Публікуємо аналітичну статтю про роль соцмереж у інформаційній війні. Цей аналітичний матеріал містить багато корисних та цікавих даних, що розкривають методи, способи, засоби та масштаби інформаційної війни, яку веде Російська Федерація не тільки проти України, але і інших країн світу. Статтю ексклюзивно підготували експерти Української стратегічної ініціативи (УСІ) спеціально для читачів сайту міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm

«Путін витратив на пропаганду з дискредитації України понад 9 мільярдів доларів»

Ден Майк, конгресмен США

Інформаційна війна. Загальні поняття, які корисно знати, щоб убезпечити себе від впливу агресора

Широке поширення інформаційних технологій в суспільстві постмодерну призводить до суттєвої трансформації всіх соціальних практик та інститутів. Розширюється спектр можливостей маніпулювання свідомістю за рахунок збільшення аудиторії в мережі Інтернет.

Інтернет – простір, заповнений величезною кількістю інформації, достовірність якої просто неможливо перевірити, що робить всю аудиторію Інтернету найбільш вразливою до різного роду маніпулювання. Можна сказати, що кіберпростір став справжнім полем інформаційних воєн, які ведуть між собою різні держави, політичні та економічні групи, релігійні та етнічні спільноти за голови та душі людей.

Соціальні мережі перестали бути тільки способом відновлення втрачених зв’язків, формою вираження своєї думки або ресурсом для привітання друзів, вони стали зброєю ведення інформаційних війн, адже будучи засобом комунікації для багатьох людей, соціальні мережі надають унікальну можливість впливу на свідомість досить широкої аудиторії, зосередженої на певному ресурсі.

Користувачі мережі стають потенційним об’єктом впливу з боку різних економічних і політичних груп, які прагнуть реалізувати свої цілі. Причому, незважаючи на відкритість соціальних мереж і можливість зіштовхувати протилежні думки, саме соціальні мережі стають в даний час ефективним засобом маніпуляції свідомістю.

Цьому, перш за все, сприяє їх зростаюча популярність, включеність в неї мільйонів людей, безконтрольність, практична відсутність реального зв’язку між людьми, підміняє імітацією спілкування. В даний час всі держави усвідомлюють, що поряд з розважальним ресурсом, соціальні мережі несуть в собі можливість для політичних маніпуляцій, і будь-яка група впливу або держава не обходить своєю увагою потенційні можливості соціальних мереж.

Методи та способи маніпуляції свідомістю в інформаційній війні

В інформаційних війнах в соціальних мережах використовуються ті ж методи, які характерні для різних форм маніпуляції свідомістю. В першу чергу, це замовчування або приховування важливої ​​інформації. Для соціальних мереж таке замовчування надзвичайно складно, так як соціальні мережі завжди відкриті для повідомлень і коментарів, але тут можливо дію модераторів мережі, які усувають дану інформацію, не дозволяють її «постити».

Не менш дієвим є не тільки замовчування інформації, а й її «забалакування», коли справді вартісна інформація тоне в порожніх і малозначних повідомленнях, коли інформація подається таким чином, що її важко відрізнити від недостовірних повідомлень.

Іншим значущим способом ведення інформаційних війн стає змішання понять, коли одне й те саме явище знаходить різні визначення залежно від того, які інтереси переслідує ту чи іншу повідомлення. Так, війна в Україні може назватися і «антитерористичною операцією», і «боротьбою проти сепаратистів». Термінам «демократія» і «лібералізм» можуть надаватися і позитивні, і негативні конотації. Приєднання Криму може бути названо або «анексією», або «волевиявленням народу».

Важливу роль в інформаційних війнах грає перенесення уваги від важливих новин в область чогось малозначимого і випадкового. Людині взагалі важко знайти провідну нитку в загальній інформації, яка міститься в соціальних мережах, але якщо постійно залучати увагу до різних подій, які відбуваються в країні і світі, то легко затуманити увагу і відвернути від по-справжньому значущою для нього інформації.

Читайте також:  Для Сил спеціальних операцій (ССО) волонтери сконструювали новітні прилади денного і нічного бачення

Цікавим методом маніпулювання свідомістю стає поширення інформації, заснованої на поняттях, які не мають конкретного змісту, свого роду архетипи, в які будь-який читає може вкладати сенс, який йому самому бачиться. Так, останнім часом набуло поширення поняття “духовні скрєпи”, яке або можливо усвідомити тільки на інтуїтивному рівні, або взагалі не несе ніякого сенсу.

Негативна інформація набагато більше привертає увагу, ніж позитивна. Зосередженість на темних сторінках життя, пороках, звинуваченнях створює відповідну атмосферу, відтісняючи хороші події на периферію інформаційного поля. До цього методу примикає і вибудовування суджень, між якими немає причинно-наслідкових зв’язків.

По суті, соціальні мережі стали новим інструментом ведення інформаційних війн, цим інструментом користуються уряди різних країн, організації політичні та економічні, релігійні секти і т. д. Виникає протиріччя між великою кількістю інформації і можливістю для людини розібратися в ній, а так як соціальними мережами в першу чергу користується молодь, то і саме вона і стає найбільш вразливим об’єктом ідеологічної маніпуляції самих різних структур.

Соціальні мережі, будучи способом обміну і передачі інформації, де висловлюються думки з приводу всіх тих подій, які здатні зацікавити людину, стають і формою політичного впливу, особливо в тих випадках, коли дії опозиції ускладнені або в країні немає конструктивної опозиції. Люди в соціальних мережах висловлюють свою думку про владу, висловлюють невдоволення чи підтримку її дій.

Саме соціальні мережі дозволяють владі скласти уявлення про протестні настрої в суспільстві і ставлять перед владою питання про її ставлення до даних настроїв. В якійсь мірі соціальні мережі підривають монополію влади на інформацію, що, з одного боку, дозволяє владі уникнути помилок, з іншого боку –  робить інтернет-спільноту вразливою для різних видів маніпуляцій.

Державні структури не взмозі боротися з інформацією, що розповсюджується в соціальних мережах, що багато в чому пов’язано з особливостями будови мереж, відсутністю єдиного центру управління, коли домінують слабкі зв’язки, а тому відсутні і ефективні методи боротьби з ними.

Російські соціальні мережі у війні проти України

Російські соціальні мережі «Однокласники», «ВКонтакті» та «Мій Світ», а також інстант-месенджер «Агент Mail.Ru» з поштовим сервісом «ICQ» з 2014 р. повністю в руках російської інтернет-компанії Mail.Ru Group. Фігурально, вони всі утворюють єдину соціальну інтернет-платформу під єдиним «дахом». Керує Mail.Ru Group близький до Кремля російський олігарх Алішер Усманов (45% акцій). Цікавим є розподіл даних соцмереж за соціально-демографічними показниками. Так, до потрапляння холдингу «Mail.Ru Group» під українські санкції основною (більше 70% користувачів) цільовою аудиторією «ВКонтакті» була молодь віком від 9 до 23 років,  в «Однокласників» ж основною віковою групою є 40+. Крім того, під патронатом «Mail.Ru Group» були створені сервіси знайомств –  «Мій Світ», та Mamba.ru, які стали одним з джерел збору компроментивної інформації проти різних людей.

Основні методики роботи з аудиторією були побудовані задля таких завдань:

 • дискредитація керівництва України;
 • дискредитація, висміювання та відверті провокативні фейки проти Збройних сил України;
 • робота по створенню руху опору на території України, лояльним до РФ, що було активно використано під час окупації Криму, оскільки 60% місцевого проросійського населення вступили в так звані «загони самооборони Криму» саме через групи в даних соціальних мережах;
 • вербування українців до лав незаконних банд формувань ДНР та ЛНР;
 • розповсюдження кремлівських тезисів про «троєдиний народ», «єдину державу», «геополітичну трагедію – розпад СРСР», «створення нового народу – бандерівці», «формування образу Україна-недодержава». Окремо слід виділити антиєвропейську та антиамериканські риторики;
 • розкрутка проросійської ідеології, політиків, громадських діячів та псевдолідерів суспільної думки;
 • дублювання фейків російської пропаганди.
Читайте також:  Преданы и брошены: жители псевдореспублик «Л/ДНР» массово бегут в Украину

Основними інструментами роботи з населенням в «Однокласники» та «ВКонтакті» були нижче перелічені інструменти:

 • Створення псевдопатріотичних груп, в яких подавалось більше 90% відповідного та правдивого контенту. Коли публіка починала довіряти спільноті та мала значну кількість підписників почали робитись аспекти на задачі від кремлівських кураторів. Маючи значну кількість підписників, інформацію розносили як щиру правду, і таким чином створювались фейки, що призводили до суспільного резонансу.
 • Війна інтернет-мемів. Тут працювали цілі цільові групи, які створювали інтернет-меми згідно тих чи інших кремлівських тем. Оскільки, 90% аудиторії сприймає картинки набагато швидше, якісніше та простіше – це спочатку давало свої плоди.
 • Перенесення фейків з соцмереж на телеекрани. Це давало змогу легімітизувати ряд інтернет-фейків та створити новітні наративи. Показ їх в політичних шоу, випускати новин давало їм ніби підтвердження та створення образу правдивої інформації
 • Вирощування своїх пропагандистів та «лідерів суспільної думки». В більшості випадків це робилось з метою створення своєї групи «потрібних блогерів». Яскравим прикладом можна назвати Анатолія Шарія. Шляхом ботоферм, платного контенту «наганялась» велика аудиторія та блогера робили відомим. Згодом надавали йому телеекран шляхом згадування в різних програмах.

Російські соцмережі після блокування в Україні

Після заборони російських соцмереж в Україні, дані методики та групи, що їх курували поступово перекочують в Facebook та Twitter, і як показує практика бажання протистояти чи знищувати такі тренди у керівників та співробітників офісів цих компаній, що відповідають за український сегмент Фейсбук немає.

Тендери у РФ по підготовці інформаційної війни та головні замовники

Ще в 2012 році Служба зовнішньої розвідки Росії замовила дослідження з моніторингу сайтів і соцмереж для негласного управління і просування спеціальної інформації в Інтернеті. Три закритих тендери на суму понад 30 млн рублів були оголошені на початку 2012 року. Виконавцем стала компанія «Ітеранет», яку очолює Ігор Мацкевич, колишній заступник начальника Інституту криптографії, зв’язку та інформатики Академії ФСБ.

Кодові назви тендерів – «Диспут», «Монітор-3» і «Шторм-12», замовником є ​​ФКУ «Військова частина N54939», управління інформатизації СЗР. «Диспут» вартістю 4,4 млн рублів включає розробку програми для розвідки інтернет-центрів і регіональних сегментів соціальних мереж, «Монітор-3» вартістю 4,9 млн рублів – дослідження методів негласного управління в інтернеті, «Шторм-12» вартістю 22, 8 млн рублів – Науково-дослідницьку роботу про методи просування спеціальної інформації в соціальних мережах.

На сьогодні російська розвідка має у своєму розпорядженні інструменти які формують і поширюють інформацію в соціальних мережах, аналізують від чого залежить її популярність і поширеність. Потім віртуальні спільноти залучених експертів здійснюють збір і аналіз інформації, а система – вкидує потрібну інформацію в соцмережі.

Автоматично здійснюється масове поширення інформаційних повідомлень за допомогою наявних облікових записів, збирається статистика і дані про ефективність інформаційної хвилі, придатності найбільш популярних сервісів соціальних мереж.

У 2018 році група хакерів (Digital Revolution) повідомили про злом сервера науково-дослідного інституту «Квант», що належить ФСБ, і виявили систему аналізу соціальних мереж.

Читайте також:  Скільки вовка не корми, а він все одно на росію дивиться!

Комп’ютерні хулігани виклали документи, загальним обсягом 300 сторінок, що описують принцип роботи системи моніторингу соцмереж і ЗМІ. Аналізу піддаються публікації у «ВКонтакте», «Однокласниках», Фейсбуці та  Інстаграмі.

Головна мета моніторингу – визначення громадської думки і виявлення протестних настроїв. Нейромережа, використовувана для аналізу, може не тільки виявити необхідні публікації за ключовими словами, а й визначити їх тон.

У червні 2018 року США ввели санкції щодо науково-дослідного інституту «Квант» за зв’язки з ФСБ, у віданні якої він знаходиться. Російські держоргани вже використовують системи моніторингу ЗМІ та соцмереж – «Медіалогія» і «Катюшу». У стандартний державний контракт з «Медіалогією» входить аналіз передач федеральних і регіональних телеканалів і радіостанцій, статей в газетах і електронних ЗМІ. Наприклад, транскрипти телевізійних передач із згадкою певних ключових слів повинні бути на столі у замовників через півтори години після виходу.

Слід зауважити, що 21 листопада 2019 року Державна дума в третьому остаточному читанні прийняла законопроект про підвищення до 6 млн рублів штрафів за повторну відмову за надання ФСБ ключів шифрування.

Таким чином, зростаюча популярність соціальних мереж, включеність в неї мільйонів людей, безконтрольність, практична відсутність реального зв’язку між людьми, перетворює соціальні мережі в могутню зброю дестабілізації обстановки в країні взагалі. Саме через соціальні мережі зручно розпалювати ідеологічні, етнічні, релігійні конфлікти, так як структура соціальних мереж передбачає анонімність, закритість і складність встановлення єдиного центру, в той же час соціальні мережі здатні об’єднувати розрізнені, зовні нічим не пов’язані організації і протестні групи.


” alt=”” aria-hidden=”true” />Статтю підготували експерти Української стратегічної ініціативи (УСІ) спеціально для читачів сайту міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm