Відповідно до AJP НАТО — 3.1 (STANAG 1469) порівняння ефективності катерів і фрегатів у різних морських операціях свідчить про те, що класичний флот не має великої переваги над «москітним» поблизу узбережжя.

У порівнянні витрат і часу бачимо, що побудувати «москіти» набагато дешевше та швидше. Вони дешевші в обслуговуванні й не потребують великих інвестицій в інфраструктуру. Їхній ремонт є більш гнучким і дозволяє широко використовувати навіть цивільні майстерні.

В ідеалі Військово-Морські Сили Збройних Сил України мають складатися з підводних човнів, фрегатів, корветів, десантних кораблів, тральщиків тощо. Але сьогодення вимагає від країни будувати малотоннажний «москітний флот», що в рази дешевше і швидше, ніж реалізовувати великі довгострокові проекти

Саме такий флот може бути доречним на Азовському морі, куди перекинути великі військові кораблі Україна на даний час не має можливості. Однак питання, чи зможуть Військово-Морські Сили виконати всі поставлені завдання з оборони країни від можливої агресії на Чорному та Азовському морях, а також забезпечити захист національних інтересів у межах виключної морської економічної зони, залишається відкритим.

Радник міністра оборони України віце-адмірал Сергій ГАЙДУК:

— Шлях до побудови флоту на основі «москітного» пройшли деякі країни Близького Сходу та Азії, але в нас є й інші приклади. Зокрема, в Туреччині, Румунії та Болгарії «москітний флот» — це лише складова ВМС. Відверто кажучи, мені цей варіант більше до вподоби.

Останнім часом постійно говорять, що Україна не може собі дозволити будувати флот. Це й зрозуміло. але стратегія формування комплекту сил флоту призвела до того, що за 25 років у державі не побудовано жодного корабля, а лише здійснено добудову п’яти, які були закладені ще за часів СРСР.

На сьогодні два малі броньовані артилерійські катери проходять державні випробування. Ще певну кількість включено до державного оборонного замовлення. Проте лише артилерійськими катерами, які складають основу «москітного флоту», ВМС не зможе адекватно протидіяти Чорноморському флоту Росії, у складі якого є нові надводні, підводні та повітряні ракетні платформи, у тому числі й з крилатими ракетами «Калібр».

За словами заступника начальника штабу Командування ВМС ЗС України з питань Євроатлантичної інтеграції капітана 1 рангу Андрія Риженка, ведення окремих морських операцій, нанесення високоточних ударів по противнику і захист морського узбережжя — ось три напрямки, за якими на даний час мають розвиватися сучасні Військово-Морські Сили будь-якої країни світу.

Читайте також:  На Рівненщині стартує масштабне будівництво 34 лікарських амбулаторій

— Оборона морського узбережжя складається, зокрема, із захисту гаваней і портів, гарантування безпеки критичної інфраструктури і ведення протидесантних операцій, — наголосив капітан 1 рангу Андій Риженко. — І якщо цей напрямок не фінансувати, можливі ризики знищення берегової та морської інфраструктури, а також блокування у пунктах базування активів Військово-Морських Сил. Як наслідок — серйозний негативний вплив на економіку і морську торгівлю країни.

2222

4d0dea6af47ae5d51def868e87323dc8

На думку офіцера, до втрати морегосподарського комплексу може призвести відсутність коштів на морські операції (протикорабельні, протичовнові й протиповітряні) у виключній економічній зоні, а також на охорону нафтових та газових платформ і родовищ. Крім того, виникає ризик домінування противника на морському театрі воєнних дій і блокування торговельного судноплавства до українських портів.002_900 13335610_574433409426600_2365670129309713634_n

— Неможливість фінансування нанесення високоточних морських ударів по противнику (а це мають бути у тому числі ракетні атаки) і десантування сил спеціального призначення та морської піхоти призведе до повної втрати ініціативи в морських операціях. Але сьогодні українським Військово-Морським Силам доцільно обрати модель, яка б поєднувала і ведення морських операцій, і нанесення високоточних ударів по противнику, і захист морського узбережжя, — зауважив Андрій Риженко.

Заступник начальника управління бойової підготовки Командування ВМС ЗС 5471_p_06_img_0003України, капітан 1 рангу Ігор Колежнюк:

— Сьогодні Україні необхідні нові корвети, оскільки під час анексії Криму ми втратили кораблі даного класу «Луцьк», «Тернопіль», «Придніпров’я» та «Хмельницький».

Корвет нового проекту, закладений на Чорноморському суднобудівному заводі, міг би частково компенсувати втрати і, безумовно, за наявності потужного ракетно-артилерійського, радіоелектронного, торпедного озброєння значно перевершити кораблі радянських проектів як у захисті власного узбережжя, так і далеко від баз завдяки автономності плавання. Але в нинішніх умовах доводиться думати про безпосередній захист все ж таки власного Чорноморського та Азовського узбереж.

Саме «москітний флот» дозволяє висаджувати штурмові групи, здійснювати диверсійні рейди в тил противника тощо. Зараз на столичному суднобудівельному заводі будуються малі бронекатери, які могли б підсилити наші позиції. Звичайно, броня таких катерів удару ракети не витримає, проте є надійним захистом від куль, у тому числі крупного калібру.

За формулою, яка існує в світі, одна тонна водотоннажності корабля класу «корвет» або «фрегат» коштує 100 000 доларів США. І для багатьох країн наявність достатньої кількості власних ресурсів має вирішальне значення. Саме тому, розглядаючи концепцію побудови українського флоту та враховуючи окупацію Кримського півострова, що зараз є основною військовою загрозою як для України, так і для всього Чорноморського регіону, треба знайти відповідне рішення, щоб нейтралізувати загрозу з обмеженими ресурсами і в короткий проміжок часу.

Читайте також:  Александр Сурков: Полевая Почта работает по схеме, непривычной для волонтеров и армии. Мы возим "вдоль", а не "поперек".

На думку заступника начальника штабу, українська модель може бути реалізована за допомогою класичної з додаванням опцій «москітного флоту».bufer-obmena01

— Класична модель вимагає закупівлі всього спектру надводних кораблів — від фрегатів до катерів. Це дає можливість діяти навіть у відкритому океані, але буде коштувати державі кілька мільярдів доларів. «Москітний флот», що складається з багатьох катерів різного призначення, здатний забезпечити морську безпеку лише поблизу узбережжя, але коштує набагато дешевше. Важливим є також і те, що швидкі патрульні катери, водотоннажність яких удесятеро менша, можуть нести ту ж саму кількість ракет чи торпед, що й корвет або фрегат, — підкреслив Андрій Риженко.

Відповідно до AJP НАТО — 3.1 (STANAG 1469) порівняння ефективності катерів і фрегатів у різних морських операціях свідчить про те, що класичний флот не має великої переваги над «москітним» поблизу узбережжя. І лише певна автономність дає окрему перевагу класичному флоту на великій відстані.

— У порівнянні витрат і часу бачимо, що побудувати «москіти» набагато дешевше та швидше. Вони дешевші в обслуговуванні й не потребують великих інвестицій в інфраструктуру. Їхній ремонт є більш гнучким і дозволяє широко використовувати навіть цивільні майстерні. Можливість їхнього розгортання в зоні операцій також більша. У разі якщо водний шлях не представляється можливим, невеликі човни можуть бути доставлені до району ведення бойових дій на вантажівках, поїздах чи літаках, — наголосив капітан 1 рангу Андрій Риженко.

Якщо враховувати сучасні морські операції, то швидкість 45 вузлів і вище, маневр і темп дають «москітному флоту» ще більші переваги. А здатність діяти з різних напрямків із низькою помітністю — примножують ці переваги в рази. Тому завдяки багатофункціональності «москітів» українському флоту потрібно застосовувати три типи платформ: мінно-тральні, рейдово-амфібійні та патрульно-ударні. І це коштуватиме лише кілька сотень мільйонів доларів.

— В основі багатофункціонального швидкого рейдово-амфібійного катера є платформа, що рухається зі швидкістю 50 вузлів і здатна доставляти 16–20 морських піхотинців, членів оглядової команди або водолазів-рятувальників до місця подій. Варіант патрульно-ударної платформи вже представлено вітчизняним виробником як проект «Лань», і знаходиться він на стадії остаточного доопрацювання. До речі, саме на цій платформі планується застосування протикорабельних ракет і всього озброєння, необхідного для ведення сучасних морських операцій. При цьому його водотоннажність і вартість у п’ять разів дешевша у порівнянні з корветом, — підкреслив заступник начальника штабу з питань Євроатлантичної інтеграції.

Читайте також:  "Братский народ" у прямому ефірі. ВІДЕО

Виходячи з цього, на даний час для України застосування «москітного флоту» — це реалістичне і ефективне рішення щодо забезпечення постійної присутності країни на морі в короткі терміни і з обмеженими ресурсами. Цей флот має експлуатаційні переваги поблизу узбережжя країни у конкуренції з класичним флотом корветів і фрегатів, а також може стати основою для планомірного розвитку національного океанського флоту.

Євгеній СИЛКІН