Всі ми бачили фільми про Джеймса Бонда де співробітник британської розвідки МІ-6 під кодовим ім’ям «Кью» розробляє в секретному відділі спецтехніку, яку використовує найвідоміший агент в світі, серед якої є різноманітний арсенал пристроїв прихованого отримання інформації. Ця тема у мене завжди викликала непідробний інтерес і внутрішнє питання – як йдуть справи в технічному оснащенні у наших спецслужб.

Але в Україні в структурах розвідувальних і правоохоронних органів все влаштовано зовсім по-іншому, основну частину техніки, яка використовується для «шпигунських ігор» закуповують у сторонніх виробників. Ця інформація легко підтверджується шляхом моніторингу відкритих сервісів таких як «Prozorro», «Zakupki.ua», наприклад,

Чому в фокус потрапила саме група компаній «Юалекс» і їх власники, а не на інші п’ятдесят підприємств, які отримали ліцензію на виробництво спецтехніки в Службі безпеки України і знаходяться у відкритому реєстрі, розміщеному на сайті СБУ. Це далеко не повний перелік виграних тендерів з боку підприємств, які входять в групу миколаївських компаній «Юалекс» ( «Юалекс Софт», «Юалекс Дизайн ЛТД.», «Юалекс комунікейшн лтд») тому як все найцікавіше, як техніка для прослуховування мобільних телефонів, так і багато іншого є секретною частиною державних закупівель.

Трохи погугливши за по назві «Юалекс» мені вдалося знайти кілька статей, які повідомляють про те, що правоохоронці України продовжують закуповувати обладнання у фірми, яку самі підозрюють в пособництві терористам  Лише бізнес: СБУ купує обладнання у фірми, по Якій сама ж веде кримінальне провадження, а попередній голова СБУ навіть організував брифінг за фактом протиправної діяльності «Юалекса» і навіть позбавили підприємство ліцензії.

Але це не зупинило миколаївських підприємців і вже 02.08.2018 ліцензію на виробництво спецтехніки отримало ТОВ НВФ «Юалекс Софт» рішенням СБУ № 26 / 3-12741  а 01.10.2018 рішенням СБУ № 26 / 3-16292 ліцензію отримало ТОВ НВФ «Юалекс комунікейшн лтд».

З метою перевірки Заяви спецслужби про протиправну діяльність сімейної пари Грінченків (володіє і управляє групою компаній «Юалекс») нашим джерелам вдалося знайти судові рішення у кримінальних справах № 22016000000000281 від 25.07.2016 за ч.2 ст. 359 КК України і № 22020000000000204 від 18.08.2020 за ч.2 ст. 359 КК України. Стаття 359 Кримінального кодексу України говорить про незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації.

Читайте також:  Бояться оприлюднення нелегальних оборудок з нерухомістю в Києві - СБУ кошмарить комунальників та бізнес

Примітно, що на сайті «Юалекса» заявлено наступне: «Сьогодні більшість країн стикаються з новими проблемами. Загрози стають все більш витонченими і добре організованими і постійно вимагають від національних органів безпеки перерозподілу і поновлення набору заходів та технологій для ефективного вирішення цих проблем. Наші рішення в області національної безпеки враховують потреби клієнтів і мають найвищу оцінку провідних служб безпеки за високу продуктивність, точність і надійність».

В одному автор цих рядків, точно прав, що загрози стають все більш витонченими, як приклад, коли вітчизняний виробник техніки спеціального призначення, яка використовується для виявлення і прослушки осіб причетних до шпигунства на користь спецслужб РФ сам же допомагає модернізувати спецтехніку силового блоку псевдо республік «ДНР»,«ЛНР» і передає технології виробнику і постачальнику техніки, який працює в інтересах оборонного комплексу і силових структур РФ (ТОВ НТЦ «Юріон»). Ось вам і рішення підприємства в області національної безпеки тільки якої країни?

Щоб отримати більш детальну інформацію про технічні особливості виробництва спецтехніки мені вдалося поспілкуватися з одним з колишніх співробітників технічного підрозділу розвідувального органу України. Як запевняє експерт, будь-який виробник електроніки може закласти в технічні параметри пристрою можливість віддаленого доступу і отримання інформації, яка буде доступна тільки виробникові. На практиці це означає, що співробітники «Юалекса» можуть віддалено і найважливіше приховано від користувача отримувати відомості про об’єкти оперативної розробки українських спецслужб. І це в умовах тривалого військового конфлікту, який розриває країну на частини, а також «інформаційних бомбах» про злиту спецоперацію ПВК «Вагнера» (не виключено що в ході розробки цієї операції використовувалася техніка виробництва «Юалекса»).

Далі джерело надало інформацію, яка змушує всерйоз задуматися про ефективність технічного протидії силового блоку України розвідувальним органам РФ. Майже всі учасники українського ринку розробників спецтехніки прекрасно знають про постійні контакти і виїздах Олександра Грінченко в Росію (в тому числі через треті країни), а також знають про їхні цілі. Сім’я Грінченка має родинні зв’язки з керівництвом акредитованого ФСБ РФ виробника спецтехніки ТОВ НТЦ «Юріон» (знаходиться за адресою м. Москва, вул. Радіо, 24, корпус 2) продукція якого в точності збігається за технічними параметрами з виробленої миколаївським «Юалексом» технікою.

Читайте також:  Захарченко создает «штрафбаты» из непослушных боевиков и заключенных.

Група миколаївських компаній «Юалекс», які є постійними постачальниками техніки спеціального призначення (прослушка, приховане відеоспостереження, трекінг транспортних засобів та багато іншого) для українських силових структур. Але як виявилося власники групи підприємств «Юалекс» чоловік і дружина Грінченка Олександр і Грінченка Світлана (на фото по центру і крайня праворуч) мають пряме відношення до діяльності російських спецслужб через афілійована з ФСБ підприємство ТОВ НТЦ «Юріон».

Близько п’яти років тому СБУ інформувала громадськість про фіксацію фактів пособництва «Юалекса» силовикам псевдореспублікі «ДНР».

Після резонансного викриття повисла тривала пауза і ось зовсім недавно в телеграм каналі «Таємниці офісу президента» з’явилося повідомлення адвоката, який за власною заявою представляє інтереси Грінченка Олександра Анатолійовича (1963 р.н.) про нібито незаконне затримання останнього в Миколаєві співробітниками СБУ.

Нам стало цікаво і через наші джерела в спецслужбі ми дізналися, що затримання було цілком собі законним і продовженням кримінальних справ, які описані вище, до того ж Грінченка А.А. всіляко уникав зустрічей зі співробітниками СБУ та в прямому сенсі ховався від них, а можливо просто шукав виходи для «вирішення проблеми, що склалася».

І найцікавіше, що Грінченко А.А. оголосили підозру в скоєнні злочину за ст. 359 Кримінального кодексу України (Незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів) за що треба віддати належне силовикам.

Після публікації першої частини матеріалу нам надійшла інформація від одного з фахівців у сфері технічної розвідки, який повідомив про навмисному внесенні погіршень в програмну частину продукції «Юалекса», яка поставлялася і пізніше застосовувалася українськими силовиками на Сході країни. Такі маніпуляції здійснювалися для сприяння незаконним бандам «ДНР» і «ЛНР», які контролюються з РФ.

Але залишається незакритим питання про пособництво групи компаній «Юалекс» терористам «ДНР» і «ЛНР» і ми сподіваємося, що продовження буде.

Читайте також:  "Путинслил": Россия начала выдавать Украине бывших террористов "Л/ДНР"

Андрій Ніколаєв