Прагнення компаній будь-якого масштабу, організаційно-правової форми та профілю діяльності до скорочення операційних та інших витрат призвело до розвитку ринку аутсорсингу бухгалтерських послуг. Ці послуги бухгалтера стали особливо актуальними, тому сьогодні кваліфікована професійна діяльність у форматі довірчого управління фінансами та податками, тобто бухгалтерією, стала звичайним явищем. Однак частина керівників досі ставить питання: у чому вигода і особливий зміст послуг бухгалтера з боку?

Відповідь проста: якщо ви не в змозі завантажити роботою вашого бухгалтера на вісім годин на день п’ять днів на тиждень для виконання його прямих функцій, варто задуматися про бухгалтерський аутсорсинг. Головне в такій ситуації правильно визначити компанію, якій можна довірити фінансовий облік. Давайте розглянемо докладніше, у чому полягають плюси аутсорсингу і що звертати увагу насамперед під час виборів постачальника послуг.

Слово “аутсорсинг” (від англ. outsourcing) буквально означає “використання ресурсів ззовні”. У загальноприйнятому сенсі це передача певних робочих функцій висококваліфікованому фахівцю, який не входить до штату компанії. Деякі експерти наголошують, що на аутсорсинг можуть бути передані неключові функції. Наприклад, для нефінансової організації бухгалтерський облік — функція непрофільна та подібна стратегія дозволяє оптимізувати роботу компанії, вивільнити та спрямувати внутрішні ресурси на основну комерційну діяльність. Залучені експерти займаються веденням звітності, спілкуються з податковими органами, а також за необхідності беруть участь у судових розглядах у разі нерозв’язних розбіжностей із контрагентами. Основний перелік їхніх послуг має такий вигляд:

  • підготовка первинної документації щодо господарських операцій;
  • розробка концепції обліку та консалтинг;
  • ведення бухобліку по всіх регістрах;
  • розрахунок заробітної плати та нарахування податків на фонд оплати праці;
  • розрахунок податків;
  • підготовка та складання звітності для податкової інспекції та позабюджетних фондів;
  • заповнення бухгалтерських документів;
  • прийом інспекторських перевірок.
Читайте також:  "Електронний кабінет забудовника"- новий сервіс у прозорій комунікації держави та учасників містобудівної діяльності

Види бухгалтерських послуг: будь-яка примха за ваші гроші

Рік за роком держава збільшує складність ведення обліку для малого та середнього бізнесу та посилює покарання за порушення. Так, виник обов’язок вести електронний документообіг з податковими органами; за угодами з ПДВ — надавати перелік усіх покупок та продажів, щоб інспекція в режимі он-лайн могла співвідносити документи постачальника та покупця. Бізнес зобов’язали щомісяця звітувати перед Пенсійним фондом  і щокварталу готувати звітність. Навіть дрібні порушення обертаються пенями та штрафами аж до арешту рахунків. Тенденція зростання потреби у якісних бухгалтерських послугах очевидна. Індивідуальні підприємці і дрібні фірми поступово відмовляються від співпраці з бухгалтерами, які віддають перевагу авторитетним аутосорсинговим компаніям,

Крім малого бізнесу можна виділити й інші групи компаній, які традиційно входять до числа клієнтів агентств з надання бухгалтерських послуг:

  • Представництва іноземних фірм, для яких аутсорсинг є стандартом та застосовується для успішного функціонування та виходу на нові ринки.
  • Швидкорослі фірми, які розуміють, що бухгалтери та кадровики не встигають рости разом із бізнесом. При цьому стандарти обліку мають бути однаковими для всіх підрозділів.
  • Великі компанії, для яких аутсорсинг – це простіше, дешевше та ефективніше, ніж відкриття корпоративного розрахункового центру, на окупність якого підуть роки.

У частині поділу галузями аналітика останніх років показує, що основним споживачем послуг аутсорсингу бухгалтерії є сегмент торгівлі. У ньому зосереджено до 25% усіх прибутків аутсорсерів.

Ще один портрет частого споживача аутсорсингу – організації з великим обсягом стандартизованих та досить рутинних фінансових операцій. Якщо говорити про конкретні послуги, то можна виділити ті, які затребувані незалежно від форми власності або діяльності компанії-клієнта. Серед них:

  • податкові консультації;
  • ведення бухгалтерського обліку, здавання звітності;
  • кадровий облік;
  • підготовка документів: акти, платіжки, накладні тощо;
  • узгодження податкових платежів.
Читайте також:  Будівельні матеріали з Дніпра до Києва чи по Україні: що важливо врахувати?

Часто разом із бухгалтерським обліком компанії замовляють юридичну підтримку. У міру розвитку співробітництва замовника та професійного бухгалтера підключаються ще й такі види послуг, як консультації з вузькоспеціальних юридичних та комерційних питань, підтримка розрахункових рахунків у банках, зберігання та сортування документів в офісі компанії-аутсорсера, доставка та отримання документів від контрагентів у межах міста і т. д. До аутсорсерів звертаються у пошуках оптимізації, стандартизації та грамотного виконання облікових функцій. При цьому важливою є прозорість бізнесу. Фактором, що гальмує розвиток аутсорсингу, залишається присутність в економіці сірих схем ведення обліку. Компанії та індивідуальні підприємці, які приховують свої доходи та уникають податків, Вочевидь не прагнуть надавати стороннім організаціям доступом до фінансової інформації. Багатьом підприємств, особливо регіональних, значної залишається ціна на бухгалтерські послуги.