Початок двадцять першого століття не відрізнявся поширеністю пластикових карток банку на відміну від сьогоднішніх днів. Про мобільні та про інтернет-послуги банку, які поповнюють рахунок телефону банківською картою, мало хто чув.

Раніше народ поповнював телефонні рахунки шляхом відвідування офісів операторів чи салонів стільникового зв’язку, вистоюючи у довгих чергах.

Виникнення терміналів, оснащених сенсорним екраном, у відвідуваних місцях, люди сприйняли з радістю. Першим оператором на рику терміналів була та залишається компанія Іbox https://ibox.ua/map за посиланням ви знайдете карту терміналів компанії.

Такі пристрої як платіжні термінали дають можливість швидко та анонімно перераховувати кошти з невеликою комісією на телефонний рахунок.

На даний час таким способом стали поповнювати рахунки рідше, але платіжні термінали не стали менш популярними і їхня кількість постійно збільшується. Завдяки терміналам громадяни розплачуються за послуги, надані ним державою, без черг та втрати особистого часу.

У цій статті ви дізнаєтесь, як функціонує такий пристрій і чим він відрізняється від банкомату.

Платіжний термінал

Термінал з оплати платежів – самоврядний запрограмований комплексний апарат, який дає можливість громадянам оплачувати необхідні платежі самостійно.

Дані пристрої відрізняються інтегрованим програмним інтерфейсом, який приймає велику кількість необхідної інформації. Користувачам з таким апаратом легко працювати – пристрій зрозумілий і доступний для людей без спеціальних знань.

Платіжні термінали дають можливість здійснювати оплату всіх видів платежів на рахунки провайдерів, що надаються:

  • мобільного зв’язку:
  • Інтернету;
  • кабельного телебачення;
  • комунальних платежів;
  • податків;
  • штрафних санкцій;
  • погашення мікрокредитів;
  • інтернет-покупок.

Платіжні пристрої дозволяють виконувати трансферт грошей на карту банку іншого громадянина, на електронний гаманець або на інший зручний рахунок у системі платежів та швидких переказів (Western Union і т.д.). Можливе перерахування платежів на рахунки благодійних організацій, всіляких платіжних систем, на віртуальні картки, електронні гаманці. Також можна поповнити рахунок свого облікового запису онлайн-ігри.

Ознайомившись із вищезгаданою інформацією, виникає інтерес до величезної кількості можливостей терміналу. Відомо, що в апаратах різних виробників послуги дещо відрізняються: за одні платежі береться відсоток, інші – ні. Щоб детальніше розібратися, необхідно вивчити принцип функціонування платіжного пристрою.

Принцип роботи

Розглянемо процес роботи терміналу, починаючи від дій фізичної особи, що має назву – платник, і до оплати на розрахунковий рахунок певної установи. Кожен термінал має свого власника, який отримує прибуток від кожного взятого відсотка з платежів. Це може бути приватний підприємець чи юридична

Читайте також:  У 2020 році екології України було завдано збитків більш ніж на 2 мільярди гривень.

Термінал – це заключна ланка у складній платіжній системі, до якої приєднується її власник у результаті підписання договірних відносин про партнерство з цією системою.

У системі терміналів бере участь кілька осіб:

  • агент – володар терміналу;
  • системний оператор;
  • розрахункова банківська організація;
  • провайдер – постачальник платежів.

Головна роль робочому процесі платіжної системи відводиться її оператору. Його функції складаються з контролю за координацією та функціоналом пристрою, забезпечення інформаційних та технологічних взаємовигідних дій усіх учасників.

За внесені платежі несе відповідальність розрахункова банківська установа.

Розрахунковий банк пропонує оператору необхідний рахунок, куди агенти вносять необхідний платіж – гарантійний фонд. Він потрібний, щоб забезпечити виконання зобов’язань власника апарату з трансферту прийнятих коштів.

Весь процес відбувається так:

  1. Платник вибирає на моніторі пристрою потрібну послугу.
  2. Вносить потрібні реквізити для оплати.
  3. Вставляє в приймач купюр необхідну грошову суму термінал.
  4. Натискає клавішу “Оплатити”.

Терміналом відправляється запит системному оператору.

Далі транзакція опрацьовується.

Кількість коштів у гарантійному фонді агента зменшується відповідно до суми оплаченої послуги.

Кошти списуються з рахунку оператора, а платіж проходить на розрахунковий рахунок провайдера, якому призначався переказ. Наприклад, при поповненні рахунку мобільного телефону оператор виступає провайдером платежу.

Власник пристрою отримує дохід із оплачених користувачами послуг. Іноді провайдери, проаналізувавши надходження платежів за певну ділянку часу, додатково винагороджують власника терміналу.

Гранична сума комісії залежить від тарифного проекту, наданого системним оператором. Окрема комісія належить оператору та розрахунковому банку.

Існування особи, яка надає послуги, свідчить про те, що між системою оплати та постачальником підписано договірні відносини про прийом платежів. Чим більша кількість осіб, які займаються наданням платіжних послуг, тим ширше коло можливостей для користувачів.

За всіма правилами, комісія, що утримується з платежу, відображається на моніторі платіжного пристрою перед здійсненням плати за послуги. У різних платіжних терміналах налічується неоднакова комісія. Відбувається це через те, що термінали належать різним власникам, які встановлюють власні комісійні винагороди.

Бувають термінали, які не утримують комісії з оплати послуг. Трапляється це за погашення кредитів, оскільки мікрокредитні установи виставляють комісію у сумі 0% під час оплати заборгованості через термінали відповідних платіжних систем. Це пов’язано з тим, що МФО самостійно сплачують комісію згідно з умовами, зазначеними у платіжному договорі. У такому разі відбувається невелика втрата коштів з боку мікрофінансових організацій, проте клієнти ставляться лояльно до позикодавця.

Читайте також:  Преимущества казино Слотокинг

Конструкція терміналу

Враховуючи місце встановлення терміналу, можна виділити два види автоматів: розташовані у приміщеннях та поза приміщеннями. Конструкція і тих та інших автоматів практично не відрізняється. Відмінність полягає лише у корпусному виконанні: антивандальному чи вологостійкому.

Усі термінали облаштовуються:

  1. Сталевим (металевим або пластиковим) корпусом, товщина якого не менше 1,5 мм, що дозволяє витримати значні механічні впливи.
  2. Комп’ютер зі спеціальними програмами, що надаються системним оператором.
  3. Сенсорним, стійким до дій вандалів, екраном ТFТ.
  4. Клавіатурою, якщо немає сенсорного монітора.

Приймачем для купюр, що визначає номінал та справжність коштів, що зберігаються в окремому відсіку – стеккері. Він витягується з автомата, коли відбувається інкасація платіжного пристрою.

Принтер, який друкує чеки

Джерелом постійного надходження електропостачання.

Бездротовим модемом, який з’єднує термінал з інтернетом та СБМ-антеною.

Охоронним таймером – обладнання, що контролює функціонування комп’ютерних програм, керування ЄБМ-модемом та комп’ютером (здійснює своєчасне перезавантаження та виправлення помилок при зависанні).

Зустрічаються платіжні автомати , обладнані:

  • кардридерами, які зчитують інформацію з банківської картки;
  • сканерами кодів пластикових карток банку;
  • додатковим екраном, що використовується з метою реклами.

Усі описані деталі встановлюються, щоб розширити спектр платіжних послуг для населення.

Відмінність платіжного терміналу від банкомату

Функції банкоматів полягають у:

  • видачі грошей;
  • проведення платежів;
  • роздруківці чеків та виписок.

Термінал для платежів відрізняється від банкомату такими рисами:

Головним призначенням терміналу вважається оплата платежів, а банкоматів – видача коштів. Бувають і банкомати, обладнані програмою, що забезпечує прийом готівки (Cash-in), приймають кошти погашення позики чи оплату різних платежів.

Дії в банкоматі здійснюються із застосуванням банківської картки та її рахунку. Здійснення платежу можливе за ідентифікації власника банківської картки шляхом набору пароля. Термінал функціонує і з наявністю картки, і з її відсутністю. Ідентифікація користувача не потребує – все відбувається анонімно.

Платежі, внесені через термінал, знімаються з гарантійного фонду, а банкоматі всі проведені операції оплачує власник картки.

Банкоматами володіють банки, а терміналами – приватні підприємці, юридичні особи, які не мають ліцензії банку, але уклали договірні відносини щодо приєднання до платіжної системи.

Читайте також:  Як привітати людину з днем народження

Термінали мають великий вибір запропонованих послуг.

Банкомат працює з транзакціями трохи довше за термінал з оплати платежів.

Програмний та фізичний захист банкомату влаштований на високому рівні. Це тим, що втрати від злому програм банкоматів дуже великі. Це не лише величезна сума коштів, що завантажується у пристрій, а й зламування відповідних програм, які дозволять шахраю заволодіти грошима, що перебувають у банкоматі.