Дитяча комп’ютерна томографія (КТ) – це швидке, безболісне обстеження, яке використовує спеціальне рентгенівське обладнання для створення детальних зображень внутрішніх органів, кісток, м’яких тканин і кровоносних судин вашої дитини. Його можна використовувати для діагностики болю в животі або для оцінки травм після травми.

Повідомте лікаря про ліки та алергію вашої дитини. Повідомте лікаря і технолога перед оглядом, якщо у вашої дитини є алергія на контрастну речовину. Ваша дитина повинна носити вільний, зручний одяг, і його можуть попросити одягнути халат. Вам можуть попросити утриматися від їжі або пиття заздалегідь, особливо якщо потрібно використовувати седацію або анестезію. Загалом, дітям, які нещодавно перехворіли, не дають ні седації, ні наркозу. Узнати ціни на процедуру можна тут https://kt-expert.com.ua/price/

Що таке дитяча КТ?

Комп’ютерна томографія, більш відома як КТ, є діагностичним медичним тестом візуалізації. Як і традиційні рентгенівські промені, він створює кілька зображень або зображень внутрішньої частини тіла.

КТ генерує зображення, які можна переформатувати в кількох площинах. Він навіть може створювати тривимірні зображення. Ваш лікар може переглянути ці зображення на моніторі комп’ютера, роздрукувати їх на плівці або за допомогою 3D-принтера або перенести на компакт-диск або DVD.

КТ-зображення внутрішніх органів, кісток, м’яких тканин і кровоносних судин забезпечують більш детальну інформацію, ніж традиційні рентгенівські знімки. Особливо це стосується м’яких тканин і кровоносних судин.

КТ можна проводити новонародженим, немовлятам та дітям старшого віку.

Які поширені варіанти використання процедури?

КТ використовується для діагностики широкого спектру станів, спричинених травмою або хворобою.

У дітей КТ зазвичай використовується для діагностики причин болю в животі, оцінки травм після травми, діагностики та стадії раку, моніторингу реакції на лікування раку, а також діагностики та моніторингу інфекційних або запальних захворювань.

КТ також може бути виконана для оцінки кровоносних судин по всьому тілу. За допомогою КТ можна отримати дуже детальні зображення серця і судин у дітей, навіть у новонароджених.

За винятком рентгенографії грудної клітки, КТ є найбільш часто використовуваною процедурою візуалізації для оцінки грудної клітки. КТ грудної клітки використовується для оцінки:

 • ускладнення від інфекцій, таких як пневмонія
 • пухлина, яка виникає в легені або поширилася там з віддаленого місця
 • захворювання дихальних шляхів, таке як запалення бронхів (дихальних шляхів)
 • вроджені дефекти
 • травми кровоносних судин або легенів

КТ добре підходить для візуалізації захворювань або травм важливих органів черевної порожнини, включаючи печінку, нирки та селезінку. КТ іноді використовується для:

 • діагностувати апендицит
 • виявити пухлини черевної порожнини або вроджені дефекти

У області малого тазу КТ може допомогти:

 • виявити кісти або пухлини в малому тазу
 • оцінити наявність каменів у сечовивідних шляхах
 • оцінити захворювання кісток тазу

Як ми повинні підготуватися до КТ?

На іспит ваша дитина повинна бути одягнена в зручний, вільний одяг. Йому або їй можуть дати халат, який він буде носити під час процедури.

Металеві предмети, включаючи ювелірні вироби, окуляри, слухові апарати, непостійні фіксатори та шпильки, можуть вплинути на зображення КТ, і їх, можливо, доведеться видалити перед оглядом вашої дитини. Це можна обговорити з технологом КТ, фахівцем, який виконуватиме КТ.

Вашу дитину можуть попросити не їсти і не пити за кілька годин до цього, особливо якщо  під час обстеження буде використано заспокійливий засіб  або анестезію . За допомогою седації або анестезії вашій дитині, ймовірно, не дозволять їсти протягом кількох годин до іспиту. Загалом, дітям, які нещодавно перехворіли, не дають ні седації, ні наркозу. Якщо це так, або якщо ви підозрюєте, що ваша дитина може захворіти, вам слід поговорити зі своїм лікарем про перенесення іспиту КТ.

Ви також повинні повідомити свого лікаря про будь-які ліки, які приймає ваша дитина, і про наявність у нього алергії, особливо на внутрішньовенний (в/в) йодовмісний контраст (або сам йод) або пероральні контрастні речовини. Інформацію про алергію слід також обговорити з технологом КТ або медсестрою під час КТ-обстеження. Якщо у вашої дитини відома алергія на контрастні речовини, вам слід повідомити про це лікаря та технолога до обстеження, щоб можна було зробити відповідну підготовку.

Читайте також:  Віктор Міщук - ексголова Бахмацької РДА з корупційним минулим насмерть збив людину і намагався втекти. Що відомо

Також повідомте свого лікаря про будь-які недавні захворювання або інші захворювання, які можуть мати ваша дитина, а також про наявність в анамнезі захворювань серця, астми, цукрового діабету, захворювань нирок або проблем із щитовидною залозою. Будь-яка з цих умов може вплинути на рішення про те, чи дадуть вашій дитині контрастну речовину для КТ.

Як виглядає апарат КТ?

КТ-сканер, як правило, являє собою великий апарат з отвором або коротким тунелем у центрі. Пересувний оглядовий стіл ковзає в цей тунель і виходить з нього. У центрі апарата рентгенівська трубка та електронні детектори рентгенівського випромінювання розташовані один навпроти одного на кільці, званому порталом, яке обертається навколо пацієнта. Комп’ютер, який обробляє інформацію про зображення, та монітор розташовані в окремій кімнаті, де сидить технолог КТ. Технолог завжди зможе побачити вашу дитину на КТ.

Як проходить процедура?

Багато в чому КТ-сканування схоже на інші рентгенівські дослідження. Рентгенівське випромінювання є формою випромінювання, як світло або радіохвилі, які можуть бути спрямовані на тіло. Різні частини тіла поглинають рентгенівські промені різною мірою.

При звичайному рентгенівському дослідженні невеликий сплеск випромінювання проходить через тіло, записуючи зображення на фотоплівку або спеціальну пластину для запису зображення. На рентгенівському знімку кістки виглядають білими; м’які тканини мають сірі відтінки, а повітря — чорне.

При КТ-скануванні навколо пацієнта обертаються численні рентгенівські промені та набір електронних рентгенівських детекторів. У той же час оглядовий стіл рухається через сканер, так що рентгенівський промінь йде по спіралі. Спеціальна комп’ютерна програма обробляє цю серію зображень або зрізів тіла, щоб створити двовимірні зображення поперечного перерізу, які потім відображаються на моніторі. Спеціальне програмне забезпечення також може генерувати тривимірні (3-D) зображення за запитом вашого лікаря або рентгенолога, який інтерпретує іспит.

Комп’ютерну томографію іноді порівнюють із розрізанням батона на тонкі скибочки. Коли фрагменти зображення знову збираються за допомогою комп’ютерного програмного забезпечення, в результаті виходить дуже детальний багатовимірний вигляд внутрішньої частини тіла.

Удосконалення детекторної технології дозволяють новим КТ-сканерам отримувати кілька зрізів за один оберт. Ці сканери, які називаються «багатозрізовий КТ» або «мультидетекторний КТ», дозволяють отримувати більш тонкі зрізи, що призводить до більшої деталізації тіла за менший період часу.

Сучасні КТ-сканери настільки швидкі, що можуть сканувати великі ділянки тіла всього за кілька секунд. Така швидкість вигідна всім пацієнтам, але особливо дітям, людям похилого віку та важкохворим.

Деякі дослідження КТ використовують контрастну речовину для покращення видимості в обстежуваній області тіла.

Як проводиться процедура?

Технолог починає з розміщення пацієнта на КТ-дослідженні, зазвичай лежачи на спині, але іноді в інших положеннях. Ремені та подушки можуть бути використані, щоб допомогти пацієнту підтримувати правильне положення та триматися нерухомо під час обстеження.

Ви повинні заохочувати дитину повідомляти про будь-який дискомфорт під час позиціонування, тому що під час іспиту важливо триматися дуже нерухомо. Після того, як дитина буде правильно розташована, технолог комп’ютерної томографії перейде в сусідню кімнату, яку видно через вікно, щоб почати сканування.

Під час обстеження може використовуватися контрастна речовина, залежно від типу дослідження. Якщо так, його проковтнуть, введуть через внутрішньовенну систему (IV) або, рідко, введуть за допомогою клізми.

Далі таблиця швидко рухатиметься по сканеру, щоб визначити правильну початкову позицію для сканування. Потім стіл буде повільно рухатися по апарату для фактичного КТ. Залежно від типу КТ, апарат може зробити кілька проходів.

Пацієнтів можуть попросити затримати дихання під час сканування, особливо якщо сканується грудна клітка.

Більшість дітей старше шести років можуть затримувати дихання достатньо довго, щоб завершити сканування, хоча їм може знадобитися інструктаж і практика. Діти молодшого віку можуть бути не в змозі затримувати дихання достатньо довго, щоб завершити сканування. У цій ситуації краще, щоб маленькі діти дихали спокійно і регулярно під час сканування.

Читайте також:  Михайло Федоров та його "Дія" - наслідки лютого підліткового непрофесіоналізму

Коли обстеження буде завершено, пацієнта попросять почекати, поки технолог визначить, що зображення достатньо високої якості, щоб рентгенолог міг їх прочитати.

Що буде відчувати моя дитина під час та після процедури?

КТ, як правило, безболісні, швидкі та легкі. Мультидетекторна КТ зменшує час, який пацієнту потрібно лежати нерухомо.

Хоча саме сканування не викликає болю, ваша дитина може відчувати певний дискомфорт від необхідності залишатися нерухомим протягом кількох хвилин.

Якщо використовується внутрішньовенна контрастна речовина, ваша дитина відчує легке укол булавкою під час введення внутрішньовенного введення, зазвичай в руку або руку. Під час введення контрастної речовини дитина може відчувати тепло, почервоніння та металевий присмак у роті, який триває кілька хвилин. Іноді у пацієнта з’являється свербіж і кропив’янка, які при необхідності можна усунути за допомогою ліків. Якщо у дитини запаморочення або утруднення дихання, слід повідомити технолога або медсестру, оскільки це може свідчити про більш сильну алергічну реакцію. Якщо ваша дитина відчуває будь-яку реакцію на внутрішньовенний контраст, важливо, щоб ви та/або ваша дитина не забули повідомити про це лікаря в майбутньому.

Якщо контрастну речовину проковтнути, ваша дитина може виявити легкий неприємний смак, навіть якщо змішати її з содою або соком; проте більшість пацієнтів легко переносять пероральний контраст. У рідкісних випадках, коли контрастна речовина вводиться за допомогою клізми, ваша дитина може очікувати відчуття переповненості живота і зростаючої потреби вигнати рідину. У цьому випадку заохочуйте дитину до терпіння, оскільки легкий дискомфорт триватиме недовго.

Коли ваша дитина заходить до сканера, можуть використовуватися спеціальні вогні, щоб переконатися, що вона/вона правильно розташована. З сучасними КТ-сканерами ваша дитина почує лише легке дзижчання, клацання та гуркіт, коли КТ-сканер обертається навколо нього під час процесу зображення.

Технолог залишить кімнату для проведення КТ. Проте технолог завжди зможе бачити, чути та говорити з вашою дитиною. У кімнату можуть бути дозволені батьки, але вони повинні носити свинцевий фартух, щоб запобігти радіаційному впливу. Доза опромінення безпосередньо за межами самого КТ-сканера дуже низька. Однак якщо ви підозрюєте, що можете бути вагітні, було б краще, щоб з вашою дитиною був хтось інший.

У деяких установах візуалізації може використовуватися загальна анестезія  або свідома седація у маленьких дітей, які не можуть триматися нерухомо. У цьому випадку вам може бути дозволено залишатися в екзаменаційній кімнаті, доки ваша дитина не засне. Після іспиту може знадобитися трохи більше часу, щоб переконатися, що ваша дитина достатньо уважна.

Як правило, після КТ ваша дитина може повернутися до своєї звичайної діяльності. Якщо ваша дитина отримала певну форму седації під час іспиту, ви та ваша дитина залишитеся у відділенні на період відновлення та отримаєте вказівки щодо будь-яких обмежень у активності протягом дня.

Хто інтерпретує результати і як ми їх отримуємо?

Рентгенолог, лікар спеціально навченим контролювати й інтерпретувати радіології іспити, буде аналізувати зображення. Рентгенолог надішле офіційний звіт лікарю, який призначив обстеження.

Можливо, вам знадобиться контрольний іспит. Якщо так, ваш лікар пояснить чому. Іноді наступний іспит додатково оцінює потенційну проблему за допомогою більшої кількості переглядів або спеціальної техніки зображення. Він також може побачити, чи відбулися якісь зміни в проблемі з часом. Контрольні огляди часто є найкращим способом перевірити, чи працює лікування, чи проблема потребує уваги.

Які переваги та ризики?

Переваги

 • Використання мультидетекторної комп’ютерної томографії для обстеження дітей швидше, ніж старі комп’ютерні томографи, зменшуючи потребу в седації та загальної анестезії.
 • Нові технології, які зроблять можливим ще швидше сканування, стають все доступнішими. Для дітей це означає коротший час зображення та менше часу, необхідного для утримання нерухомості, щоб отримати чіткі зображення. Крім того, коротший час сканування полегшить дітям затримання дихання під час критичних частин іспиту.
 • КТ безболісна, неінвазивна та точна.
 • Основною перевагою КТ є його здатність одночасно відображати кістки, м’які тканини та кровоносні судини.
 • На відміну від звичайних рентгенівських променів, КТ дає дуже детальні зображення багатьох типів тканин, а також легенів, кісток і кровоносних судин.
 • Обстеження КТ – це швидко та просто. У екстрених випадках вони можуть досить швидко виявити внутрішні травми та кровотечу, щоб допомогти врятувати життя.
 • Було показано, що КТ є економічно ефективним інструментом візуалізації для широкого кола клінічних проблем.
 • КТ менш чутлива до рухів пацієнта, ніж МРТ.
 • На відміну від МРТ, будь-який імплантований медичний пристрій не завадить вам зробити КТ.
 • КТ надає зображення в режимі реального часу, що робить його хорошим інструментом для проведення мінімально інвазивних процедур, таких як голкова біопсія та аспірація голкою багатьох ділянок тіла, зокрема легенів, живота, тазу та кісток. Іноді ультразвук замінюють КТ як метод візуалізації при цих процедурах у дітей.
 • Діагноз, встановлений комп’ютерною томографією, може усунути необхідність пошукової операції та хірургічної біопсії.
 • Після КТ в організмі пацієнта не залишається радіації.
 • Рентгенівські промені, які використовуються для КТ-сканування, не повинні мати негайних побічних ефектів.
Читайте також:  Кирилл Шевченко Укргазбанк и Александр Дубровин проворовались но скандал "замяли"?

Ризики

 • Ризик серйозної алергічної реакції на контрастні речовини, що містять йод, у дітей рідкісний, і майже завжди легкий, і рентгенологічні відділення добре оснащені для боротьби з ними.
 • Для отримання КТ-зображень необхідне опромінення. Відомо, що високий рівень радіації може викликати рак. Однак КТ призводить до низького рівня опромінення. Про те, чи викликають такі рівні раку, спірно, але оскільки це можливо, докладаються всі зусилля, щоб обмежити кількість радіації, яку діти можуть отримати від КТ. Один із найкращих способів обмеження радіаційного опромінення – уникати КТ, які не потрібні. Інша стратегія — розглянути інші тести, такі як МРТ або УЗД, які можуть дати ту ж інформацію. Інші заходи полягають у тому, щоб максимально обмежити зону сканування та «точніше налаштувати» параметри КТ на основі причини обстеження, досліджуваної ділянки тіла та розміру дитини. Радіологи зазвичай намагаються використовувати найнижчу дозу опромінення, яка надасть необхідну діагностичну інформацію.Користь від точного діагнозу значно перевищує ризик.
 • Завжди існує ризик ускладнень від загальної анестезії або седації. Буде вжито всіх заходів для захисту добробуту вашої дитини, включаючи ретельний моніторинг.
 • Оскільки діти більш чутливі до радіації, їм слід проводити КТ лише в тому випадку, якщо це необхідно для постановки діагнозу, і не повинні повторювати КТ дослідження, якщо це не є крайньою необхідністю.

Які обмеження для дитячої КТ?

Дуже велика людина може не поміститися в отвір звичайного КТ-сканера. Або вони можуть перевищувати ліміт ваги

Інші методи візуалізації, такі як ультразвукова  або магнітно-резонансна (МР)  томографія, можуть надати зображення певних ділянок тіла, які іноді такі ж хороші або кращі, ніж ті, що отримані при КТ. Працюючи разом, ваш лікар первинної ланки або педіатр і радіолог вирішать, який тип обстеження найкраще підходить для вашої дитини.