Професійні будівельники та різноробочі на будівництві – одні з найбільш затребуваних працівників в Польщі. Це пов’язано з виїздом на заробітки місцевих фахівців. Які вакансії пропонують українцям?
Переваги та недоліки роботи в Польщі будівельником
Будівництво – одна з галузей економіки Польщі, яка швидко розвивається. Це пов’язано з тим, що є дуже великий обсяг замовлень на будівництво офісних центрів, магазинів та торгівельно-розважальних комплексів, закладів громадського харчування, житлових будинків (як багатоквартирних, так і приватних), автомагістралей та мостів. Місцеві будівельники віддають перевагу працевлаштуванню в інших країнах Євросоюзу – Німеччині, Нідерландах, Данії та ін. Тому робота в Польщі будівельником є для українців.
Перевагами працевлаштування в будівельній сфері є:
- Високий рівень оплати праці.
- Легальне влаштування на роботу. Підписання трудового договору гарантує своєчасну оплату праці, фіксований робочий графік та доплату за понаднормову працю.
- Велика кількість вакансій. Робота для чоловіків є в Катовіце, Познані, Гданську, Варшаві, Кракові, Жешуві, Вроцлаві, Любліні та інших польських містах. Наймають на роботу як професіоналів з досвідом роботи, так і різноробочих та підсобних робітників.
- Більшість будівельних компаній пропонують іноземним працівникам житло. Його оплата є в декілька разів меншою, ніж оренда квартири.
Влаштовуючись в будівельні компанії варто пам’ятати, що є й певні недоліки в роботі, а саме: складна фізична праця, адже працювати необхідно по 10-12 годин в день; працювати необхідно на вулиці, а тому можуть бути складні погодні умови – сильний вітер або спека влітку. Також варто враховувати, що на деякі вакансії наявні обмеження щодо віку працівників.
Популярні вакансії та вимоги до працівників
Велика кількість вакансій на роботу в Польщі для будівельників-українців і висока оплата їхньої праці приваблюють багатьох громадян. Найбільш популярними вакансіями для працевлаштування є:
- Різноробочі. Оплата праці таких працівників не нижча, ніж 13 злотих на годину. Є також вакансії для різноробочих з досвідом роботи, їх заробітна плата вища.
- Арматурники. Робота в Польщі зброяжем є тільки для працівників з досвідом роботи. Їх оплата праці досить висока – 30 злотих на годину.
- Спеціалісти з будівництва доріг та мостів. Є вакансії для укладальників тротуарної плитки та бруківки, машиністів дорожнього катка, асфальтобетонників.
- Майстри з оздоблювальних робіт – плиточники, мулярі, штукатури. Такі фахівці отримують 18-20 злотих на годину.
- Каменярі. На роботу приймають тільки працівників з досвідом роботи. Особливістю даної посади є те, що оплата здійснюється за виконану роботу.
Під час прийому на роботу основною вимогою є наявність необхідних документів для легального перебування на території Польщі. Зазвичай, перед тим, як приїхати в Польщу працівники знаходять вакансію та зв’язуються з роботодавцем для отримання запрошення на роботу. Знайти роботу можна самостійно, або звернутись до кадрових агентств. Запрошення – один з необхідних документів для відкриття робочої візи.
Окрім документів, роботодавці зазвичай вказують такі вимоги в вакансіях: наявність досвіду роботи за фахом, вік, відсутність медичних протипоказань до праці та хороший фізичний стан, відсутність шкідливих звичок, вміння працювати в команді, витривалість та ін. Вимога щодо знання польської мови зустрічається далеко не у всіх об’явах на роботу.
Особливості роботи в сфері будівництва
Будівництво – одна з найбільш популярних сфер для працевлаштування. Хоча вакансій дуже багато, та є певна категорія будівельників, які можуть знайти роботу швидше. До цієї категорії відносяться працівники, які володіють польською мовою, або мають додаткову спеціальність.
Робота в Польщі будівельником може передбачати вахтовий метод роботи. Його суть полягає в тому, що працівники будуть знаходитись на об’єкті будівництва увесь час. В такому випадку роботодавець повинен забезпечувати своїх робітників повноцінним харчуванням.
Також варто пам’ятати, що є певні правила, аби не потрапити на шахраїв. Перед працевлаштуванням потрібно перевірити роботодавця – його реєстрацією, ознайомитись з відгуками осіб, які вже у нього працювали. Робота опалубником, каменярем, арматурником та на інших посадах в будівельних фірмах – офіційна, а тому є обов’язкове підписання письмового трудового договору. Він підписується у 2 примірниках, один з яких залишається у працівника.
Неофіційне працевлаштування не надає тих гарантій, які передбачає офіційне. Крім цього, в Польщі нелегальна праця вважається злочином, а тому іноземця можуть покарати – накласти штраф, заборонити в’їзд на територію країн Шенгенської зони та депортувати. Нерідко усі 3 види покарання застосовуються одночасно.