Мі-24ПУ1

Днями армійська авіація України отримала чергову партію вертольотів – три Мі-24ПУ1 і 1 Мі-8Т.

І якщо Мі-8 досить застарілої, але цілком собі придатної модифікації, то бойові машини досить цікаві.

Справа в тому, що бойовий вертоліт Мі-24ПУ1 являє собою повністю українську версію знаменитого “крокодила” (так зазвичай у військах називають Мі-24), прийняту на озброєння в 2012 році.

Природно, що чотири роки тому грошей для закупівлі просто не вистачило і машини масово пішли у війська тільки зараз. Основна відмінність нової модифікації від попередника – нові запорізькі двигуни ТВЗ-117ВМА-СБМ1В-02, а також авіоніка у вигляді системи збору і реєстрації льотної інформації БУР-4-1-07, ультракороткохвильової радіостанції КУ-196В, аварійного радіомаяка ЕОЗ-406АFНМ, а також радіолокаційного відповідача GТХ-327 з датчиком висоти АК-350.

Стандартним на сьогодні є установка станції оптико-електронної протидії “Адрос” КТ-01АВ. Але, основне це, звичайно, удосконалення системи управління озброєнням – так, вперше на українських вертольотах з’явилася лазерна система формування прицільної марки ФПМ-01КВ, був модернізований також стрілецький приціл АСП-17ВПМ-У.

Мі-24ПУ1

Також вперше бойові вертольоти отримали можливість літати і застосовувати озброєння в нічних умовах. Для цього була встановлена супутникова навігаційна система GPS МАР-695, а до складу індивідуального спорядження екіпажу включені захисні авіаційні шоломи ТНL-5NV з окулярами нічного бачення РNL-3. Для забезпечення можливості застосування окулярів нічного бачення на борту елемента виконана адаптація внутрішнього і зовнішнього обладнання світлотехніки вертольота.

Напевне, нова техніка піде на озброєння новостворюваної бригади армійської авіації в Полтаві.Мі-24ПУ1

На жаль, варто відзначити відсутність у списку штатного озброєння ПТУРів і керованого озброєння, але, як бачимо, все впирається у вартість такої модернізації, яка не оголошується, але це досить значна цифра. Є надія, що Міністерство оборони з часом зможе знайти гроші на модернізацію парку Мі-24 до рівня Мі-24ПУ2, який вже пристосований для застосування ПТКР “Бар’єр-В” і оснащений більш сучасним французьких обладнанням.

Читайте також:  Екс-бойовики «ДНР» закликають сепаратистів скласти зброю

В цілому варто зазначити, що модернізація Мі-24П армійської авіації дуже правильний крок, особливо на тлі того, що ці машини досить добре показали себе в ході проведення АТО на Донбасі, особливо враховуючи систему ППО противника і повна відсутність бойового досвіду в українських вертолітників.

Мі-24ПУ1

Всього в Україні на квітень 2014 року нараховувалося 50 Мі-24 у складі трьох ескадрилій: у складі одного полку (7-го, (Новий Калинів, Львівська область) і двох бригад (16-й (Броди, Львівська область) і 11-й (Чорнобаївка, Херсон).

Вперше на Донбасі бойові вертольоти відзначилися 14 квітня, коли дві машини засвітилися на місці нападу РДГ противника на тилову колону десантників під Краматорськом. Потім було прикриття Мі-8 з десантом спецназу, задіяного для посилення оборони бази зберігання бронетехники в Артемівську (24 квітня), зачистка Донецького аеропорту (26 травня), в якій була задіяна пара машин 7-го полку.

Однак першим реальним бойовим хрещенням для українських вертолітників стала облога захопленого бойовиками Слов’янська, де вертолітники понесли певні втрати.

Так, 2 травня підготовленим розрахунком з ПТРК “Фагот” в районі н. п. Карпівка під час польоту не на гранично малій висоті були вражені відразу два вертольоти зі складу 16-ї бригади. З двох екіпажів в живих залишився тільки капітан Краснокутський, який поранений був захоплений супротивником на місці аварійної посадки (пізніше був обміняний).

Досить обмежено використовувалися вертольоти на іншому напрямку – луганському. Так, Мі-24 з 7-го полку відзначені 2 червня при прикритті прикордонного пункту “Должанський”.

Починаючи з осені 2014 року вертольоти залучаються до прикриття санітарних Мі-8 виключно у прифронтовій зоні.

depo.ua