Сьогодні проговоримо про такий собі законопроект №3014, за який 16 грудня проголосували нардепи. Остаточного тексту проекту закону на сайті ВРУ, за який проголосували, НЕ МАЄ. Однак, друзі, ви повинні бути ознайомлені з тим, які правки пропонував Президент України. І зробити свої висновки..

Мова йтиме щодо закону про електронні комунікації. Цей документ вже один раз ветувався президентом і розглядався таким чином вдруге. Та шквал критики викликали правки Зеленського, з якими він ще восени повернув законопроект до парламенту:

  • скасувати необхідність вирішення суду при видачі спецслужбам інформації про поведінку клієнтів в цифрових мережах. Тобто доступ до історії відвіданих сайтів, телефонних переговорів і тощо;
  • доповнити закон нормою, що нагадує 250 статтю КПК України щодо НС(Р)Д;
  •  і куди ж без «в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини».

Конституція України говорить, що кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з’ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо (стаття 31). Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (стаття 32). Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір (стаття 34).

Читайте також:  Кирилл Шевченко вымывает деньги из УКРГАЗБАНК

Що пропонував Президент?

По-перше, доступ до інформації про споживача, факти надання електронних комунікаційних послуг, у тому числі до даних, що обробляються з метою передачі такої інформації в електронних комунікаційних мережах, здійснюється у порядку та відповідно до вимог Конституції України та законів України, а в окремих випадках, які передбачені законом і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини доступ до інформації здійснюється у порядку, визначеному статтею 250 Кримінального процесуального кодексу України (ч. 1 ст. 121 проекту). Говорять, що цю правку не прийняли, однак вже проаналізуємо, коли побачимо акт.

Друга пропозиція Зеленського: провайдери і мобільні оператори за свій рахунок підключають спецслужби до своєї бази даних. Це норма тієї ж статті. У країні більше 2 тисяч телеком-операторів, то кожен з них повинен був таким чином витратити на шпигунське обладнання для СБУ, НАБУ, поліції та інших відомств понад мільйон гривень. Що для більшості дрібних і середніх компаній є непідйомною сумою. Раніше закон зобов’язував тільки встановлювати вже закуплене спецслужбами обладнання.

Є ще цікавіші положення..

Депутати дозволили владі без будь-яких рішень судів обмежувати інтернет і мобільний зв’язок в зоні проведення ООС. А як щодо обов’язку всіх провайдерів підключитися до єдиної системи оперативно-розшукових заходів. У ній говориться, що всі оператори зобов’язані забезпечити технічну точку доступу до своєї інформації для апаратури спецслужб.

Але куди важливіше те, що сказано в статті 119 проекту – провайдери зобов’язані фіксувати і зберігати всі дії користувача як мобільного зв’язку, так і інтернету. Особливу увагу потрібно звернути на «зміст інформації, яка передається і/або виходить кінцевим користувачем». У разі операторів мобільного зв’язку це означає, що вони зобов’язані записувати всі розмови своїх абонентів.

Читайте також:  Подбитый «Оленегорский горняк» исчез с причала

Тож висновки робіть вже самостійно