Зміст

  1. Основні види теплиць
  2. Як вибрати місце для теплиці на ділянці
  3. Чи потрібний фундамент
  4. З якого матеріалу найкраще робити теплицю
  5. Якого розміру має бути теплиця
  6. Що робити, щоб урожай у теплиці зростав ще швидше і був смачнішим

Якщо на вашій ділянці стоїть теплиця, значить на столі завжди будуть свіжі та екологічно чисті овочі. У будівельних магазинах зараз величезна кількість тепличних конструкцій з різних матеріалів, з різними формами та призначенням. Але яку саме вибрати, яку теплиця купити буває складно вирішити навіть досвідченому городнику.

Розповідаємо, які бувають теплиці, де їх найкраще встановлювати та з якого матеріалу вибрати.

Основні види теплиць

За типом експлуатації: цілорічні або літні. Теплиці, які будують для вирощування культур навіть узимку, мають складніші конструкції. Вони оснащені системами опалення, вентиляції, освітлення та поливу води. А роблять їх найчастіше із полікарбонату чи скла.

У літніх теплицях повітря нагрівається лише від сонячного світла, а різниця в температурі вдень та вночі виходить мінімальною навіть без участі людини. Такі конструкції також можуть бути зі скла або полікарбонату. Іноді – вкритими плівкою.

За культурами, які в них вирощуватимуть: у різних тепличних рослин свої вимоги до освітленості та вологості. Якісь культури можна садити разом, інші можуть нашкодити один одному.

  • Овочеві – тут можна вирощувати томати, огірки, баклажани, перці, кавуни. Їх висаджують ще навесні у закритий ґрунт.
  • Розсадні – створюють усі умови, щоб отримати міцну розсаду. У таких теплицях стежать за підтримкою рівня вологості повітря та встановлюють систему поливу.
  • Квіткові – для декоративних видів квітів, які потребують особливих кліматичних умов.

За формою:

  • Прямокутні з двосхилим дахом – найпопулярніший варіант. У теплицях такої форми відбувається рівномірне освітлення та обігрів рослин. Плюс вони витримують будь-який снігопад.
  • Пристінні – такі прилаштовують до стін будинку чи сараю. Як правило, з односхилим дахом. Це зручне та практичне рішення, оскільки можна заощадити на будматеріалах та не займати великої площі на ділянці. Схил даху повинен бути спрямований на південну сторону.
  • Арочні – теж зручний варіант, який заощаджує покривний матеріал завдяки відсутності гострих кутів. До того ж, на такій теплиці не затримується сніг. Однак через невелику висоту бічних стін доводиться відмовлятися від високих культур.
Читайте також:  За викриття злочинів "свободівця" Ігора Мірошниченка активісту погрожували та зламали ніс, правоохоронці бездіють

Як вибрати місце для теплиці на ділянці

Головне завдання теплиці – максимально використати сонячну енергію. Тому шукайте місце, яке протягом усього дня добре висвітлюється. На конструкцію не повинна падати тінь від будинку чи дерев. Краще розташовувати її так, щоб одна сторона дивилася на захід, а інша – на схід.

Також теплицю потрібно захищати від вітру та протягів, щоб температура всередині не залежала від зовнішнього обдування. Шукайте тихе та спокійне місце, приховане від вітру.

Ставити теплицю можна лише на рівну поверхню. Зверніть увагу на ґрунт: для вирощування врожаю піщана та болотиста земля не підійде. Якщо ґрунт глинистий, перед тим як покривати його родючою землею, засипте гравієм.

Чи потрібний фундамент

Зазвичай при встановленні теплиці не замислюються про фундамент, особливо якщо вона тимчасова – досить встромити в землю стовпчики, зафіксувати на них легкий каркас, і можна вирощувати помідори.

Однак фундамент потрібен не тільки для складних та довговічних споруд. Він не просто фіксує каркас і утримує його при поривах вітру, а й ізолює теплицю: допомагає зберегти тепло всередині, не дає проникнути туману, вогкості та вітру, захищає від гризунів та комах.

Можна зробити легкий фундамент із бруса – це найпоширеніший варіант. Головне – обробити дерево захисним складом, щоб захистити від плісняви, гризунів та вологи та продовжити його термін служби.

Найнадійніший і ефективніший фундамент роблять із цегли або бетону. Такі матеріали нагріваються вдень, а вночі тепло віддають. Однак це вже монолітна споруда – її краще робити в тому випадку, якщо ви точно ніколи не переноситимете теплицю.

З якого матеріалу найкраще робити теплицю

Каркас найчастіше роблять дерев’яним через низьку вартість матеріалу та теплоізоляцію. Однак він недовговічний і не надто міцний, порівняно, наприклад, із металом. Якщо брати пластик або алюміній, вони виграють за міцністю, легкістю та стійкістю до корозії. Але поступаються в ціні та теплоізоляції.

Читайте також:  В Латвии ввели запрет на обучение на русском языке в частных учебных заведениях

Найкраще використовувати сталевий каркас із профілю або труби: він надійний, не вимагає догляду і не так дорого коштує. Наприклад, сталевим трубам з оцинкуванням нічого не буде щонайменше 10 років. Сталевий каркас вистоїть і не погнеться під будь-яким снігопадом та вітром, так що ваші рослини будуть надійно захищені.

Який би матеріал не вибрали, крок між дугами в теплиці повинен бути не більше одного метра, інакше від опадів покриття може порватися або тріснути.

Як покривний матеріал найчастіше використовують поліетиленову плівку. Це дешевий матеріал, що м’яко розсіює світло. Однак він швидко зношується та рветься.

Скло добре пропускає світло, довговічно і в нього висока теплоізоляція. Однак це важкий матеріал та його важко монтувати.

Найоптимальніший варіант для теплиць – стільниковий полікарбонат https://novateplica.com.ua/uk/teplitsy-iz-polikarbonata/. Завдяки структурі з перегородками, заповненими повітрям, він добре тримає тепло. Також він міцний, простий у монтажі та довговічний: прослужить щонайменше 15 років.

Якого розміру має бути теплиця

Насамперед варто задуматися, скільки всього ви збираєтеся садити і наскільки вільно хочете пересуватися в теплиці. Мінімальна ширина, що дозволяє посадити багато культур і спокійно переміщатися в теплиці, – 240 см. Так помістяться дві грядки по 90 см і буде прохід між ними 60 см.

Оптимальна довжина – до 6 м. Висота – 2,5 м для середньої людини. У теплиці обов’язково повинні бути двері, щоб провітрювати приміщення, інакше всі ваші рослини можуть згоріти. Двері потрібно робити також широкими – майже 1 м, щоб можна було не тільки втиснутися всередину, а й провести садову тачку.

Джерело: https://novateplica.com.ua/