнями. Ми не є “рейтинговим агентством” та не робимо соціологічні дослідження, а перевіряємо, чи правильно на такі дослідження посилаються політики. Віктор Медведчук послався неправильно. Пояснення — нижче.

У розмові з Лозовським ведучий вчергове повторив заяву “Опозиційної платформи — За життя” про те, що VoxCheck помилився, а Україна дійсно стала найбіднішою в Європі, адже “дані Світового банку за 2018 рік чітко засвідчують, що Молдова обійшла Україну, як за рівнем ВВП, так і за рівнем середньомісячної зарплати”. Ведучий, як і політсила, вводить в оману глядачів, порівнюючи ВВП на особу в номінальному доларовому вираженні. Тоді як правильно порівнювати за паритетом купівельної спроможності — з урахуванням цін в країнах.

Згодом на питання ведучої, кому ж тоді вірити, Лозовський зазначає, що “люди не можуть самі перевірити інформацію” та що практично тільки політичні партії “мають можливість отримати об’єктивну або більш-менш об’єктивну інформацію — якщо вони її самі замовляють”. Це твердження не відповідає дійсності. Адже якщо експерт має на увазі інформацію соцопитувань, то існує достатньо організацій, які проводять якісні опитування, і яким можна довіряти. Що ж до решти інформації — люди можуть самостійно отримати дані, наприклад, із сайту Держстату, інших державних органів та міжнародних організацій. VoxCheck користується даними лише з відкритих джерел. Тому будь-хто може перевірити правильність наших висновків.

Читайте також:  Поймали агента «днр», коммунальщика из Дружковки который готовил диверсии на газопроводах. ФОТО

Інколи ми помиляємося в перевірках, про що нам повідомляють наші читачі, в тому числі герої перевірок. У таких випадках ми завжди коригуємо перевірки та приносимо вибачення читачам. У випадку даних трьох цитат наші первісні перевірки є правильними.

Що говорили “експерти”

Теза №1

Медведчук: “Україна стала найбіднішою країною в Європі”.

Перевірка VoxCheck: “Неправда, Україна на передостанній позиції в Європі за ВВП на одну особу за паритетом купівельної спроможності”.

Захист Медведчука: Опозиційна платформа вважає, що ми помилилися. Адже за інформацією Світового банку Молдова має ВВП 3189,4 доларів на людину і вона дійсно обійшла Україну з ВВП на одну особу у 3095,2 долари. Також вони наводять приклад середньомісячної заробітної плати за підсумками 2018 року: там Україна також поступається Молдові. Якщо за підсумками 2018 року рівень середньомісячної заробітної плати в Україні становив 325,9 долара, то у Молдові ‒ 383,7 долара.

Висновок:  Для порівняння країн слід використовувати показник ВВП на особу не в поточних доларах, а за паритетом купівельної спроможності. Цей показник враховує різницю в рівнях цін між країнами, а отже, показує, скільки товарів і послуг можна купити в країні за долар. За цим показником у 2018 році Україна обійшла Молдову на 1932 долари за ПКС і залишилася на передостанньому місці в Європі, як і в попередні 7 років. VoxCheck не заперечує, що Україна є однією з найбідніших країн Європи, але певен, що висловлювання мають бути точними.

Теза №2

Медведчук: “80‒85% українців вважають головною проблемою бойові дії на Донбасі”.

Перевірка VoxCheck: “Неправда, За даними різних соцопитувань, війна на Сході України ‒ найбільша проблема для 45‒64%”.

Захист Медведчука: В політсилі говорять, що 80-85% українців вважають головною проблемою бойові дії на Донбасі, посилаючись на дослідження “Ваша думка: травень 2019”, яке проводили Центр “Соціальний моніторинг”, Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка і Соціологічна група “Рейтинг” з 30 квітня по 10 травня. Питання опитування звучало так: “Оцініть, наскільки для вас особисто є важливими такі проблеми. Далі наводився список із 22 проблем, кожній із яких респондент мав надати певний бал — від 1 (зовсім не важливо) до 5 (дуже важливо).

Висновок: Однак, для того, щоб зробити висновок, що “люди вважають головною [певну проблему]”, питання має звучати так “Яка проблема (чи декілька) з перелічених є найважливішими для України/ для Вас особисто?”

Саме так, наприклад, сформульоване питання в опитуванні,  яке проводила соціологічна група “Рейтинг” з 12 до 23 червня (стор. 82-83). Згідно з ним, 45% респондентів “вiйськовi дiї на Донбасi” вважають однією з трьох найважливіших проблем для України, а 33% опитаних уважають цю проблему важливою для себе особисто.

Для порівняння ми взяли ще й березневі дані Центру соціальних та маркетингових досліджень «Социс» — тоді найважливішою проблемою в країні  для себе особисто військовий конфлікт на Сході України назвали 63.7% опитаних.

Читайте також:  В порт Одеси з візитом прибув ракетний фрегат Guepratte ВМС Франції

Теза №3

Медведчук: “Реверсу газу не існує. Україна відбирає російський газ, що проходить транзитом в ЄС, і розраховується за нього з європейськими операторами.”

Перевірка VoxCheck: “Неправда, імпортований газ Україна не відбирає під час транзиту на території України, а фізично отримує з країн ЄС”.

Захист Медведчука: Команда Віктора Медведчука каже, що російський газ, який купує Україна, вона отримує на підставі договорів з європейськими операторами, але фізично відбирає його в той час, як він іде з РФ до Європи. А відкриті онлайн-дані європейських посередників, які свідчать про протилежне, політсила називає “казкою” та “немодним анекдотом для дебілів, корупціонерів і європейських посередників”.

Висновок: До питання походження газу можна підходити з двох точок зору – фізичної та економічної. “Фізично” газ Україна імпортує зі Словаччини, Польщі та Угорщини, і це видно з онлайн-данних. Наприклад, ми насправді отримуємо цей газ через газорозподільну станції у Вельке Капушанах, що в Словаччині.

“Економічно” має значення, у кого та на яких умовах Україна купує газ, а його походження неважливе. Газ, який отримують Словаччина, Польща та Угорщина транзитом з України, юридично перестає бути російським після його надходження на їхні прикордонні пункти прийому газу.

Отже, коли ми купуємо газ у Європі (а за п’ять років у нас не було жодних проблем з європейськими постачальниками, на відміну від попередніх відносин з Газпромом), ми отримуємо газ, який належить європейським операторам, а не Газпрому. Тому не має значення, де було видобуто цей газ.

Замість висновку 

Ми написали цю статтю не для того, щоб захистити VoxCheck чи комусь щось довести. На нашу думку, цей кейс ілюструє ресурси, наявні у Медведчука, та його готовність використовувати ці ресурси навіть з незначних приводів. Так, на спростування півторахвилинного відео було витрачено понад 16 хвилин ефірного часу загальноукраїнських телеканалів, задіяно 12 новинних ресурсів.

При цьому статті, розміщені на цих ресурсах, відповідають ознакам фейків, про які ми розповідаємо у своїх навчальних матеріалах – емоційність, повторення, підміна понять.

Позитивом у даному кейсі є те, що “засвітилися” ЗМІ, сайти та “експерти”, підконтрольні Медведчуку. Мабуть, це далеко не всі. Але ми будемо продовжувати відстежувати їх. Це наш невеликий внесок у відновлення інституту репутації в країні.

Список всіх сайтів, що приймали участь в інформаційній атаці на VoxCheck