Фанера є надзвичайно різноманітним матеріалом з універсальним застосуванням. Простий у виготовленні, стабільний, довговічний і надзвичайно ефективний, він є чудовою альтернативою масиву дерева. Якщо вам потрібно купити шліфовану фанеру звертайтесь за цим посиланням до Інтернет-магазину torgplit.com.ua.

Дерев’яна фанера – трохи інформації для початку

Фанера – це деревна плита, що відноситься до групи деревних матеріалів. Як і деревостружкові плити , це надзвичайно цікавий приклад матеріалу зі структурою та властивостями, відмінними від сировини, з якої він був виготовлений. Зберігаючи найважливіші переваги масиву дерева, він усуває багато його недоліків. Виробництво фанери полягає в склеюванні непарної кількості тонких дерев’яних листів , тобто так званих шпонів .

Стандартна товщина одинарного шпону становить всього 1,5 мм. Зовнішні шари фанери називаються шпонами. Вініри завжди зернисті в одному напрямку. Внутрішні шари (центр фанери) можуть бути виготовлені з того ж або іншого (зазвичай дешевшого) типу деревини, ніж зовнішні шари. Однак про якість фанери завжди свідчить порода деревини, з якої виготовлений шпон. Внутрішні шари в даному випадку мають другорядне значення. Тому фанера з сосновим шпоном і вільховим центром увійде в групу хвойно – соснової фанери.

Хоча найпоширенішою є фанера з різних порід деревини, можна зустріти й однорідні варіанти. В особливих випадках, наприклад, коли фанеру потрібно фрезерувати, її центр можна зробити з масиву дерева. Характерною особливістю фанери є рівні фізико-механічні властивості по всій поверхні листа (як уздовж, так і впоперек). Такий ефект можливий завдяки характерній структурі матеріалу. Ми називаємо цю конструкцію хрестом. Ну а кожен наступний шар шпону укладається під кутом 90 градусів до попереднього шару. Таким чином ми отримуємо матеріал, що характеризується відмінною міцністю при відносно невеликій товщині пластини.

Незважаючи на незаперечні переваги поперечної структури фанери, для деяких застосувань найкращим матеріалом є склеювання шпону, розташованого в одному напрямку (паралельна конструкція). Така конструкція гарантує довговічність тільки в одному обраному напрямку. На відміну від масиву, фанера не тріскається і не деформується і легко формується. Доступні в різних великих форматах, вони надають дизайнерам велику свободу дизайну. Фанера, як листяна , так і хвойна, поділяється на п’ять класів якості, вищий – Е і класи I-IV, кожен з яких допускає більше дефектів. Фанера класу Е практично не має недоліків. Фанера IV класу – матеріал, який не піддається шліфовці, а її численні та великі дефекти не потребують ремонту. Цей клас також позначається символом CC або називається класом упаковки. Якість фанери визначається властивостями її правої сторони. Ліва сторона плити може мати дещо гірші параметри. Однак слід пам’ятати, що різниця в якості правої і лівої сторони фанери не може перевищувати двох класів.

Виробництво фанери

Процес виробництва фанери починається з отримання відповідної породи деревини.

Для цієї мети найчастіше використовують деревину:

  • сосни,
  • берези,
  • вільха,
  • бук.

Отримана сировина направляється в пивоварні басейни, де піддається ретельно спланованій гідротермічній обробці. Цей етап проходить при температурі 40-60 ° С. Точні умови заварювальної ванни підбираються залежно від породи деревини, її діаметра та переважаючого сезону. Для деревини берези, сосни та ялини гідротермічна обробка займає близько 30 годин. У випадку з деревиною бука цей час збільшується навіть до 72 годин. Потім гідротермічно оброблену деревину транспортують на периферійну фрезу, де її очищають. В результаті лущення отримуємо шари шпону у вигляді довгої стрічки. Стандартна товщина одного листа становить 1,5 мм. Однак також можливе різання до іншої попередньо визначеної товщини. Отримані смуги шпону необхідно висушити.

Цей процес відбувається в стрічкових або роликових сушарках при температурі 160-180 °С. Метою цього етапу є зниження вологості шпону приблизно до 4-7%. Висушений матеріал підлягає контролю якості. Будь-які дефекти виявляють, а потім усувають або ремонтують. Потім послідовні листи укладають вхрест, хрест-паралельно або паралельно один одному і склеюють. Для цього на обидві сторони кожного другого листа шпону наносять правильно підібрану клейову масу. Виготовлені таким чином вініри потім пресують при високій температурі та під високим тиском у спеціальних гідравлічних пресах. Цей процес гарантує міцне з’єднання листів і чудові властивості готового виробу. В рамках процесу фінішної обробки фанера вирізається до потрібних розмірів, а їх поверхня калібрується і вирівнюється на шліфувальному станку. Залежно від майбутніх застосувань, на фанеру прасують спеціально підготовлену плівку – папір, просочену смолою. Нарешті, продукт класифікується якісно і розподіляється на конкретні цілі.

Фанера – аплікації

Фанера широко використовується в багатьох галузях промисловості, включаючи будівництво, меблеву , автомобільну, суднобудівну та упаковку. Використовується для будівництва перегородок, дверей або обшивок даху. Все частіше це ефективне облицювання стін, підлоги і стель в сучасних мінімалістичних інтер’єрах. Крім того, спеціально підготовлену фанеру можна використовувати і як елемент зовнішнього фасаду будівлі. Фанера чудово підходить як міцна конструкція або наповнювач. Застосовується при будівництві опалубки або спеціальних форм для заливки бетону. У промислових будівлях фанеру часто кладуть на підлоги, майданчики або риштування. Це також один з найпопулярніших матеріалів, що використовуються у виробництві всіх видів меблів та інтер’єрних аксесуарів.

В автомобільній промисловості фанеру використовують як елемент конструкції сидіння або як оздоблювальний матеріал для салонів транспортних засобів. Він також використовується у виробництві частин тіла. Фанера ідеально підходить для кораблів, човнів і яхт. Він часто використовується при будівництві корпусів і внутрішньої обробки різних типів суден. І, нарешті, фанера є відмінним пакувальним матеріалом. Використовується для виробництва ящиків, ящиків і елементів, спрямованих на захист делікатного вантажу. Елементи з фанери також можна зустріти на дитячих майданчиках, в корпусах домашніх гучномовців, в музичних інструментах, декоративних аксесуарах або наборах для моделювання.

Види дерев’яної фанери

При огляді та диференціації фанери, доступної для продажу, ми можемо враховувати їх різні аспекти. Від будівництва, через тип використовуваної сировини та спосіб обробки, до цільового призначення. Нижче ми наведемо основні підрозділи фанери.
  1. Залежно від типу деревини, яка використовується для виробництва шпону:
    • листяні (з берези, вільхи, бука та ін.),
    • хвойні (з сосни, ялини, ялиці тощо),
    • екзотичні (з деревини меранті, сейба, окуме тощо).
  2. За типом деревини у фанері:
    • однорідні – виготовлені з однієї породи деревини,
    • змішані – виготовляються з кількох видів деревини.
  3. За типом зварного шва:
    • сухостійкий – S (для внутрішнього використання) – з’єднаний з’єднанням на основі сечовино-формальдегідної смоли; призначений для використання в сухих умовах,
    • напівводонепроникний – W1 (для внутрішнього застосування) – з’єднується клейовим з’єднанням на основі сечовино-меламіноформальдегідної смоли; призначений для використання у вологих умовах,
    • водонепроникний – W2 (для зовнішнього застосування) – з’єднується стиком на основі фенолформальдегідної смоли; призначений для використання у зовнішніх умовах.
  4. За ступенем механічної обробки плити:
    • неполірований,
    • землі.
  5. За призначенням:
    • загального призначення – зазвичай використовується в меблів і будівельних столярних виробів,
    • спеціального призначення – серед іншого: фанера, модифікована іншими матеріалами, авіаційна фанера, вогнезахисна фанера тощо.
Читайте також:  Виды и особенности лестниц на металлическом каркасе

Хвойна фанера

Одним з найпопулярніших видів фанери є соснова фанера. Серед виробів із сосни найкращими властивостями володіє фанера з сосни звичайної (Pinus sylvestris). Ми можемо знайти їх як у стандартних сухих, так і в водонепроникних версіях. Соснова фанера має сосновий шпон, а її центр зазвичай виготовляють із вільхового або березового шпону. Залежно від ваших потреб ми також можемо вибрати дошку, повністю виготовлену з сосни, або навіть дошку, центром якої є масив дерева. Також великою популярністю користується фанера Radiata, виготовлена ​​з каліфорнійської сосни (Pinus radiata). Він широко визнаний як чудовий матеріал для обшивки і фасаду.

Фасади з цього виду фанери характеризуються відмінними параметрами міцності і безперечними естетичними цінностями. Іншим видом соснової фанери є фанера Elliotis, яка виготовляється з деревини сосни Elliott (Pinus elliottii). Цей вид неякісний і використовується в першу чергу в приміщеннях, де не потрібна високоміцна і естетична фанера. Тому він в основному використовується у виробництві упаковки. Фанера Elliotis доступна тільки в III і IV класі якості. Має великі кільця, численні та великі дефекти, а міцність на вигин вдвічі менша, ніж у дощок сосни звичайної. Однак його незаперечною перевагою є низька ціна.

Фанера листяних порід

Найпопулярніша фанера листяних порід на українськомуу ринку – це вільхово-березові, березові та букові дошки. Фанера листяних порід широко використовується в столярній, меблевій, будівництві, човнобудуванні, а також в автомобільній та пакувальній промисловості. Завдяки своїм чудовим параметрам фанера листяних порід зазвичай дорожче хвойної. Завдяки більш коротким волокнам з ним легше працювати. Вона також має більш високі естетичні якості, завдяки чому його охоче використовують як фінішне покриття для особливо відкритих поверхонь.

Завдяки відмінній міцності та привабливому зовнішньому вигляду, фанера листяних порід часто використовується як обшивка та фасадний матеріал. Великі розміри форм дозволяють швидко і без проблем покривати великі поверхні, мінімізуючи поділки. Натуральна фанера з листяних порід чудово виглядає в якості обробки для сучасних мінімалістичних форм.

Фанера для будівництва будинку

Фанера з підвищеними властивостями широко використовується в будівництві, суднобудуванні, суднобудуванні та автомобільній промисловості. Матеріали для цього проходять спеціальну обробку , що забезпечує їх високу стійкість до вологи та води, високих температур та інших несприятливих погодних умов . Для цього використовуються прозорі препарати (масла , віск, безбарвні УФ-лаки) або фарби для деревини. Фанера також може бути піддана процесам, які знижують її горючість. Вогнезахисний процес можна виконати двома способами. Перший передбачає замочування внутрішніх шарів фанери спеціальними препаратами, навіть перед склеюванням і пресуванням. Другий – полягає в нагнітанні відповідних заготовок безпосередньо в готову дошку. Фанера для зовнішніх будівельних робіт також повинна бути захищена спеціалізованими біоцидами. Завдяки однаковій механічній міцності, високій жорсткості, зручним розмірам і відповідній обробці вони перевершують як масив дерева, так і інші види дерев’яних панелей. Фанера є відмінним матеріалом для опалубки. Завдяки йому бетонна суміш набуває бажану форму і привабливий зовнішній вигляд. В області опалубки високо цінується фанера з листяних порід.

Такі матеріали товсті і зазвичай складаються з декількох шарів. Опалубка виготовлена ​​з водонепроникної фанери, закріпленої спеціальною фенольною плівкою .

На українському ринку все більшої популярності набуває також так звана протиковзка фанера. Виготовляють їх як з листяних, так і з хвойних порід дерев, але найпоширенішими є листяні – берези та поєднання вільхи. Водонепроникна протиковзка фанера використовується для будівництва легких і міцних платформ, риштування та платформ. Вони забезпечують високий комфорт і безпеку пересування в складних умовах, в тому числі на будівельних майданчиках або в промислових цехах.

Переваги та недоліки фанери

Для чого підійде фанера? Фанера характеризується відмінною міцністю на вигин, розрив і стиск, а також високим модулем пружності. Ці параметри значно перевершують інші деревні матеріали, і навіть масив дерева. Крім того, як у сухому, так і в мокрому стані вони демонструють високу ударостійкість. Фанера високо цінується за стабільність розмірів. У порівнянні з іншими дерев’яними панелями, процеси набухання у фанери дуже обмежені, і після висихання фанера повертається до вихідних розмірів. Виробництво фанери дозволяє вигідніше, як в екологічному, так і в економічному плані, поводитися з деревною сировиною. Крім того, процес виробництва фанери характеризується високою енергоефективністю.

Енергія, необхідна для виробництва, може бути майже повністю отримана при спалюванні деревних відходів. Великою перевагою фанери є також її універсальність. Він добре підійде у виробництві меблів та опалубки, різних типів будівельних конструкційних елементів, промислових риштувань та упаковки. Фанера, яка використовується як обшивка або фасадний матеріал, також є додатковим шаром утеплювача, як тепло-, так і звукоізоляції .

При правильному закріпленні він демонструє відмінну стійкість до води та несприятливих погодних умов. Дерев’яна фанера не має багатьох недоліків. Однак вони можуть включати відносно високу ціну (порівняно з іншими дерев’яними панелями) і абсолютну необхідність ретельного захисту матеріалу за допомогою спеціалізованих препаратів.

Підводячи підсумок, найважливішими перевагами фанери є:

  • висока міцність у порівнянні з іншими дерев’яними панелями та масивом дерева,
  • відмінна довговічність – вироби з фанери можуть прослужити в хорошому стані багато-багато років,
  • відмінна механічна міцність по відношенню до товщини дошки,
  • стійкість до зовнішніх факторів (фанера, на відміну від масиву, не тріскається і не коробиться),
  • легко формується, включаючи згинання,
  • добре використовувати отриману сировину – така ж кількість деревини забезпечить більше квадратних метрів фанери, ніж масив;
  • висока стабільність розмірів,
  • хороша енергоефективність виробничого процесу,
  • чудова універсальність застосувань,
  • дуже різноманітні розміри доступних форматів,
  • гладка поверхня, що дозволяє без проблем очищати матеріал.

Якісні сорти фанери

Як уже зазначалося, дерев’яна фанера за якістю поділяється на п’ять основних класів: E, I, II, III і IV. Матеріал кожного класу якості повинен відповідати суворо визначеним вимогам. Ось їх короткий виклад.

Фанера листяних порід

Клас якості Е

Практично не допускаються дефекти

І клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли – максимум 3 шт./м2
  • здорові, поодинокі сучки, одиночні сучки до 15 мм в діаметрі. Однак сума їх діаметрів не може перевищувати 30 мм/м2. У вузлах можуть бути мінімальні тріщини.
  • згнили і не зрощені вузли та отвори для вузлів – діаметром до 6 мм на одиницю за умови їх заповнення; максимум 2 шт./м2
  • відкриті тріщини – менше 1/10 довжини дошки і ширина одиниці до 3 мм за умови їх гарного заповнення; максимум 3 шт./м ширини дошки
  • тріщини закриті
  • дефекти конструкції деревини – за умови, що вони дуже незначні
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину – можливі незначні зміни кольору
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх належного виготовлення та ретельного заповнення; максимум 3 шт./м2
  • пошкодження краю дошки внаслідок шліфування або пиляння – за умови, що вони відбуваються на відстані до 2 мм від краю дошки
Читайте також:  Подбираем жаропрочное стекло для камина с советами от профессионалов

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані комахами, морськими шнеками та рослинами-паразитами
  • пробка
  • гниття деревини, викликане грибками
  • відкриті суглоби
  • закладки
  • пухирі
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • наскрізне шліфування
  • прокол клею
  • включення сторонніх тіл
  • ремонт у вигляді синтетичної пломби

II клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • міцні вузли, зрощені між собою – діаметром одиниці до 35 мм. У вузлах можуть з’явитися невеликі тріщини.
  • зламані та не зрощені вузли та отвори вузлів – у разі неусунутих дефектів: діаметром одиниці до 5 мм. У разі заповнених дефектів: діаметром одиниці до 10 мм; максимум 3 шт./м2
  • відкриті тріщини – менше 1/5 довжини дошки і шириною одиниці до 5 мм за умови їх гарного заповнення; максимум 3 шт./м ширини дошки
  • тріщини закриті
  • пошкодження, завдані комахами та морським буром – діаметром до 3 мм вертикально до площини плити; максимум 10 шт./м2
  • пробка – шириною до 5 мм за умови правильного заповнення
  • дефекти конструкції деревини – за умови, що вони незначні
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину – можливі незначні зміни кольору
  • відкриті стики – шириною до 3 мм; максимум 1 шт./м ширини дошки. Якщо ширина більше 1 мм, шви необхідно заповнити.
  • вкладки – довжиною до 100 мм; максимум 1 шт./м2
  • ямочки, відбитки і опуклості – тільки якщо вони невеликі
  • шорсткість – за умови, що вона незначна
  • прокол клею – за умови, що він невеликий і виникає епізодично
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх правильного виготовлення та ретельного заповнення; максимум 6 штук / м2
  • ремонти у вигляді синтетичного наповнення – у зазначених межах
  • пошкодження краю дошки, викликане шліфуванням або пилянням – за умови, що вони відбуваються на відстані до 5 мм від краю дошки

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані рослинами-паразитами
  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі
  • прохідне шліфування

III клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • міцні вузли, зрощені між собою – діаметром одиниці до 50 мм
  • згнили і не зрощені вузли, а також вузличні отвори – діаметром до 40 мм
  • відкриті тріщини – менше 1/3 довжини плити і ширини одиниці до 20 мм; максимум 3 шт./м2 ширини дошки, якщо не ремонтується; щілини заповнені – обмежень немає
  • тріщини закриті
  • пошкодження, завдані комахами і морським шнеком – шириною до 15 мм і довжиною до 60 мм; максимум 3 шт./м2
  • пробка – шириною до 55 мм
  • дефекти конструкції деревини
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину
  • відкриті шви – шириною до 5 мм; максимум 2 шт./м ширини дошки
  • закладки – максимум 2 шт./м2
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • наскрізне шліфування – до 1% поверхні дошки
  • прокол клею – до 5% поверхні дошки
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх належного виготовлення та ретельного заповнення; необмежену кількість
  • ремонти у вигляді синтетичного наповнення – у зазначених межах
  • пошкодження краю дошки, викликане шліфуванням або пилянням – за умови, що вони відбуваються на відстані до 5 мм від краю дошки

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані рослинами-паразитами
  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі

IV клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • міцні вузли, зрослі разом – до тих пір, поки вони не погіршують корисність дошки
  • згнили і не зрощені вузли, а також отвори для вузлів – за умови, що вони не погіршують корисність дошки
  • відкриті тріщини – до тих пір, поки вони не зіпсують корисність дошки
  • тріщини закриті
  • пошкодження, спричинені комахами, морськими шнеками та паразитичними рослинами – якщо вони не погіршують корисність дошки
  • пробка – до тих пір, поки це не погіршить корисність дошки
  • дефекти конструкції деревини
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину
  • відкриті шви – шириною до 25 мм; необмежену кількість
  • вкладки – до тих пір, поки вони не погіршують корисність диска
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • наскрізне шліфування – до 5% поверхні дошки, якщо це не погіршить її придатність
  • прокол клею – поки це не погіршить корисність дошки
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх правильного виготовлення та ретельного заповнення; необмежену кількість
  • ремонти у вигляді синтетичної начинки – необмежена кількість
  • пошкодження кромки дошки внаслідок шліфування або розпилювання – за умови, що вони правильно виготовлені та точно залиті; без обмежень

Не дозволяється:

  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі

Хвойна фанера

Клас якості Е

Практично не допускаються дефекти

І клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли – максимум 3 шт./м2
  • міцні вузли, зрощені між собою – поодинокі, діаметром до 15 мм. Їх загальний діаметр, однак, не може перевищувати 30 мм / м2. У вузлах можуть бути мінімальні тріщини.
  • згнили і не зрощені вузли та отвори для вузлів – поодинокі діаметром до 6 мм за умови їх заповнення; максимум 2 шт./м2
  • відкриті тріщини – менше 1/10 довжини дошки і ширина одиниці до 3 мм за умови їх гарного заповнення; максимум 3 шт./м
  • тріщини закриті
  • дефекти структури деревини – якщо вони дуже незначні
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину – можливі незначні зміни кольору
  • ремонт: латки, вкладиші або клини – за умови, що вони були правильно виготовлені та щільно заповнені; максимум 5 шт./м2
  • пошкодження краю дошки в результаті шліфування або розпилювання – за умови, що вони відбуваються на відстані до 2 мм від краю дошки

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані комахами, морськими шнеками та рослинами-паразитами
  • смоляні пухирі та пробки
  • вправа
  • руйнування деревини, викликане грибками
  • відкриті суглоби
  • закладки
  • пухирі
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • прохідне шліфування
  • прокол клею
  • включення сторонніх тіл
  • ремонти у вигляді синтетичних пломб
Читайте також:  Засоби захисту рослин від шкідників, хвороб, бур'янів та інших шкідливих організмів

II клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • зрощені між собою міцні вузли – до 50 мм в діаметрі. У вузлах можуть бути невеликі тріщини.
  • згнили і не зрощені вузли та отвори для вузлів – діаметром до 5 мм, якщо вони не заповнені; діаметром до 25 мм за умови їх заповнення; максимум 6 штук / м2
  • відкриті тріщини – менше 1/3 довжини плити і ширини одиниці до 10 мм; максимум 3 шт./м. Усі тріщини більше 2 мм слід зашпаклювати.
  • тріщини закриті
  • пошкодження, завдані комахами та морським буром – діаметром до 3 мм вертикально до площини плити; максимум 10 шт./м2
  • смоляні блістери і пробка – шириною до 6 мм за умови їх гарного заповнення
  • фізична вправа – поки вона незначна
  • дефекти структури деревини – за умови, що вони незначні
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину – можливі незначні зміни кольору
  • відкриті стики – шириною до 3 мм, максимум 1 шт. / м ширини дошки; у разі стиків шириною більше 1 мм заповніть їх.
  • вкладки – довжиною до 10 мм; максимум 1 шт./м2
  • ямочки, відбитки і опуклості – тільки якщо вони невеликі
  • шорсткість – за умови, що вона незначна
  • прокол клею – за умови, що він невеликий і виникає епізодично
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх належного виготовлення та ретельного заповнення; необмежену кількість
  • ремонти у вигляді синтетичного наповнення – у зазначених межах
  • пошкодження краю дошки, викликане шліфуванням або пилянням – за умови, що вони відбуваються на відстані до 5 мм від краю дошки

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані рослинами-паразитами
  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі
  • прохідне шліфування

III клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • міцні вузли, зрощені між собою – до діаметра одиниці 60 мм
  • згнили і не зрощені вузли, а також отвори для вузлів – діаметром до 40 мм
  • відкриті тріщини – менше 1/2 довжини плити і одиниці ширини до 15 мм; максимум 3 шт./м
  • тріщини закриті
  • пошкодження, завдані комахами і морським шнеком – шириною до 15 мм і довжиною до 60 мм; максимум 3 шт./м2
  • смоляні пухирі і пробка – шириною до 40 мм
  • вправа
  • дефекти конструкції деревини
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину
  • відкриті шви – у разі незаповнених швів: до ширини 10 мм, максимум 2 шт./м ширини дошки
  • закладки – максимум 2 шт./м2
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • наскрізне шліфування – до 1% поверхні дошки
  • прокол клею – до 5% поверхні дошки
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх належного виготовлення та ретельного заповнення; необмежену кількість
  • ремонти у вигляді синтетичного наповнення – у зазначених межах
  • пошкодження краю дошки, викликане шліфуванням або пилянням – за умови, що вони відбуваються на відстані до 5 мм від краю дошки

Не дозволяється:

  • пошкодження, завдані рослинами-паразитами
  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі

IV клас якості

Дозволяється:

  • шпилькові вузли
  • міцні вузли, зрослі разом – до тих пір, поки вони не погіршують корисність дошки
  • згнили і не зрощені вузли, а також отвори для вузлів – за умови, що вони не погіршують корисність дошки
  • відкриті тріщини – до тих пір, поки вони не зіпсують корисність дошки
  • тріщини закриті
  • пошкодження, спричинені комахами, морськими шнеками та паразитичними рослинами – якщо вони не погіршують корисність дошки
  • смоляні пухирі і пробка – до тих пір, поки вони не погіршують корисність плати
  • вправа
  • дефекти конструкції деревини
  • зміна кольору, що не пошкоджує деревину
  • відкриті шви – для незаповнених швів: шириною до 25 мм; необмежена кількість
  • вкладки – максимум 1 шт./м2 до довжини 100 мм
  • ямочки, відбитки і опуклості
  • шорсткість
  • наскрізне шліфування – до 5% поверхні дошки, якщо це не погіршить корисність дошки
  • прокол клею – поки це не погіршить корисність дошки
  • включення стороннього тіла – за умови, що це не частинки заліза
  • ремонт у вигляді латок, вкладишів або клинів – за умови їх належного виготовлення та ретельного заповнення; необмежену кількість
  • ремонт у вигляді синтетичної начинки – обмежень немає
  • пошкодження краю плити внаслідок шліфування або розпилювання – без обмежень, за умови, що вони були правильно виготовлені та ретельно заповнені

Не дозволяється:

  • руйнування деревини, викликане грибками
  • пухирі