Експерти вважають, що таке нововведення може вплинути на ціни в супермаркетах, пише etcetera.media.

Згідно з постановою Кабінету міністрів, з 25 жовтня 2018 року на митниці діє спрощена процедура контролю за продуктами харчування. Ввезені в Україну продукти харчування більше не перевірятимуть кілька інстанцій, а перевірять тільки раз. Постанова безпосередньо відноситься до імпортних овочів і фруктів, риби, м’яса і яєць, алкоголю і кави.

До впровадження системи «Єдиного вікна» кожен продукт перевірявся декількома інстанціями. Наприклад, соняшникова олія проходила екологічну, фітосанітарну і ветеринарно-санітарну перевірки. Отримання всіх необхідних документів затягувалося на 1-2 тижні, що неприйнятно для швидкопсувних продуктів. Щоб прискорити процес, постачальникам доводилося платити хабарі митникам і співробітникам інспекцій.

Тепер для кожного продукту буде одна профільна перевірка, яка не повинна тривати довше 12 годин. Перевірка документації буде проходити в електронній формі. В ЄБА позитивно оцінили рішення Кабміну, заявивши, що швидкопсувні продукти, такі як м’ясо, риба і молоко, повинні ретельно перевіряти на кордоні. А для перевірки алкоголю, кави і рослинної олії досить лише звірки документації.

Експерти вважають, що за рахунок зниження витрат постачальників на доставку товару українці можуть сподіватися на зниження цін на імпортні продукти харчування.

Крім того, поліпшення умов для бізнесу і скорочення витрат на доставку може супроводжуватися погіршенням якості товару, вважають експерти. За словами директора Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, українці ризикують отримати менш якісну продукцію через низький контроль якості.

“Вже були випадки, коли з тієї ж Польщі під виглядом натурального сиру, що має всю відповідну документацію, ввозився дешевий «сирний продукт». Він був з рослинної сировини і незрозумілого походження.

Контроль за якістю продукції повинен проводитись не тільки на митниці, але і всередині країни. Цим займається Держпродспоживслужба. Як відомо, до 2020 року захист споживчих прав в Україні повинні підтягнути до європейського рівня. Це означає більш ретельні перевірки супермаркетів, ресторанів і виробничих цехів”, – наголошує Олексій Дорошенко.