В 2022 році продажі гаджетів та електроніки знизились не суттєво – адже падіння показників, зафіксоване на початку весни через війну з РФ, компенсувалося пожвавленням в окремих категоріях товарів.

Споживчі переваги українців змінились досить сильно. Перестали купувати велику побутову техніку, електроніку дорогих брендів, надсучасні прилади, які не є обов’язковими для забезпечення комфортного життя. Рідше вибирали найдорожчі моделі девайсів, що оснащені низкою непотрібних опцій та потребують більших енерговитрат.

Найвищим попитом користувались гаджети для організації дистанційного навчання, віддаленої роботи, зв’язку та налагодження робочого процесу в умовах відсутності електроенергії. Не впали показники продажів смартфонів та планшетів середнього цінового сегменту. Багато купувати роутерів та пауербанків, швидко зникали з магазинів аксесуари для ком’ютерної техники, що працюють на акумуляторах та батарейках.

Основною тенденцією купівлі техніки та девайсів було бажання зекономити кошти. Війна в Україні триває і тому українці намагаються робити покупки усвідомлено, відмовившись від всього зайвого та надаючи перевагу якості, функціональності, практичності, компактності.

Способи економії, які використовували українці в 2022 році

Через спровоковану повномасштабною війною кризу в усіх сферах бізнесу ритейлерам в Україні довелось пристосовуватися до нових умов та багато працювати задля привернення уваги нових та збереження лояльності постійних покупців. Зниження попиту в основних категоріях товарів, висока конкуренція, необхідність підвищувати ціни та змінювати асортимент – це лише частина проблем, з якими стикнулися магазини.

Незважаючи на всі труднощі, більшість потужних супермаркетів та мереж побутової техніки змогли вистояти. І під кінець року продемонстрували непогані об’єми продажів.

Методи економії на купівлі побутової техніки та електроніки:

  • Промокоди – на знижки до 20% на вибрані групи товарів, безкоштовну доставку та подарунки. В 2022 році комбінації застосували під час оформлення близько 35% замовлень в інтернет-магазинах, здебільшого під час великих розпродажів (передноворічний, «Чорна п’ятниця» тощо).
  • Дисконтні картки – є у всіх постійних клієнтів, дозволяють купувати з певною знижкою всі товари. Знижка накопичується пропорційно витраченим коштам в магазині, тому є певний сенс купувати товари в одному супермаркеті. В 2022 році дисконтними програмами скористалося на 23% більше українців, ніж в 2021.
  • Бонуси – накопичуються під час оформлення покупки та дають певну знижку у вигляді відмінусованих гривень на наступне замовлення. Деякі магазини створюють окремі пропозиції з великими бонусами на вибрані товари, сума яких часом сягає третини суми в чеку. Такі акції проводять Фокстрот, Ельдорадо, АЛЛО, Rozetka.
  • Купівля старої моделі – після виходу новішої модифікації багатьох пристроїв попередні швидко втрачають в ціні. І статистика оформлених в онлайн-магазинах замовлень демонструє, що значно більше українців надають перевагу практичності та функціональності, обираючи простіші та дешевші моделі.
  • Моніторинг цін – практично всі онлайн-супермаркети дають змогу додати товар в вибране чи скористатись опцією «слідкувати за ціною», а потім чекати найкращого моменту для покупки. Цей метод в 2022 році був дієвим лише під час великих розпродажів, оскільки в інші дні ціни здебільшого демонстрували зростання.
  • Купівля вживаних речей – протягом року багато купляли привезених з країн Європи генераторів, одиниць великої побутової техніки, витрачаючи на 50-60% менше, ніж в разі купівлі нових товарів з тими ж характеристиками.
Читайте також:  Обзор биржи Альпари

В 2023 році експерти не очікують суттєвих змін – поки триває війна, українці дуже обережно витрачають кошти, особливо на речі, які в разі переїзду не можна буде взяти з собою. Прогнозують, що більшість клієнтів купуватимуть лише найнеобхіднішу техніку середнього цінового сегменту.