По телевізору та на білбордах ми бачимо заклики допомогти хворим дітям і запитуємо себе: а чи не шахраї це, може, краще допомогти якось інакше? Розповідаємо, як перевірити справжність благодійної організації, куди краще жертвувати кошти чи час, і даємо відповідь на популярний запит «як відкрити благодійний фонд».

Юридична фірма «Лігалакт» https://www.legalact.com.ua/reyestracziya-blagodijnoyi-organizacziyi/ допомагає клієнту швидко та комфортно пройти всі етапи реєстрації Благодійної організації – від обрання необхідних КВЕДів, розробки установчих документів і отримання статусу неприбуткової організації, до здійснення супроводу під час державної реєстрації, виготовлення печатки, ключів ЕЦП та відкриття банківських рахунків.

  1. Що таке благодійний фонд

Благодійний фонд – це вид некомерційної організації, одна із правових форм реєстрації НКО. Фонд займається збиранням грошей на певні цілі та передачею цих коштів своїм підопічним. Наприклад, НКО допомагає важкохворій дитині та просить пожертвувати необхідну суму на операцію через свої соцмережі, ЗМІ та зовнішню рекламу.

Благодійні організації займаються адресною чи системною допомогою. Адресна підтримка спрямована на вирішення конкретних проблем, а системна — на зміну законодавства, ставлення суспільства до якоїсь категорії людей, на створення нових ініціатив чи систем допомоги нужденним.

  1. Про користь благодійного фонду

Держава – це велика машина, яка не може швидко та точково відреагувати на всі проблеми суспільства.

А бізнес-компанії не завжди можуть допомогти ефективно навіть якщо є гроші. Вони не знають, кому і що потрібно зараз. Тут підключаються некомерційні організації, котрі знають проблеми конкретних груп людей.

Не завжди мова про гроші. Комусь із підопічних потрібна увага і турбота, і організація приваблює волонтерів, які проводять із людьми розвиваючі заняття чи ігри. Для людей похилого віку, наприклад, похід до магазину може виявитися проблемою — і НКО шукає ентузіастів, які доставлять їм їжу.

  1. Механізми роботи благодійних організацій

Звідки НКО бере гроші на свої статутні цілі:

  • Фонди та інші благодійні організації можуть запросити підтримку у муніципальної влади — грошову чи організаційну. Існують і державні програми з регулярної підтримки НКО.
  • Існують державні та приватні гранти для НКО. Для того, щоб їх отримати, потрібно брати участь у спеціальних конкурсах та презентувати свої проекти розвитку громадянського суспільства.
  • Бізнес або приватні особи можуть одноразово надіслати велику суму на рахунок або стати постійним спонсором (донором) НКО.
  • Звичайні люди жертвують кошти на діяльність організації після того, як побачили ролик в інтернеті. Краще надсилати благодійникам невеликі суми, але регулярно: так НКО легше планувати свою діяльність.
Читайте також:  Товари для духовного саморозвитку та інтуїції в асортименті Giggle

Як фонди, благодійні центри обирають, кому допомагати:

  • Найчастіше до некомерційної сфери йдуть люди, які самі зіштовхнулися зі складною життєвою ситуацією. Наприклад, батьки особливих дітей чи сироти, які вийшли з дитячого будинку. Такі люди від початку знають, кому хочуть допомагати. Вони мають бачення проблеми зсередини, необхідні контакти та розуміння, як змінити ситуацію.
  • Якщо людина має на меті створити НКО, але немає розуміння, як це зробити, вона може звернутися до Центру підтримки НКО у своєму місті. Там йому нададуть необхідну консультацію.
  1. Співробітники благодійного фонду

Звичайно, не можна сказати, що у некомерційному секторі люди працюють лише за ідею. Їм обов’язково потрібно платити адекватну зарплату, інакше людина швидко вигорить. Але оскільки ця сфера не передбачає отримання прибутку. Ідучи на роботу у НКО, треба розуміти: високих зарплат тут не буде.

Останнім часом у сферу НКО йде все більше «небайдужої молоді» та фахівців-початківців.

У НКО складно утримувати висококваліфікованих спеціалістів — і не лише через рівень заробітної плати. Робота з хворими дітьми чи людьми з тяжкою інвалідністю потребує великої внутрішньої віддачі.

  1. Благодійний фонд: його структура

Організаційна структура більшості НКО схожа на структуру комерційних організацій. Фандрайзер – це, по суті, менеджер, а донор – спонсор чи партнер. Різниця — у підході до роботи та її цілях.

У благодійних фондах найчастіше є (докладна структура прописана у статуті кожної організації):

  • Опікунська рада — орган нагляду, який стежить, як Рада фонду розподіляє ресурси та які рішення вона ухвалює.
  • Рада фонду – люди, які стежать за дотриманням цілей фонду та вирішують стратегічні питання.
  • Генеральний директор організації виконує управлінські завдання та звітує перед Радою.
  • Співробітники фонду: менеджери, фандрайзери , PR-фахівці, керівники різних напрямів — так само, як у бізнесі. Але із соціальною спрямованістю.
  1. Як відкрити благодійний фонд чи АНО
Читайте також:  Компанія Agroviktor - запчастини до зернозбиральних комбайнів

Для того , щоб відкрити некомерційну організацію, величезний стартовий капітал не потрібен. Головне бажання. Але доведеться підготувати бізнес-план.

З чого почати, якщо ви задумалися про те, щоб створити благодійний фонд чи іншу некомерційну організацію:

  1. Визначтеся, кому ви допомагатимете і яку допомогу надаватимете — адресну чи системну. Майте на увазі: майбутня назва має відображати вашу діяльність.
  2. Продумайте свої витрати: яких працівників найняти, чи потрібне приміщення, де воно перебуватиме, у центрі чи на околиці. Прорахуйте, скільки коштуватиме створення сайту та соціальних мереж.
  3. Зверніться до Центру підтримки НКО — вони допоможуть з реєстрацією та проконсультують з питань, що виникли.
  4. Якщо потрібна порада — не соромтеся просити допомоги НКО, які займаються схожими проблемами. Вони поділяться своїм досвідом.
  5. Чи є у благодійних фондах шахраї

Мілена Краснова каже: благодійні організації зазнають постійних перевірок з боку Міністерства соціального захисту, Міністерства юстиції та інших державних органів.

НКО регулярно звітують перед податковою та своїми жертвувальниками. Благодійні організації, які працюють не перший рік, цінують свою репутацію. Але існують шахраї, які прикидаються благодійниками. Щоб не потрапити на їхні хитрощі, потрібно уважно читати документи — наприклад, на сайті НКО.

  1. Як перевірити справжність благодійного фонду

Якщо на вулиці до вас підходить волонтер із проханням пожертвувати гроші, ви можете:

  1. Попросити будь-які офіційні документи. Деякі шахраї відсіваються вже на цьому етапі.
  2. Вбити в пошуковій системі назву організації і знайти її сайт. На сторінці обов’язково буде контактний телефон, яким можна дізнатися, чи надсилав фонд сьогодні волонтерів на вулицю і де вони повинні стояти.
  3. Переконатись у точності інформації. Якщо фонд справді відправляв волонтерів на вулицю, звірте реквізити на їхніх документах із реквізитами на сайті. У разі сумнівів надсилайте через форму, залишену на сайті.
  4. Перевірити, чи зареєстровано НКО офіційно. Усі благодійні організації є у реєстрі Міністерства юстиції, яке знаходиться у відкритому доступі.
Читайте також:  Російська пропаганда у боротьбі проти незалежності Української православної церкви