Британська компанія Ingrams Technologies пропонує оптимальне рішення для підвищення боєздатності авіційних ракет «повітря-повітря».
Українські підприємства можуть стати партнерами європейских компаній у реалізації цікавого і амбіційного проекту, скерованого на продовження ресурсу авіаційних ракет «повітря-повітря» радянського виробництва. А Україна та її Збройні сили можуть скористатися результатами цієї роботи. Так заявив директор інжинірингової компанії Ingrams Technologies Джим Філд у розмові з кореспондентом Defense Express.
Довідково
Компанія Ingrams Technologies заснована у Великої Британії, де має головний офіс. Також компанія має свої представництва у Болгарії та Україні, промислові потужності – у Болгарії та Сербії. Займається обслуговування клієнтів по всьому світу у сегменті високоточної зброї, модернізації авіоніки, розробки та постачання високотехнологічних рішень, спираючись на досягнення та потенціал провідних компаній США та Європи. Ingrams Technologies має повноваження для представлення інтересів таких компаній як Rockwell Collins (США), транснаціональної корпорації Leonardo (донедавна Finmeccanica, Selex ES) на ринках України та інших держав. Ingrams Technologies також є партнером сербської компанії EDePro (Engine Development and Production) у реалізації та просуванні проектів модернізації існуючих зразків озброєнь та створення нових систем та комплексів.
Нині Україна стоїть перед гострою необхідністю забезпечити підтримку боєздатності фронтової винищувальної авіації – одного з основних засобів боротьби з авіацією і безпілотними засобами противника у повітрі. Але винищувачі Су-27 і МіГ-29 є лише носіями засобів ураження. Стан керованого авіаційного озброєння, особливо класу «повітря-повітря», є одним з актуальних питань для вітчизняної бойової авіації.
Фактичний «вік» усіх керованих авіаційних засобів ураження, якими озброєні літаки винищувальної, штурмової і бомбардувальної авіації ЗС України, на рубежі 2016 р склав від 25 до 40 років. При тому, що гарантований термін служби цих озброєнь становить не більше 15 років. Нині перед вітчизняними конструкторськими бюро і підприємствами України поставлено завдання забезпечити підтримку боєздатності арсеналу керованих авіаційних засобів ураження до 2030 р. Вибір стратегії для вирішення цього завдання в країні поки що формується. Відтак, є змога врахувати усі можливі рішення. Одне з них – від компанії Ingrams Technologies.
– Пане Джим, чим викликаний інтерес компанії Ingrams Technologies до ракетної техніки радянського виробництва?
– Цей інтерес ґрунтується на досвіді фахівців нашої компанії та наших партнерів, а також на детальному аналізі тих реалій, які впливатимуть на ті чи інші сегменти збройового ринку. Сьогодні наша компанія пропонує рішення, яке є надзвичайно конкурентним у сегменті «ефективність-вартість», коли йдеться про продовження ресурсу авіаційних ракет, які були виготовлені за часів Радянського Союзу і нині стоять на озброєнні армій багатьох країн, включно з Україною. Деякі з цих авіаракет, зокрема, Р-27 збирались в Україні з використанням російських комплектуючих. Нині Росія проводить політику щодо просування на зовнішні ринки своїх нових авіракет ближнього бою, середньої та великої дальності. І тому каже, що купуйте нові ракети, а про Р-27 та інші просто забудьте та міняйте їх на нові. Але на це потрібні надзвичайно великі кошти. Щонайменше 30 держав у світі мають у своїх арсеналах ракети Р-60, Р-73, Р-27. І всі ці армії хочуть, аби ракети , які вони вже мають, служили якомога довше. Тож нині актуальне питання – продовження ресурсу цих ракет. Насамперед це стосується їхніх двигунів, адже через п’ятнадцять років і більше у твердому паливі відбуваються процеси, які просто не дозволяють ефективно застосовувати такі ракети у повітряному бою.
– Що саме пропонує Ingrams Technologies?
– Йдеться про рішення, які вже серійно виготовляються у партнерстві з відомою сербською компанією EDePro. Було проведено цикл випробувань з метою створення надійного рішення для продовження ресурсу авіаракет шляхом заміни палива ракетних двигунів. Відтак, у підсумку було створено нове композитне ракетне паливо. Старе паливо з двигунного відсіку вимивається і на його місто встановлюється пакет з новим ракетним пальним. За конструкцією воно рулонного типу, це дозволяє створювати комплекти для заміни двигунних блоків різного діаметру та довжини. Ці роботи можуть проводитись навіть на території замовника. Насьогодні компанія Ingrams technologies є власником документації та патентів, які стосуються проектів щодо ремоторизації авіаційних ракет класу «повітря-повітря».
Гарантійний термін служби ракети продовжується на 15 років. Усі характеристики ракети при цьому зберігаються. Якщо нова авіаційна ракета коштує в межах $1-1,2 млн, то наше рішення є щонайменше учетверо дешевше.
– Як виглядає потенційний ринок таких послуг і хто вже є замовником на застосування таких рішень?
– Аналіз, який був проведений нашими фахівцями, засвідчив, що авіаційний сегмент оцінюється у $7-8 млрд. Нині за стандартами НАТО сертифікований процес щодо продовження ресурсу ракет Р-60 за тими технологіями, які відпрацьовані компаніями Ingrams technologies та EDePro. Нові рішення для Р-60 застосовуються в інтересах повітряних сил Індії. Окрім двигунів, також йдеться про виготовлення та встановлення нових блоків газогенераторів на ці ракети.
Ця технологія також застосовується для продовження ресурсу ракет класу «земля-повітря». Композитне рулонне паливо закуповується Білорусією для його використання у ракетах для модернізованого зенітного ракетного комплексу С-125 «Печора», у тому числі і для виконання експортних контрактів. На черзі – роботи по Р-27.
– Яке місце у цих планах займає Україна?
– Ми високо оцінюємо той промисловий потенціал, який є насьогодні в України щодо серійного виготовлення авіаційних ракет при наявності усіх комплектуючих, щодо розробки окремих типів головок самонаведення, виробництва комплексів контролю та перевірки параметрів авіаційного озброєння. З огляду на те, що європейська оборонна промисловість демонструє яскраві приклади створення спільних проектів за короткий проміжок саме завдяки інтеграції компетенції усіх учасників, ми розглядаємо українські підприємства ракетної галузі як потенційних партнерів. Наш спільних продукт може бути використаний як в інтересах Повітряних сил України , так і закордонних замовників.
Разом з цим, співробітництво з українською стороною може бути набагато ширшим, враховуючи можливості Ingrams Technologies та ії тісну взаємодію з Rockwell Collins та корпорацією Leonardo. Наприклад, напівактивні головки від Leonardo разом з малогабаритними підсвічувачами цілей дозволяють перетворювати звичайні боєприпаси на високоточні, і ці пропозиції може використати Україна. У свою чергу, Rockwell Collins є основним постачальником портативного навігаційного обладнання для військових армії США і блоку НАТО. Приймачі сигналів GPS мають надзвичайно широкий спектр застосування. Включно зі створенням високоточних боєприпасів – як нових зразків, так і для модернізації існуючих артбоєприпасів, наприклад, калібром 152 мм. За рахунок оснащення їх спеціальними пристроями наведення на основі малогабаритних пристроїв GPS. Це рішення вже викликало інтерес у наших українських партнерів – однієї з державних компаній, що займається розробкою засобів враження.
– Але ж сигнал GPS легко придушити засобами радіоелектронної боротьби?
– Спеціалізоване військове GPS обладнання від Rockwell Collins дозволяє приймати високоточних навігаційний сигнал, які закодований і не доступний звичайним користувачам. Rockwell Collins готовий до підписання з Україною меморандуму про доступ до військового GPS. Точність і стійкість перед перешкодами «військового» сигналу на порядок вище існуючих цивільних рішень, які нині використовує Україна. Цей сигнал неможливо придушити навіть при значній кількості одночасних атак, чи забезпечити спуфінг, що часом приписують російським системам радіоелектронної боротьби, які діють проти українських безпілотників на сході вашої країни.
Ще раз зазначу. Спектр пропозицій надзвичайно широкий і українська сторона має розуміти, що це дійсно високотехнологічна продукція, яка спроможна суттєво посилити українську армію. Захищені від придушення системи глобального позиціонування, системи боротьби з безпілотниками, надійній зв’язок, засоби розвідки та цілевказування – весь цей арсенал, якщо його матиме українське військо, спроможний достатньо швидко звести нанівець ті переваги, які за окремими напрямками має російська армія.